Dlaczego niebo jest niebieskie?
Fot. Pixabay.com/Rudy and Peter Skitterians
Mateusz Nieścierowicz - 2 Kwietnia 2019

Dlaczego niebo jest niebieskie? Wyjaśnienie jest proste

Dlaczego niebo jest niebieskie? Odpowiedź jest zaskakująca i jednocześnie bardzo prosta. To pytanie zadaje sobie wielu ludzi - szczególnie uczniów, którzy na biologii i fizyce poznają podstawowe informacje na temat atmosfery, a także właściwości kolorów. Rozwiąż zagadkę czytając artykuł!

Dlaczego niebo jest niebieskie? Jest kilka konkretnych wyjaśnień tego zjawiska. Bardzo często tego typu pytania zadają swoim rodzicom dzieci, które ciekawe świata chcą poznać odpowiedź. Nie każdy musi być fizykiem z wykształcenia, aby znać to proste w gruncie rzeczy rozwiązanie. Przeczytaj artykuł, aby wiedzieć na przyszłość!

Dlaczego niebo jest niebieskie?

Kiedy spoglądamy na przepiękny, błękitny kolor nieba, niejednokrotnie zastanawiamy się, dlaczego właśnie taki emituje atmosfera otaczająca całą kulę ziemską. Odpowiedź jest bardzo prosta. Działa tutaj fizyka. Kiedy promienie słoneczne próbują przedostać się przez atmosferę, napotykają na swojej drodze oczywistą przeszkodę w postaci gazów, z których ta jest złożona (konkretnie w głównej mierze z azotu, tlenu i argonu).

Najlepiej w tej sytuacji radzi sobie jeden z kolorów tęczy - niebieski. To właśnie ten kolor rozprasza się po całej powierzchni atmosfery. Dzięki temu wydaje nam się, że niebo jest niebieskie, choć w rzeczywistości, gdyby nie dochodziło do rozproszenia, byłoby przez nas widziane jako czarne.

To dlatego właśnie spoglądając na niebo nocą widzimy gwiazdy, ponieważ w nocy atmosfera oczywiście dalej rozprasza światło, ale dzieje się to na bardzo dużych wysokościach, dzięki czemu niebo jest ciemne.

Kiedy promienie słoneczne próbują dotrzeć do ziemi składają się z bardzo wielu barw, a nie tylko z żółtej i niebieskiej, czyli tak, jak na pozór wydaje się nam, gdy obserwujemy niebo i Słońce. Reszta barw zostaje jednak rozproszona na boki, a tylko te dwie docierają do naszego oka.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News