Czy wielki czwartek jest świętem obowiązkowym
flickr.com/Piotr Drabik
Adrian Sobolewski - 15 Kwietnia 2019

Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do Kościoła? Rozwiewamy wątpliwości

Czy Wielki Czwartek jest świętem obowiązkowym? Czy jeżeli z różnych powodów nie będziemy tego dnia w kościele, jest to grzech? Jest to bardzo ważne święto w Kościele katolickim, ale czy mamy obowiązek uczestniczyć wtedy w mszy świętej?

Czy Wielki Czwartek jest świętem obowiązkowym - takie pytanie zadaje sobie wielu wiernych, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą udać się w czwartek wielkanocny do kościoła. Sprawdzamy jak postrzega nieobecność tego dnia na mszy Prawo Kanoniczne oraz jakie są konsekwencje zostania wtedy w domu!

Kiedy jest Wielki Czwartek?

Święta Wielkanocne już za pasem, ale co roku trudno ustalić, kiedy dokładnie wypadają. Niestety dla zapominalskich, Wielkanoc to święto ruchome. Jej data ustalona jest zawsze na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W tym roku oznacza to, że data niedzieli wielkanocnej wypada na 21 kwietnia. W takim razie Wielki Czwartek będziemy obchodzić 18 kwietnia.

Święto obowiązkowe, czyli kiedy trzeba iść do kościoła

Święto obowiązkowe, zwane też świętem nakazanym, to dzień, kiedy każdy wierny zobowiązany jest do uczestnictwa we mszy świętej. Ponadto Prawo Kanoniczne mówi, że wierni powinni powstrzymać się od wykonywania prac, które mogą przeszkodzić im w oddawaniu czci Bogu, oraz uniemożliwić im odpoczynek stosowny do dnia Pańskiego. Te dni ustalane są przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Czy Wielki Czwartek jest Świętem obowiązkowym?

Wielu wierzących katolików, którzy pracują w handlu, często pyta o to, czy w Wielki Czwartek są otwarte sklepy, ponieważ nie są pewni, czy będą mogli uczestniczyć we mszy świętej, czy jednak będą zmuszeni do pozostania w pracy. Niestety dla nich Wielki Czwartek jest zwykłym dniem handlowym, dlatego może im się nie udać zdążyć na liturgię. W takim wypadku często pojawia się pytanie - czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła? Na szczęście na najnowszej liście świąt obowiązkowych, powstałej w 2003 roku, nie ma Wielkiego Czwartku. Jednak biskupi zachęcają:

- Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii (…) Zachęcamy także wiernych do pełnego udziału w Eucharystii przez przyjęcie Komunii świętej - pisali w liście duszpasterskim.

Jakie są święta nakazane - lista?

W roku liturgicznym możemy znaleźć różne święta nakazane. Poniżej przedstawiamy ich daty:

 • 25 grudnia - uroczystość Narodzenia Pańskiego
 • 1 stycznia - uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
 • 6 stycznia - uroczystość Objawienia Pańskiego
 • ruchome święto - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)
 • 15 sierpnia - uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada - uroczystość Wszystkich Świętych

Ponadto należy pamiętać, że każda niedziela jest świętem nakazanym!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Co to jest Wielki Czwartek? Symbole i tradycje tego dnia
 2. Co się wydarzyło w Wielki Piątek? Kościół wspomina ten dzień w sposób szczególny
 3. Wielkanoc 2019 już niebawem. Jaka jest dokładna data świąt?
 4. Kiedy Wielki Czwartek? Czy ten dzień jest wolny od pracy?
 5. Post ścisły w Wielki Piątek. Co to oznacza dla katolika?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News