Czy Polska uznaje Kosowo? Najważniejsze fakty
Autor Wiadomości Pikio - 16 Stycznia 2019
Czy Polska uznaje Kosowo? Pytanie powraca co jakiś czas w debacie publicznej, gdyż fakt ten okazuje się naprawdę nieoczywisty w kontekście skomplikowanej wciąż sytuacji na Bałkanach. Od wielu lat teren pozostaje bowiem przedmiotem licznych sporów granicznych.
Czy Polska uznaje Kosowo? Prawda o tym państwie może zaskakiwać
Republika Kosowa ogłosiła swą niepodległość 17 lutego 2008 roku. Decyzja ta została jednak podjęta jednostronnie, dlatego według wielu znawców stosunków międzynarodowych teren ten wciąż wchodzi w skład Serbii z prawnego punktu widzenia. Kraj funkcjonuje od lat pod auspicjami ONZ, pod rządami Tymczasowej Misji Administracyjnej Narodów Zjednoczonych w Kosowie oraz miejscowych władz. Jako że sytuacja państwa jest niezwykle skomplikowana, nie wszyscy partnerzy międzynarodowi uznają jego niepodległość. Największe protesty w sprawie podnosiły zawsze takie kraje jak Brazylia, Chiny, czy też Ukraina.Jakie państwowe podmioty prawa międzynarodowego oficjalnie uznały Republikę Kosowa?
Znaczna większość państw świata, w tym liczna część podmiotów zrzeszonych w strukturach Unii Europejskiej (23 z 28) oraz NATO (24 z 28) zdecydowało się jednak oficjalnie uznać Kosowo. Mowa tu na chwilę obecną o 112 do 115 krajów Organizacji Narodów Zjednoczonych.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Polska podjęła decyzję o oficjalnym uznaniu Republiki Kosowa 26 lutego 2008 roku, więc tuż po ogłoszeniu przez państwo niepodległości. Kraj z rządem w Warszawie był osiemnastym w historii, który wykonał ten krok w kierunku obecnego partnera. Największymi i najbardziej wpływowymi (także z perspektywy geopolitycznej) krajami uznającymi Kosowo są za to według wielu badaczy stosunków międzynarodowych Albania, Turcja, Stany Zjednoczone, Słowenia, Węgry, Chorwacja, Bułgaria, Czarnogóra, Macedonia, a także najbogatsze państwa Unii Europejskiej. Co ciekawe, Polska nie ma oficjalnie nawiązanych stosunków dyplomatycznych z Kosowem, przez co na terenie państwa nie znajduje się żadna placówka. Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, nasz kraj jest reprezentowany w sprawach konsularnych w Kosowie przez Węgry. Najbliższa polska placówka znajduje się za to w macedońskim Skopje. To właśnie do niej lub przedstawicielstwa węgierskiego muszą zgłaszać się obywatele polscy, którzy będą potrzebowali na terenie Republiki Kosowa jakiejkolwiek pomocy.ZOBACZ TAKŻE:- Komu emerytura na nowych zasadach? Najważniejsze informacje
- Edytę i Czarka Pazurów dzieli 26 lat! Kim jest żona słynnego aktora?
- Kto wypłaca 500 plus? Prawie wszyscy są w błędzie
- Ilona Felicjańska oskarża byłego męża o swoje uzależnienie! „Przemoc psychiczna i…”
- Kim jest archeolog? Wyjaśniamy czym się zajmuje