Czy pies może jeść ziemniaki
pexels.com/Ann Ragaire
Konrad Karpiuk - 30 Kwietnia 2019

Czy pies może jeść ziemniaki? Tak, jednak jest jedno "ale"

Czy pies może jeść ziemniaki? Powinniśmy się obawiać podawaniu ich czworonogom? Czy trzeba je odpowiednio przygotować? Odpowiadamy, jak podawać psu ziemniaki, aby były dla pupila smacznym i zdrowym posiłkiem.

Czy pies może jeść ziemniaki? To pytanie może zadawać sobie wielu posiadaczy czworonogów. Sporo osób uważa, że ziemniaki nie mają wartości odżywczych, są tuczące i nie powinno się podawać ich zwierzętom. Jak się okazuje, takie myślenie jest całkowicie błędne.

Ziemniaki dostarczają organizmowi węglowodanów, błonnika i wielu witamin. W odpowiedniej ilości dostarczą masę energii na cały dzień. Są lekkostrawne, niskokaloryczne i zawierają łatwo wchłanialne białko. Zawierają także cenny potas, wapń, fosfor i żelazo. Ponadto wzmacniają odporność na choroby układu krążenia i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Są również bardzo dobre dla zwierząt uczulonych na gluten.

Czy pies może jeść ziemniaki?

Psu można dodawać do jedzenia ziemniaki, ale nie w każdej formie. Nie mogą być to ziemniaki surowe, niedojrzałe, kiełkujące ani zzieleniałe. Odpadają również obierki i wszelkiego rodzaju pozostałości po ziemniakach. Zawierają one solaninę — toksyczny związek, który zaszkodzi psu na żołądek.

Najlepiej podawać ziemniaki, które zostały rozgotowane, ubite i zdążyły wystygnąć. Ciepłe ziemniaki mogą zaszkodzić żołądkowi zwierzęcia. Nie mogą być też takie, które były po ugotowaniu przetrzymywane w lodówce, bo pod wpływem temperatury zmieniają swoją strukturę i stają się trudniejsze do strawienia. Ważna jest również wielkość porcji — ilość ziemniaków nie powinna przekroczyć 1/3 całego posiłku dla zwierzęcia.

Ziemniaki bywają czasami składnikami karm dla psów, co świadczy o tym, że jak najbardziej można je podawać czworonogom. Służą jako zamiennik zbóż i ryżu, które zawierają gluten, na który zwierzak może być potencjalnie uczulony.

Z reguły są to tak zwane karmy „premium” zawierające inne wysokiej jakości składniki. Na rynku możemy znaleźć karmy z mięsem króliczym, łososiem, czy kaczką. Za wysoką ceną idzie też wysoka jakość. Karmy te są pomocne dla zwierząt chorujących na choroby układu pokarmowego czy alergiami na szczególny typ jedzenia. Niektóre z nich to karmy weterynaryjne, wiele z nich zalecają sklepy specjalistyczne. Aby dokonać najlepszego wyboru, warto skonsultować się z weterynarzem.

Źródło: Najlepsze Karmy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News