Czy pies może jeść ziemniaki? Tak, jednak jest jedno "ale"

Czy pies może jeść ziemniaki? Tak, jednak jest jedno "ale" Źródło: pexels.com/Ann Ragaire

Czy pies może jeść ziemniaki? Powinniśmy się obawiać podawaniu ich czworonogom? Czy trzeba je odpowiednio przygotować? Odpowiadamy, jak podawać psu ziemniaki, aby były dla pupila smacznym i zdrowym posiłkiem.

Czy pies może jeść ziemniaki? To pytanie może zadawać sobie wielu posiadaczy czworonogów. Sporo osób uważa, że ziemniaki nie mają wartości odżywczych, są tuczące i nie powinno się podawać ich zwierzętom. Jak się okazuje, takie myślenie jest całkowicie błędne.

Ziemniaki dostarczają organizmowi węglowodanów, błonnika i wielu witamin. W odpowiedniej ilości dostarczą masę energii na cały dzień. Są lekkostrawne, niskokaloryczne i zawierają łatwo wchłanialne białko. Zawierają także cenny potas, wapń, fosfor i żelazo. Ponadto wzmacniają odporność na choroby układu krążenia i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Są również bardzo dobre dla zwierząt uczulonych na gluten.

Czy pies może jeść ziemniaki? 

Psu można dodawać do jedzenia ziemniaki, ale nie w każdej formie. Nie mogą być to ziemniaki surowe, niedojrzałe, kiełkujące ani zzieleniałe. Odpadają również obierki i wszelkiego rodzaju pozostałości po ziemniakach. Zawierają one solaninę — toksyczny związek, który zaszkodzi psu na żołądek.

Najlepiej podawać ziemniaki, które zostały rozgotowane, ubite i zdążyły wystygnąć. Ciepłe ziemniaki mogą zaszkodzić żołądkowi zwierzęcia. Nie mogą być też takie, które były po ugotowaniu przetrzymywane w lodówce, bo pod wpływem temperatury zmieniają swoją strukturę i stają się trudniejsze do strawienia. Ważna jest również wielkość porcji — ilość ziemniaków nie powinna przekroczyć 1/3 całego posiłku dla zwierzęcia.

Ziemniaki bywają czasami składnikami karm dla psów, co świadczy o tym, że jak najbardziej można je podawać czworonogom. Służą jako zamiennik zbóż i ryżu, które zawierają gluten, na który zwierzak może być potencjalnie uczulony.

Z reguły są to tak zwane karmy „premium” zawierające inne wysokiej jakości składniki. Na rynku możemy znaleźć karmy z mięsem króliczym, łososiem, czy kaczką. Za wysoką ceną idzie też wysoka jakość. Karmy te są pomocne dla zwierząt chorujących na choroby układu pokarmowego czy alergiami na szczególny typ jedzenia. Niektóre z nich to karmy weterynaryjne, wiele z nich zalecają sklepy specjalistyczne. Aby dokonać najlepszego wyboru, warto skonsultować się z weterynarzem.

Źródło: Najlepsze Karmy

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News