Czy pies może jeść czosnek
Wikipedia.org/Pitsch
Sara Osiecka - 20 Marca 2019

Czy pies może jeść czosnek? Czosnek jest groźny dla psa

Czy pies może jeść czosnek? To pytanie bardzo często pojawia się w głowach właścicieli, którzy lubią częstować pupila swoim jedzeniem. Dla ludzi czosnek i cebula stanowią elementy wielu dań, jednak dla psa mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

Czy pies może jeść czosnek? Zdarza się, ze czasem pupil prosi właściciela o kawałek dania ze stołu, które ma w sobie właśnie ten składnik. Wiele osób zastanawia się, czy powinni dawać swojemu czworonogowi taką potrawę. Odpowiedź brzmi: absolutnie nie. Czosnek może bardzo zaszkodzić każdemu psu.

Czy pies może jeść czosnek i cebulę?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: nie powinien. Te dwa produkty mogą poważnie zaszkodzić każdemu psu. Zawarte w nich składniki maja bardzo zły wpływ na krew czworonogów, niszczą bowiem czerwone krwinki. Regularne podawanie pupilom jedzenia, w których znajduje się czosnek lub cebula może doprowadzić do anemii pupila.

Właściciele mogą być spokojni, pies nigdy nie tknie surowej cebuli ani surowego czosnku. Naturalny zapach tych warzyw jest dla tych zwierzaków bardzo odstraszający. Dzięki temu można mieć pewność, że pies nie zaszkodzi sobie, gdy znajdzie surową cebulę w kuchni.

Smażenie, gotowanie czy pieczenie sprawia jednak, że zarówno z cebuli, jak i z czosnku ulatniają naturalne olejki eteryczne, odpowiedzialne za ich intensywny zapach. Co więcej, jeśli te produkty były przyrządzane z mięsem lub na tłuszczu, mogą stać się atrakcyjną przekąską dla psiaka.

Jakie są objawy zatrucia czosnkiem u psa?

Każdy właściciel powinien wystrzegać się karmienia swojego psa potrawami, które mają w swoim składzie czosnek albo cebulę. Każda ilość może mu poważnie zaszkodzić, nawet jeśli była bardzo mała. Zabójcza jest ilość odpowiadająca 0,5% masy psa.

Dla przykładu mały, ważący około 2 kilogramów psiak, może się zatruć już 10 gramami cebuli. Regularne spożywanie dwóch plasterków tego warzywa może doprowadzić do poważnego niedotlenienia organizmu.

Jeśli opiekun podejrzewa, że jego zwierzak zatruł się nadmierną ilością którego z tych produktów, powinien zabrać psa na badanie krwi i zwrócić uwagę na takie objawy jak duszność, bladość dziąseł, przyśpieszony oddech i ospałość. Wtedy należy jak najszybciej zabrać psa do weterynarza.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News