Czemu pies się trzęsie?
Pixabay.com/Spiritze
Sara Osiecka - 20 Marca 2019

Czemu pies się trzęsie? Nie ignoruj objawów

Czemu pies się trzęsie? Przyczyn takiego zachowania może być bardzo dużo. Niektóre z nich mogą sygnałem czegoś bardzo poważnego. Opiekunowie powinni być czujni i od razu zareagować na ten objaw.

Czemu pies się trzęsie? Zazwyczaj właściciele nie zwracają na to uwagi, zwalając winę na zwyczajne zimno. Mogą mieć rację, bowiem czasem, zwłaszcza w zimie lub przy złej pogodzie, psiaki reagują podobnie jak ludzie i zaczynają drżeć. Jeśli robią to w innych okolicznościach, sprawa może być poważna.

Czemu pies się trzęsie? To może być objaw poważnej choroby

Właściciel powinien zwrócić uwagę, kiedy pies się trzęsie. Jeśli przebywa w domu, a mimo to wyraźnie drży, zwłaszcza podczas wykonywania ruchów, może to oznaczać poważny uraz. Być może podczas spaceru skaleczył łapę lub zwichnął jakiś staw. Taki pies powinien jak najszybciej trafić do weterynarza.

Długotrwałe drżenie zwierzęcia nawet wtedy, gdy spokojnie leży, jest bardzo alarmującym sygnałem. Trzęsienie się może być objawem chorych nerek lub innych narządów wewnętrznych. Często jest związane z problemami neurologicznymi, jak uszkodzenie mózgu czy rdzenia kręgowego.

Psy często zaczynają drżeć, gdy się poważnie zatrują. Mogło do tego dojść, jeśli pupil miał styczność z nieświeżą karmą lub zjadł coś podczas spaceru.

Warto zwrócić uwagę czy trzęsie się ciało zwierzaka, czy drgawki są wyraźnie mocniejsze w kończynach. Jeśli tak się dzieje, to bardzo prawdopodobne, że pies ma cukrzycę. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby zwiększa się u czworonogów wraz z nadprogramowymi kilogramami.

Co zrobić, gdy pies ciągle drży?

Trzęsienie się jest charakterystyczne dla niektórych małych ras, takich jak chihuahua, jednak gdy pupil, który nigdy nie miał drgawek nagle ich dostaje, opiekun natychmiast powinien zabrać go do weterynarza. Szybka reakcja często jest kluczowa przy leczeniu niektórych chorób. Nawet te z pozoru niegroźne schorzenia mogą okazać się śmiertelne, jeśli długo nie będą odpowiednio leczone.

Jeśli lekarz stwierdzi, że pies jest całkowicie zdrowy, a mimo to nadal się trzęsie, najpewniej czegoś się boi. Warto rozejrzeć się w otoczeniu psa i usunąć z niego elementy, które mogą wzbudzać lęk u zwierzaka.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News