Co ile pies ma cieczkę?
Pixabay.com/7138475
Sara Osiecka - 22 Marca 2019

Co ile pies ma cieczkę? Problem, który często jest utrapieniem

Co ile pies ma cieczkę? To bardzo ważny problem dla każdego właściciela samiczki, której nie chce wysterylizować. Ten czas jest bardzo ciężki zarówno dla zwierzaka, jak i właściciela, który musi radzić sobie z nietypowym zachowaniem swojego pupila.

Cieczka u psa - ile trwa?

Wiele osób kojarzy cieczkę z plamieniem u suczki. To błąd. Cieczka u psa trwa dosyć długo. Zazwyczaj to 21-28 dni, a zwierzę jest płodne przez 4 do 5 dni. Ta faza rozpoczyna się około dziesiątego dnia od rozpoczęcia krwawienia. Przez cały czas wydzielina zmienia swój kolor od czerwonego, przez jasnoróżowy, do przeźroczystego.

Druga cieczka u psa

Psy zazwyczaj mają cieczkę 2 razy w roku, a niektóre rasy doświadczają jej tylko raz. Pierwsza cieczka pojawia się zazwyczaj między 6. a 12. miesiącem życia. W tym czasie młode suczki mogą mięć ruję nawet co dwa lub trzy miesiące, zanim ich ciała się ustabilizują. Ciężko przewidzieć, kiedy pojawi się ta druga cieczka, ale trzeba się jej spodziewać o wiele szybciej, niż u starszych suczek.

Cieczka u suki - zachowanie

Pies może się bardzo zmienić podczas cieczki. Energiczne zazwyczaj suczki mogą stać się ospałe i apatyczne, a te spokojne zwierzaki mogą stać się bardzo nieznośne. Burza hormonów może mieć bardzo różny wpływ na każdą suczkę, a repertuar ich zachowań jest bardzo szeroki. Może pojawić się drażliwość, nadmierny apetyt lub jego brak, agresywność czy nadpobudliwość. W tym czasie po psie można spodziewać się bardzo różnych zachowań, a każdy pupil reaguje inaczej.

Cieczka u psa - majtki

Niektóre suczki w czasie cieczki bardzo dbają o higienę i zlizują nawet to, co po sobie zostawią na posadzkach. Częściej jednak zdarza się, że plamy zostają nietknięte przez psy. Sprawa także komplikuje się, gdy w mieszkaniu są dywany.

Najlepszym rozwiązaniem są wtedy specjalne majtki, które pomogą w zachowaniu porządku. Dzięki nim nie tylko pies będzie czystszy, ale także wszystkie miejsca, w których będzie przebywać. Nie wiadomo jednak, jak suczka zareaguje na takie zabezpieczenie. Jeśli będzie się czuć niekomfortowo, należy szybko usunąć majtki, aby dodatkowo nie drażnić czworonoga.

Cieczka co 3 miesiące

Występowanie cieczki co trzy miesiące jest charakterystyczne dla młodych psów. Kiedy dorastają znacznie częściej mają ruję, jednak z czasem ten czas znacznie się wydłuży. Dorosła suczka ma cieczkę dwa razy w roku, dlatego właściciele nie muszą się martwić częstym plamieniem u psów nie starszych niż rok.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News