Bulwary Wiślane - otwarcie
commons.wikimedia.org/Tadeusz Rudzki
Adrian Sobolewski - 31 Maja 2019

Kiedy otwarcie Bulwarów Wiślanych w Warszawie? Dopiero co zalewała je woda

Bulwary Wiślane - otwarcie ulubionego miejsca warszawiaków nastąpiło niedawno. Wszystko miało związek z ogromną falą wezbraniową, która dotarła do Warszawy w nocy z 28 na 29 maja. Spowodowała ona sporo szkód, ale na szczęście nie doszło do powodzi. Jednak w imię bezpieczeństwa służby miejskie zdecydowały się na wyłączenie z ruchu Bulwarów Wiślanych.

Bulwary Wiślane - otwarcie tej atrakcji po zagrożeniu powodziowym już za nami! Pod koniec maja Warszawę i inne miasta leżące przy Wiśle nastraszyła nadchodząca fala powodziowa, przez którą mogło grozić podtopienie terenów miejskich. Na szczęście do tego nie doszło, ale woda i tak spowodowała sporo strat. Czego teraz możemy spodziewać się na bulwarach?

Bulwary Wiślane - otwarcie po przejściu żywiołu. Do kiedy były zamknięte?

Pod koniec maja 2019 roku Polskę obiegły bardzo smutne wieści. Po obfitych opadach deszczu, które nastąpiły po okresie względnej suszy, wiele miast zostało podtopionych, a na rzekach zaczęły formować się fale powodziowe. Zagrożenie powodziowe było bardzo realne - szczególnie odczuło je Podkarpacie, gdzie wiele domów zostało odciętych od świata przez podnoszącą się wodę. Jednak nie tylko tam ogłoszono alarmy dotyczące podnoszącego się poziomu rzek.

Od 25 maja wszystkie miasta leżące przy Wiśle otrzymały instrukcje mówiące o tym, że niedługo może przez nie przepływać fala wezbraniowa, na co powinny się przygotować i w razie potrzeby ogłosić stany wyjątkowe. Warszawa była jednym z tych miast. Według meteorologów, stan wód miał osiągnąć najwyższy poziom w nocy z wtorku na środę, między 28 a 29 maja. Aby zmniejszyć ewentualne straty - i materialne, i te w ludzkim życiu - już 27 maja urząd prezydenta Warszawy wydał zarządzenie o zamknięciu Bulwarów Wiślanych - miejsca, które woda zaatakowałaby jako pierwsze. Wydaje się, że była to dobra decyzja - już w poniedziałek wieczorem prawie wszystkie popularne "Schodki" zostały pochłonięte przez wezbraną rzekę.

Na szczęście nie doszło do żadnych większych zniszczeń - podczas kryzysowego momentu wysokość wody w Wiśle wyniosła 585 centymetrów, podczas gdy stan ostrzegawczy to 600 centymetrów. Jednak nawet mimo tego akcja sprzątania bulwarów już niedługo będzie musiała się rozpocząć - władze czekają jeszcze na unormowanie się poziomu wody. Mimo tego, że rzeka nie wylała, porywista woda często niesie ze sobą wiele śmieci lub wyrwanych drzew, które trzeba będzie uprzątnąć. Ofiarami Wisły podła też kilka elektrycznych hulajnóg - będą one wliczone w oficjalne szkody powodziowe.

Na szczęście po przejściu fali powodziowej wysokość wody w Wiśle zaczęła bardzo szybko opadać. W nocy z wtorku na środę miała ona wspomniane 585 centymetrów, a już w czwartek wieczorem zaledwie 383 centymetry. W związku z przejściem żywioły Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, postanowił, iż spacerowicze mogą powrócić na bulwary już w środowy wieczór - poziom wody był już wystarczająco bezpieczny i nic nie wskazywało na to, aby miał on się znowu podnosić.

Bulwary Wiślane - miejsce na imprezy w Warszawie

W związku z ponownym otwarciem Bulwarów Wiślanych, warszawiacy mogą na nie powrócić i znów zacząć je wykorzystywać do tych najprzyjemniejszych letnich aktywności - imprezowania i dobrego spędzania wolnego, letniego czasu. Jest to bardzo popularne miejsce na wypicie piwa wieczorem, lub zorganizowanie małego spotkania ze znajomymi - od Wisły bije przyjemna bryza, która umila gorące, letnie noce, a na bulwarach już od lat można spożywać alkohol, więc nie musimy się obawiać prawnych reperkusji.

Oczywiście w tym miejscu dzieje się też wiele różnych imprez zorganizowanych. Przykładem tego jest Kino Plenerowe - cykl wydarzeń, w ramach których w różnych miejscach w Warszawie rozkładają się mobilne ekrany kinowe, a chętni mogą rozłożyć się na leżakach i obejrzeć klasyki kina lub najnowsze produkcje. Jednym ze stałych miejsc tej akcji są właśnie bulwary - dlatego nie powinniśmy się zdziwić, jeśli kiedyś podczas wieczornego spaceru znajdziemy grupę kinomaniaków.

Oczywiście nie są to jedyne imprezy na bulwarach. Bardzo często w tym miejscu zobaczymy różnego rodzaju zorganizowane zawody sportowe - szczególnie dla osób jeżdżących na deskorolkach i rolkach, którzy znaleźli tutaj sobie świetne miejsce do wykonywania swoich trików i innych akrobacji. Jest bardzo wiele rzeczy, które można robić na bulwarach - warto wymyślić swój własny sposób spędzania swojego czasu tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dzień Sejmu Polskiego - święto parlamentaryzmu
  2. Sinice w Bałtyku - gdzie nad morzem były sinice w 2018 roku?
  3. Wakacje w Polsce - gdzie wyjechać z dziećmi?
  4. Wyspa Henderson - śmieci niszczą fascynujące terytorium
  5. Wakacje nad morzem z dziećmi, psem. Domki, tanio

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News