Materiał Partnerski
fot. Materiały Partnerskie
Wiadomości Pikio - 27 Czerwca 2022

Budowa domu - jak można ją przyspieszyć?

Przygotowanie do budowy domu to dla wielu inwestorów prawdziwe wyzwanie. Problemem tutaj są koszty, czas, ilość możliwych problemów, które pojawiają się po drodze. Czy choć części z nich można uniknąć? Jak przejść przez proces budowy domu możliwie bezboleśnie i cieszyć się własnym lokum?

Budowa domu — jakie czekają cię wyzwania?

Sam projekt domu potrafi wygenerować wiele problemów, a to dopiero początek długiej listy wyzwań, które na ciebie czekają. Przede wszystkim przy budowie domu należy stworzyć, zamówić lub kupić gotowy projekt w warunkach zabudowy. Aby zacząć budowę domu, trzeba znaleźć odpowiednich podwykonawców, zdobyć materiały. Potem zaczyna się najtrudniejszy etap, czyli nadzór nad postępem prac i jednoczesne rozwiązywanie pojawiających się na bieżąco problemów. Budowanie domu może trwać nawet ponad 2 lata. Ten okres da się jednak skrócić, korzystając z odpowiednich rozwiązań.

Budowa domu jednorodzinnego od A do Z

Jednym z modeli znacząco skracających czas trwania inwestycji jest budowa domu od A do Z. Taka budowa domu krok po kroku zakłada współpracę z partnerem, który czuwa nad każdym etapem inwestycji. Oznacza to, że:

  • zamiast zamawiać projekt u architekta, na który czeka się długo, a który jest przy tym z reguły bardzo kosztowny, wybierasz spośród gotowych rozwiązań, a projekt jest ewentualnie przystosowywany do twoich konkretnych potrzeb
  • korzystasz z pomocy ekspertów przy znalezieniu podwykonawców, jednocześnie ustalacie wybór technologii, która może znacząco skrócić czas i obniżyć koszty budowy domu
  • masz opiekuna budowy, który koordynuje działania poszczególnych ekip, co pozwala uniknąć wielu problemów i opóźnień wynikających ze złego skoordynowania prac
  • zyskujesz pomoc w przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów.

Zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Od czego zacząć budowę domu? Przede wszystkim od wyboru odpowiedniego planu. Twoim wyznacznikiem powinien być miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub (jeśli go nie ma) ogólne warunki zabudowy obowiązujące w konkretnej gminie. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego umieszczone są często zapisy o wysokości budynków, typie dopuszczalnych dachów itp. Niedostosowanie się do niego może oznaczać kary, a nawet wstrzymanie inwestycji, co podniesie ostateczny koszt budowy domu. Warto więc od początku dokładnie go przestudiować i uwzględnić przy wyborze projektu domu.

Ile kosztuje budowa domu?

Materiały budowlane, których cena stale rośnie, ekipy budowlane podnoszące swoje ceny, koszty wygenerowane przez awarie i przestoje prac — to wszystko sprawia, że przy samodzielnej budowie domu trudno przewidzieć finalne koszty. Inaczej, kiedy decydujesz się na współpracę z partnerem, a w ramach umowy zyskujesz gwarancję niezmienności ceny.

Istotna będzie także technologia wykonania. Rozwiązania takie jak technologia prefabrykowana czy dom z gotowych elementów perlitowych pozwalają obniżyć koszty budowy w sposób naprawdę znaczący.

Czy można przyspieszyć budowę domu?

Budowę domu można skrócić z 2 lat do nawet 6 miesięcy. Kluczem jest sprawne zaplanowanie prac (tutaj współpraca z partnerem-opiekunem może się okazać nieoceniona), odpowiedni dobór podwykonawcy, nadzór nad pracami, a także wybór nowoczesnej technologii budowy domu. Dzisiaj taka inwestycja może się okazać znacznie krótsza i mniej obfitująca w nieprzewidziane niespodzianki niż jeszcze kilka lat temu. Kluczem do sukcesu jest zadbanie o odpowiednich wykonawców i partnera, który pomoże ci przejść przez całość tego procesu.

Materiał Zewnętrzny

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News