białe plamki na paznokciach
Pikio
Wiadomości Pikio - 1 Sierpnia 2018

Białe plamki na paznokciach: To może być groźna choroba!

Białe plamki na paznokciach. Co oznaczają białe plamki na paznokciach? Co to są białe plamki na paznokciach u dziecka lub u niemowlaka oraz białe plamki na paznokciach u rąk i u nóg? Jak się pozbyć białych plamek? Jakie są przyczyny białych plamek na paznokciach? Te pytania często zadawane są przez internautów. W poniższym artykule wytłumaczymy przyczyny ich powstawania, przedstawimy fakty i obalimy mity oraz doradzimy jak się ich pozbyć. 

Białe plamki na paznokciach. Co oznaczają białe plamki na paznokciach? Co to są białe plamki na paznokciach u dziecka lub u niemowlaka oraz białe plamki na paznokciach u rąk i u nóg? Jak się pozbyć białych plamek? Jakie są przyczyny białych plamek na paznokciach? Te pytania często zadawane są przez internautów. W poniższym artykule wytłumaczymy przyczyny ich powstawania, przedstawimy fakty i obalimy mity oraz doradzimy jak się ich pozbyć.

Białe plamki na paznokciach

Każdemu zależy na tym, by jego dłonie wyglądały estetycznie i zdrowo. Czasami jednak, szczególnie u dzieci i niemowląt, zauważamy białe plamki na paznokciach, które budzą nasz niepokój. I słusznie. Sygnalizują bowiem, że z naszym organizmem dzieje się coś złego. Czy winny jest niedobór pierwiastków? Między innymi tak, ale wbrew powszechnej opinii, nie chodzi w dużej mierze o niedobór wapnia. To ciekawe, ponieważ przez lata przekonywano, że "leukonychia", bo tak naukowo nazywa się białe przebarwienia na paznokciach, można się pozbyć... pijąc mleko. To oczywiście mit, który obalamy. Niestety białe plamki na paznokciach mogą być również wywołane przez poważne schorzenia.

O czym świadczą białe plamki na paznokciach? Dlaczego mam białe plamki na paznokciach? Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Jeśli zaobserwujesz białe plamki na paznokciach, nie wpadaj w panikę. Zaznaczamy, że mogą one przybierać różny kształt, strukturę oraz barwę. Ich wygląd różni się w zależności od przyczyn wewnętrznych i zewnętrznych, które wywołały tą nieestetyczną dolegliwość. Przyczyn może być mnóstwo. Mogą być efektem zarówno drobnych urazów, stosowania manicure, jak również niebezpiecznych schorzeń takich jak: łuszczyca czy zapalenie nerek. Aby pomóc zlokalizować problem, opiszemy poszczególne przyczyny.

Białe plamki na paznokciach: przyczyny

Jak już wspomnieliśmy, przyczyny wywołujące białe plamki na paznokciach są bardzo zróżnicowane. Poniżej omawiamy poszczególne z nich:

1. Drobne urazy

Często nawet nie jesteśmy świadomi tego, że nasze paznokcie były poddane drobnym urazom. Te delikatne, mikro kontuzje mogą być przyczyną. Białe plamki na paznokciach u dziecka oraz u niemowlaka często są wywołane właśnie przez drobniutkie, często powtarzające się urazy. Wywołane urazami białe plamki są niewielkie i pokrywają płytkę paznokcia w różnych miejscach, od góry do dołu.

2. Stosowanie manicure hybrydowego lub żelowego, malowanie paznokci

Białe plamki na paznokciach u kobiety mogą pojawić się po długotrwałym stosowaniu manicure hybrydowego oraz żelowego. W przypadku tej przyczyny białe plamki występują na płytce jako równoległe lub poprzeczne linie. Więcej o paznokciach żelowych można przeczytać tutaj. Białe plamki wywołać może również ciągle malowanie paznokci oraz stosowanie różnego rodzaju zmywaczy i lakierów o dużej zawartości środków chemicznych.

3. Chemioterapia

Przyczyny białych plamek na paznokciach można również szukać w odbytej chemioterapii. Wyglądają wtedy podobnie do tych wywołanych przez długotrwałe stosowanie manicure hybrydowego oraz żelowego.

4. Nieprawidłowa dieta

Białe plamki na paznokciach mogą również wystąpić w związku z źle zbilansowaną dietą i sygnalizować nam, że organizmowi brakuje pewnych witamin, mikroelementów lub makroelementów. Wbrew powszechnej opinii, pierwiastkiem, który w dużej mierze odpowiada za prawidłowy wygląd paznokci nie jest wapń (choć również jest potrzebny), tylko cynk. Niedobór cynku to częsta przyczyna białych plamek. Naszemu organizmowi może również brakować substancji odpowiedzialnych za strukturę i wzrost paznokci takich jak: a) cynk b) żelazo c) wapń d) witamina A e) witamina B6

5. Obgryzanie paznokci oraz skórek

Chyba nie trzeba tłumaczyć tego punktu...

6. Praca

Białe plamki na paznokciach może wywołać również wykonywana przez nas praca, szczególnie intensywna praca manualna. Podobne skutki może mieć również długotrwałe, nieprzerwane korzystanie z klawiatury komputera. Na uszkodzenie płytki jesteśmy również narażeni wykonując prace domowe. Najbardziej szkodliwe jest sprzątanie, ponieważ nasze paznokcie są narażone na kontakt z chemikaliami. Warto więc używać specjalnych rękawiczek ochronnych.

7. Choroby ogólne

Niestety białe plamki na paznokciach mogą być objawami dość poważnych schorzeń, które koniecznie powinny być leczone pod obserwacją i zgodnie z zaleceniami specjalisty. Płytki paznokci o nieregularnym zabarwieniu mogą sygnalizować takie schorzenia jak: a) łuszczyca b) choroba wrzodowa c) wrzodziejące zapalenie jelita grubego d) zapalenie nerek e) anemia f) gruźlica

8. Choroby paznokci

Białe plamki na paznokciach mogą być również objawem chorób paznokci. a) bielactwo prążkowane - charakterystycznym objawem jest występowanie na paznokciach szerokich prążków. Istotną cechą schorzenia są częste braki skórek b) Wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci - objawem tej choroby jest plamiste zabarwienie płytek paznokci na biało. c) Pleśnica paznokci - na występowanie tej choroby narażone są głównie duże palce u stóp. Schorzenie jest również znane jako akaulioza paznokci i dotyka głównie starszych pacjentów. Charakterystyczną cechą tej choroby jest występowanie białych, równoległych pasemek o nieco żółtym zabarwieniu. Pojawiają się pod nienaruszoną płytką. Towarzyszą im kruche masy rogowe. d) Paznokcie Muehrckego - schorzenie może występować samoistnie lub być konsekwencją przebytej chemioterapii. Wyróżniające dla tej choroby są białe pasemka, które nie zmieniają swego położenia wraz ze wzrostem paznokcia. e) Biała powierzchowna grzybica paznokci - występuje tylko na paznokciach u stóp! Objawem jest występowanie białych plam, które niejako zlewają się z sobą.

Białe plamki na paznokciach: rodzaje

Rodzaje białych plamek wydzielamy wedle trzech głównych kryteriów. Białe zabarwienie paznokcia może być: a) wrodzoneb) nabyte Ponadto dzieli się je na: a) częścioweb) całościowe Ostatnim kryterium jest miejsce powstawania nieprawidłowości. a) powstawanie zmian w macierzy paznokcia b) powstawanie zmian w płytce paznokcia c) powstawanie zmian w tkankach podpaznokciowych

Białe plamki na paznokciach u dziecka

Rodzice często zastanawiają się co sygnalizują białe przebarwienia na paznokciach dzieci. W ich przypadku najczęściej są one wywołane drobnymi urazami mechanicznymi, których dziecko może nawet nie pamiętać. Jednakże, białe plamki na paznokciach u dziecka mogą się również pojawić w związku z niedoborem odżywczym. Należy wtedy skonsultować się z lekarzem i ostrożnie zmienić dietę. Istnieje prawdopodobieństwo, że niezbędne będzie podanie dziecku preparatu witaminowego. Nie wolno mylić białych plamek z tzw. "zasinieniem paznokcia", które wskazuje na wadliwe funkcjonowanie układu krążenia.

Białe plamki na paznokciach u niemowlaka

Rodzice często mogą zaobserwować białe plamki na paznokciach u niemowlaka. Nic dziwnego, że te przebarwienia budzą ich obawy. Podobnie jednak jak w przypadku starszych dzieci, te najczęściej są wywołane przez mikrourazy. Białe plamki na paznokciach u niemowlaka pojawiają się dość często i potocznie nazywa się je "zakwitaniem". Jeśli przyczyną białym plamek są niedobory w organizmie malucha, należy lepiej zbilansować dietę, najlepiej pod okiem pediatry. Jeśli chodzi o białe plamki na paznokciach u niemowlaka, nie można ich mylić z tak zwanym "zasinieniem paznokci", które wskazuje raczej na wadliwe funkcjonowanie krążenia.

Białe plamki na paznokciach u rąk

Białe plamki na paznokciach u rąk są znacznie powszechniejsze niż te występujące na stopach. Mogą pojawić się u dzieci oraz dorosłych. Zarówno jedne jak i drugie mogą być konsekwencją urazów mechanicznych, źle zbilansowanej diety oraz schorzeń. Niektóre choroby są charakterystyczne tylko dla paznokci u rąk, a inne tylko dla paznokci u nóg. Dokładne opisy znajdują się w poprzednich akapitach tego artykułu.

Białe plamki na paznokciach u nóg

Białe plamki na paznokciach u nóg pojawiają się nieco rzadziej niż u rąk. Wiele przyczyn jest im wspólna, aczkolwiek ich natura może być inna. Nasze paznokcie u dłoni są bardziej narażone gdy zbyt długo pracujemy przy komputerze, a paznokcie u stóp prędzej ucierpią podczas gry w piłkę nożną. Ponadto istnieją schorzenia, które w dużej mierze dotyczą właśnie paznokci u nóg, a nie rąk. Przykłady to choćby biała powierzchowna grzybica paznokci oraz pleśnica paznokci.

Białe plamki na paznokciach: niedobór

W społeczeństwie przez lata panowało błędne przekonanie, że przyczyną białych plamek na paznokciach jest niedobór wapnia. Owszem, ten pierwiastek jest istotny dla paznokci, ale to nie on jest najważniejszy. Najgroźniejszy jest niedobór cynku i to właśnie o tej substancji powinniśmy najbardziej pamiętać, jeśli chcemy uniknąć lub pozbyć się białych plamek na paznokciach. Niebezpieczne mogą być również niedobory witamin z grupy B, żelaza oraz witaminy A.

Białe plamki na paznokciach: jak się ich pozbyć?

Jak widać, istnieje mnóstwo sposobów na pozbycie się białych plamek na paznokciach, aczkolwiek kluczowe jest zdiagnozowanie przyczyny ich występowania. W zależności od tego co wywołało plamki, możemy albo sięgnąć po wskazane przez lekarza środki, albo po suplementację diety, albo po prostu unikać drobnych urazów. Aby pozbyć się plamek powinniśmy również uważać na wątpliwej jakości zabiegi "upiększające" nasze paznokcie. Pamiętajmy jednak, że konieczna jest konsultacja z lekarzem, jeśli problem nie ustępuje mimo doraźnych działań z naszej strony.

Białe plamki na paznokciach, jak ich uniknąć? Profilaktyka

Profilaktyka w przypadku białych plamek na paznokciach jest niesamowicie istotna. Aby uniknąć występowania tego niezbyt estetycznego zjawiska, powinniśmy dbać o zbilansowaną dietę bogatą w cynk oraz higienę i odpowiednie nawilżenie dłoni. Nigdy nie zapominaj o witaminie A! Powinniśmy również przywiązywać większą wagę do jakości lakierów i zmywaczy oraz innych środków chemicznych (na przykład podczas zmywania lub sprzątania), które mogą uszkodzić nasze paznokcie. Jeśli nasze paznokcie są słabe lub narażone na mikrourazy, powinniśmy zadbać o ochronne odżywki. Nie zapominajmy również o odpowiednio szybkiej reakcji, jeśli problem się utrzymuje. Jeszcze raz podkreślamy, że choć białe plamki na paznokciach mogą być jedynie efektem mikrourazów lub niedoborów w diecie, mogą również być objawami niebezpiecznych chorób. Dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza specjalisty.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: BOLĄ CIĘ ŁYDKI? TO MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNA CHOROBA!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News