Zakupy online, czyli to, co Polacy najczęściej robią w domu
Autor Barbara Daszuta - 21 Marca 2020
Zakupy online co roku zyskują nowych zwolenników. W Polsce przyczyniły się do tego niedziele niehandlowe oraz aktualnie panująca epidemia koronawirusa. Jak, i co kupują Polacy online?
Zakupy online w czasach „apokalipsy”
Patrząc na zdjęcia i videorelacje z miast z całego świata można by pomyśleć, że gospodarka i ludzkość zmierza ku zagładzie. Sytuacja nie jest jednak aż tak dramatyczna. Człowiek ma niesamowitą zdolność do dostosowywania się do zmiennych warunków. Życie z ograniczoną możliwością poruszania się poza domem jest całkiem możliwe, co już od dawna udowadniają nam Japończycy.
Hikkomori (Japonia)
W latach 90 w wyniku badań naukowych wyklarowała się postać Hikkomori. Statystyki z 2019 roku są zaskakujące: aż 613 tysięcy osób w wieku 40-64 lat jest wycofanych ze społeczeństwa. Często ich przestrzeń życiowa ogranicza się do jednego pokoju i toalety. Zakupy robią przez internet z opcją „zostaw przed drzwiami”, żeby wyeliminować kontakt z kurierem. Młodzi Japończycy z syndromem hikkomori korzystają z pomocy najbliższej rodziny, która przynosi im posiłki pod drzwi pokoju.
Człowiek umie się dostosować
Prędzej czy później człowiek potrafi się dostosować do najtrudniejszych warunków. Czy są one podyktowane sytuacją ekonomiczną, czy wojną, czy stanem zdrowia, nawet po nagłych wypadkach, większość ludzi całkiem nieźle radzi sobie z dalszym życiem. Ważne jest wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół albo, w trudniejszych przypadkach, specjalisty psychologa lub psychiatry.
Życie w kwarantannie
Jedną z nietypowych, ale jakże nam bliską sytuacją jest zmuszenie do życia w kwarantannie. Tysiące osób zostało objętych przymusową kwarantanną, miliony poddały się dobrowolnie domowej izolacji w obawie przed infekcją koronawirusem. Na początku epidemii ostrożność była poddawana krytyce, dzisiaj maseczki higieniczne, rękawiczki i spraye antyseptyczne nie wzbudzają żartów. Ludzie się dostosowali.
Amerykańskie bunkry przeciwatomowe
Stosunkowo wiele amerykańskich domów ma w podziemiach wybudowane bardziej lub mniej zaawansowane bunkry, które w razie wojny lub skażenia środowiska pozwolą przetrwać najgorszy czas. Zwyczaj ten nie wzbudza w Ameryce sensacji ani nie jest powodem do drwin. Niektórzy amerykańscy cywile przygotowani są nawet na skażenie radioaktywne, mają własne generatory prądu, zapasy paliwa i oczywiście zapasy wody i żywności z długą przydatnością do spożycia. Oni nie będą w panice wykupywać sklepowych magazynów, bo od dawna wszystko, co niezbędne mają przygotowane.
Sprzedaż online cieszy się ogromną popularnością
Odkąd rozpoczęły się kwarantanny, znaczna część Polaków zdecydowała się na urlopy lub pracę zdalną, kurierzy wyrabiają 200% normy. Chcąc uniknąć wychodzenia z domu, zamawiamy podstawowe artykuły spożywcze, ale nie tylko. Czas dostawy jest bardzo zróżnicowany: jeden sklep oferuje dostawę w ciągu 24h, inny ma kolejkę zamówień sięgającą dwóch tygodni.
Statystyki Google wskazują, że w ostatnim tygodniu fraza „Lidl zakupy online” zwiększyła swoją popularność o 400%. Dla porównania fraza „Lidl sklep online” była wyszukiwana średnio 4,7 razy częściej niż powyższa. Najwięcej wyszukiwań miało miejsce 12 marca (stan zagrożenia epidemiologicznego ogłoszono 14 marca).
Dlaczego i co kupujemy online?
Polacy decydują się na zakupy online w sklepach cieszących się dobrą opinią, zapewniających szybką wysyłkę towaru oraz oferujących wygodne metody płatności. Najczęściej wybieramy wysyłkę za pobraniem lub płatność bezpiecznymi metodami (np. PayU). Coraz większe zaufanie wzbudza też płatność za pomocą karty Visa. Do zakupów online zachęca także możliwość zwrotu zamówionych produktów, gdyby nam nie pasowały z różnych powodów.
Poza artykułami spożywczymi, w koszykach sklepów online znajdują się aktualnie: środki higieniczne i chemia gospodarcza. Zapytani kurierzy odpowiadają, że w czasie kwarantanny ludzie robią zakupy nie tyle z konieczności, co z nudów.
Zwiększyła się grupa osób czytających książki, a oprócz książek zamawiamy także niczym niezastąpione puzzle, (zobacz puzzle dekoracyjne z kryształami Swarovski), filmy na BluRay, gry na konsole, a także same konsole! Najpopularniejsze modele zostały już wykupione z magazynów. Jeżeli chcesz odciągnąć twoje dziecko od smartfona i konsoli, zaproponuj mi trochę ruchu: chociażby podczas gry na perkusji elektronicznej [zobacz wybór redakcji]
Co można robić w domu?
Człowiek jest istotą dążącą do wolności. Konformiści i introwertycy mogą całkiem nieźle odnajdywać się w aktualnej sytuacji, ale ograniczenie swobody szczególnie dotyka ludzi pragnących niezależności, lubiących podróżować, przyzwyczajonych do spotkań towarzyskich poza domem. Co robić, kiedy restauracje i puby są pozamykane?
Grillowanie o każdej porze
Szczęśliwi właściciele ogrodów, tarasów i balkonów! Mając własny ogród można sobie urządzić grill na świeżym powietrzu. Pijąc kawę lub czytając książkę na balkonie lub tarasie również zapewniamy sobie poczucie wolności. Ale nawet jeżeli jesteśmy zmuszeni do pozostania w czterech ścianach możemy cieszyć się grillem elektrycznym [klik].
Doskonały do zastosowania w pomieszczeniach zamkniętych i całkowicie mobilny. Grillowanie z domownikami to świetny sposób na urozmaicenie czasu i integrację. Po zażegnaniu zagrożenia epidemią możemy go zabrać na działkę na wspólne grillowanie ze znajomymi.
Jeżeli wczesna wiosna nie jest zbyt łaskawa, aby nie odczuwać chłodu można doposażyć swój ogród lub taras w minimalistyczny, ale wydajny kominek zewnętrzny [klik].
Majsterkowanie, czyli zróbmy remont!
Jeżeli decydujemy się na dłuższe pozostanie w domu, prędzej czy później wpadnie nam do głowy genialny pomysł na mini-remont, prace malarskie, majsterkowanie, zamontowanie dodatkowej półki lub renowację starej szafki. Na takie okazje nie może zabraknąć w domu uniwersalnej wiertarkowkrętarki udarowej [klik].
Dla bardziej kreatywnych osób świetnym sposobem na zabicie czasu może być grawerowanie w drewnie, szkle, metalu i tworzywach sztucznych. Takie urządzenie do grawerowania [klik] można kupić w całkiem przystępnej cenie. Do zajęć kreatywnych można zaangażować większe i młodsze dzieci, które mogą zaprojektować wzór (rysując go wcześniej na kartce). Talent młodego artysty rozwiniesz dzięki doskonaleniu różnych technik rysunku. Popularną nowością są pisaki akwarelowe [zobacz], dzięki którym powstaną zjawiskowe prace plastyczne.
Łatwym sposobem na szybką i efektowną zmianę może być na przykład pomalowanie starych doniczek na modne kolory. Szybkoschnące lakiery do ozdabiania powierzchni [klik] pozwolą ci uzyskać ciekawy efekt metaliczny lub kamienny. Znajdź starą rzecz i podaruj jej nowe życie!
Drobne prace naprawcze albo zmiany designerskie możemy wykonać przy użyciu pistoletu do klejenia na gorąco [klik]. Większość projektantów wnętrz nie wyobraża sobie pracy bez tego urządzenia. Pistolet do klejenia można wykorzystać np. do uporządkowania kabli, ale też do stworzenia oryginalnych ozdób.
Po pracach remontowo-wykończeniowych musimy przystąpić do sprzątania. Co zrobić, żeby się nie narobić? Najlepiej korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które na dodatek są dostępne w atrakcyjnych cenach. Mycie okien zajmie mniej czasu i da lepszy efekt dzięki poręcznej myjce akumulatorowej [klik].
Bałagan np. po pracach plastycznych, nawet dziecko z przyjemnością szybko sprzątnie małym odkurzaczem ręcznym [klik]
Doskonale pod względem stosunku jakości do ceny prezentuje się odkurzacz do pracy na mokro lub sucho. Można go wykorzystać zarówno w domu, jak i garażu lub warsztacie.
H3: Twoje nowe hobby
Większość osób przechodzących kwarantannę decyduje się na rozpoczęcie kursów online. Dostępne na popularnych portalach edukacyjnych materiały pozwolą ci zdobyć nowe umiejętności i zyskać nowe hobby. Pomyśl czy nie byłoby super jakbyś umiała zrobić własną biżuterię, albo mogłabyś sobie uszyć zaprojektowaną przez siebie koszulkę? Na początek możesz spróbować przerobić swoje stare ubrania. Wystarczy tylko pomysł i ta niewielkich rozmiarów maszyna do szycia SINGER [sprawdź], jednego z najlepszych producentów z branży krawieckiej. Nauka szycia na tym urządzeniu będzie prawdziwą przyjemnością.
Stajemy się mistrzami gotowania
Jeżeli zrobiliśmy zapasy, to, zamiast szaleć w poszukiwaniu brakującego kilograma mąki, możemy w spokoju oddać się naszym kulinarnym eksperymentom. Nowością na rynku jest frytkownica na gorące powietrze [zobacz]. Dzięki niej przygotujemy w domowych warunkach frytki zdrowsze niż w restauracji. Dodatkowym plusem jest przy tym oszczędność oleju!
Nawet jeżeli nigdy nie czułeś, że gotowanie to twoja pasja, to przekonasz się, że przygotowanie zupy kremu nie jest wcale trudne. Gotujesz, blendujesz blenderem [np. takim], nalewasz do miseczki, na wierchu kleks śmietany i kilka pestek dyni i oto zachwyt domowników jak w lokalu z gwiazdką Michelin.
Warto też sprawdzić wybór redakcji dedykowany dla tych, którzy chcą żyć w nurcie eko. Prosty w obsłudze szynkowar [zobacz] zajmuje niewiele miejsca, a pozwoli przygotować zdrowe wędliny domowe wg wybranego zdrowego przepisu. Dzięki niemu masz pewność, że szynka, rolada, golonka i pasztet będą soczyste, aromatyczne i bez konserwantów.
Epidemia zaskoczyła Polaków
Zupełnie jak zima zaskakuje drogowców, Polaków zaskoczyła epidemia, która miała swój początek kilka miesięcy wcześniej, w Azji. Do ostatniej chwili większość z nas bagatelizowała zagrożenie, mało kto zaopatrzył się w zapas maseczek, tylko niektórzy zrezygnowali z urlopu za granicą.
Instynkt pierwotny
Pierwotny instynkt człowieka nakazuje zrobić zapasy na czarną godzinę. Wybieramy produkty z długą datą przydatności do spożycia. Swoistą ciekawostką jest fakt znikania z półek sklepowych papieru toaletowego. Efekt jest wyolbrzymiony ze względu na gabaryty tego produktu. Przykładowo, jeśli kupimy 10 puszek z kukurydzą, na półce sklepowej zniknie zaledwie jeden wąski rząd. Kupując 12 rolek papieru toaletowego, robi się zauważalna pustka. Przygotowaliśmy dla was przykładową listę zakupów na czarną godzinę:
Woda butelkowana (np. w baniakach 5 l), mleko UHT, mąka, makaron, ryż, kasza gryczana, kasza jaglana, kasza kuskus, soczewica, herbata, kawa, koncentrat pomidorowy, konserwy.
Nie zapomnij o karmie dla zwierząt!
Papier toaletowy, podpaski, wkładki higieniczne, tampony, chusteczki higieniczne. Płyn do prania, płyn do mycia naczyń, pasta do zębów, mydło, szampon. Domowa apteczka: woda utleniona, plastry, plastry sterylne, bandaż elastyczny, bandaż nieelastyczny, gaziki jałowe, lek przeciwhistaminowy, żel po ukąszeniu owadów, repelenty, koc gaśniczy przeciwpożarowy, folia termiczna, chusta trójkątna, kompres chłodzący żelowy, spray na oparzenia, paracetamol, ibuprofen, pyralgina, zapas leków dla osób chorujących przewlekle (np. leki na niedoczynność/nadczynność tarczycy, cukrzycę, nadciśnienie, leki psychotropowe), środki antykoncepcyjne, prezerwatywy, żel antybakteryjny, płyn antyseptyczny. Zapas baterii.
Dobrze jest kupić więcej, żeby w razie czego pomóc potrzebującym sąsiadom.
Artykuł sponsorowany
Następny artykuł