lech
youtube.com/Zbigniew Stonoga
Anna Maria Guziewska - 10 Października 2018

Za co i kiedy Lech Wałęsa dostał Nobla?

Lech Wałęsa to jedna z najważniejszych postaci w historii najnowszej Polski. Były prezydent, działacz antykomunistyczny, noblista do dziś dla wielu jest autorytetem. W związku z jego przeszłością pojawiają się liczne kontrowersje, wokół jego postaci krążą liczne plotki. Wybitny polityk czy karierowicz z przypadku?

Lech Wałęsa otrzymał najważniejszą nagrodę na świecie - Nagrodę Nobla. To prestiżowe, epokowe wyróżnienie zaważyło na losach Polski. Dziś, były prezydent wzbudza wiele kontrowersji. Wszystko za sprawą dokumentów, które poświadczają, jak przekonuje IPN, o jego współpracy ze Służbami Bezpieczeństwa w PRL. Jaką tajemnicę skrywa polityk?

Lech Wałęsa - dzieci

Życie prywatne polityka jest jednym z najchętniej omawianych tematów przez tabloidy. Polityk wraz z żoną Danutą doczekał się aż czterech córek i czterech synów. Tak pokaźna rodzina była dla niego ogromnym wyzwaniem, ale i dawała wiele motywacji do działania. To również dla nich i ich przyszłości chciał zmieniać Polskę. Najstarszy syn, Bogdan, ożenił się w młodości. Niestety, jego małżeństwo nie przetrwało długo. Jednak to dzięki niemu Lech Wałęsa po raz pierwszy został dziadkiem! Jego pierwsza wnuczka Weronika dziś jest dorosłą kobietą. Drugi syn - Sławomir ma za sobą mroczną przeszłość - na koncie wypadki samochodowe, jeden pod wpływem alkoholu. Także syn Przemysław miał dość niejasną przeszłość. Zmarł on niestety w niewyjaśnionych okolicznościach 8 stycznia 2017 roku. Czwarty syn Lecha Wałęsy - Jarosław cudem uniknął śmierci, gdy brał udział w wypadku na motorze. Ma świetny kontakt z matką, zawodowo związał się z polityką. Jest europosłem i politykiem. Pierwsza córka - Magda była długo wyczekiwana. Od dziecka tańczyła w balecie, jednak kontuzja sprawiła, że musiała przerwać karierę. Później na świat przyszła Anna. Dziś szczęśliwa matka i żona, nie sprawiała rodzicom w młodości większych problemów. Maria Wiktoria zrobiła karierę w show biznesie. Jako najbardziej aktywna z córek Lecha Wałęsy wzięła udział w "Tańcu z gwiazdami", później przydarzyło jej się bankructwo, o którym natychmiast zrobiło się głośno w tabloidach. Wszystkie długi miał za nią spłacić ojciec. Do dziś kobieta jest w bliskich relacjach z celebrytami. Brygida zdecydowała się na małżeństwo z mężczyzną, który ma zupełnie inną polityczną ideologię. Stąd Lech Wałęsa nie uczestniczył nawet w ślubie pary. Wielodzietna rodzina Lecha Wałęsy była dla niego ogromnym wyzwaniem. Zajęty polityką nierzadko nie miał czasu na organizację domowych obowiązków. Wielokrotnie zatrzymywany i więziony musiał niejednokrotnie liczyć na przedsiębiorczość żony. Danuta Wałęsa wszystkie swoje wspomnienia zapisała w książce.

Kim był Lech Wałęsa?

Pod koniec lat 50-tych rozpoczął Zasadniczą Szkołę Zawodową w Lipnie. Należał wtedy do Ligi Przyjaciół Żołnierza i Związku Młodzieży Socjalistycznej. Jego oceny w szkole były raczej mierne, natomiast zawsze wyróżniał się nienagannym zachowaniem. W 1967 roku rozpoczął pracę w Stoczni Gdańskiej jako elektryk. W 1970 roku brał udział w strajku w zakładzie pracy, później brał udział w rozmowach z Edwardem Gierkiem. Sześć lat później został zwolniony z pracy za krytykę władz. Później angażował się w działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, współpracował z Komitetem Samoobrony Społecznej "KOR". Już w latach 70. był przesłuchiwany przez Służby Bezpieczeństwa. Najbardziej aktywny w latach 80. polityk brał udział w strajkach. Stanął na czele strajku w Stoczni Gdańskiej. 31 sierpnia 1980 roku podpisał z delegacją rządową porozumienie sierpniowe. Podczas stanu wojennego był więziony. Później władze chciały wykorzystać jego nazwisko do kontynuowania działań "Solidarności" pod kontrolą. On jednak miał odmówić. W 1982 roku został zwolniony, jednak był pod stałą kontrolą służb. To właśnie ten czas najmocniej wpłynął na decyzję komisji Nagrody Nobla o przyznaniu Wałęsie wyróżnienia.

Za co Lech Wałęsa dostał Nagrodę Nobla?

Zajmował najwyższe stanowisko wśród opozycjonistów i został uhonorowany najważniejszym odznaczeniem na arenie międzynarodowej. 5 października 1983 roku Komitet Noblowski zdecydował, że jako polityk zaangażowany w zmianę realiów, próbował w sposób zaangażowany prowadzić dialog ze służbami bez użycia siły. - Działania Lecha Wałęsy charakteryzowały się determinacją w dążeniu do rozwiązania problemów jego kraju poprzez negocjacje i współpracę, bez uciekania się do przemocy. Lech Wałęsa próbował zapoczątkować dialog między organizacją, którą reprezentuje – „Solidarnością” – a władzami. Komitet uznaje Wałęsę za wyraziciela tęsknoty za wolnością i pokojem, która – mimo nierównych warunków – istnieje niepokonana we wszystkich narodach świata. W czasach, w których odprężenie i pokojowe rozwiązywanie konfliktów są bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej, wysiłek Wałęsy jest zarówno natchnieniem, jak i przykładem - brzmiała oficjalna treść ogłoszenia przyznania Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie.

Lech Wałęsa "Solidarność"

Przez dekady budował jedną z najważniejszych formacji, która doprowadziła do zmiany ustroju w Polsce. 17 września 1980 roku był przywódcą Krajowej Komisji Porozumiewawczej. W 1981 roku został wybrany przewodniczącym zarządu na Krajowym Zjeździe Delegatów w Gdańsku. Zyskał wtedy 55% głosów. Nieco ponad rok prowadzenia przez Wałęsę "Solidarności" sprawiło, że ze związku zawodowego przekształciła się ona w masowy ruch społeczny, krytykujący ówczesną politykę. To dzięki "Solidarności" dokonały się zmiany ustrojowe w Polsce. Wtedy liczebność członków określana była na 10 milionów.

Lech Wałęsa - wiek i aktualna działalność

Ile lat ma Lech Wałęsa? Urodził się 29 września 1943 roku. Polityk niedawno obchodził 75 lat. Do mediów docierają na bieżąco informację na temat stanu zdrowia byłego prezydenta. W marcu, tabloidy ogłosiły, że trafił do szpitala. Tuż po powrocie z Azji, musiał skorzystać z opieki lekarzy.

Lech Wałęsa wzrost

Pomimo niebagatelnej działalności społecznej i politycznej, wielu zadaje nietuzinkowe pytania, które mogą być związane z życiem prywatnym polityka. Chodzi między innymi o jego wzrost! Były prezydent mierzy... 170 centymetrów. Dla porównania aktualny prezydent mierzy 182 centymetry wzrostu a uznany za "niskiego" Jarosław Kaczyński 168 centymetrów. Nieduża, bo kilkucentymetrowa różnica zdaje się być całkowicie pomijana przez media, sytuując prezesa Prawa i Sprawiedliwości wyjątkowo niskim politykiem.

Lech Wałęsa w szpitalu

Podobno wahania temperatur na Filipinach dały się działaczowi we znaki. Po powrocie z pobytu w tym azjatyckim kraju natychmiast musiał zostać poddany serii badań. Lech Wałęsa cierpi na problemy z sercem. Dwa lata temu mężczyzna przeszedł bardzo poważny zabieg w szpitalu w Houston. Tam, Amerykańscy lekarze wstawili mu rozrusznik serca. Lech Wałęsa wielokrotnie musiał być hospitalizowany. Burzliwa młodość, połączona z intensywnym trybem życia sprawiły, że mężczyzna cierpi na dolegliwości z układem krążenia. Obecnie, podobno prezydent czuje się dobrze.

Kiedy Lech Wałęsa dostał Pokojową Nagrodę Nobla

Lech Wałęsa Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał 5 października 1983 roku. Pięć dni temu obchodziliśmy 35-lecie przyznania honoru. Niestety nie mógł jej odebrać osobiście. Słowa, które chciał przekazać komisji przeczytała jego żona - Danuta. To ona, wraz z trzynastoletnim synem Bogdanem pojechała do Oslo, aby odebrać medal i dyplom. Oczy całego świata skierowały się w stronę sylwetki polityka. - Z bólem myślę o tych, którzy wierność Solidarności przypłacili życiem, o tych, którzy przebywają w murach więziennych, o tych którzy są przedmiotem represji. Myślę o wszystkich, z którymi szliśmy wspólną drogą, i z którymi przeżywamy trudny czas próby - powiedziała żona działacza podczas wizyty w Oslo.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Lech Wałęsa [MEMY]Lech Wałęsa skończył 75 lat. Oto najzabawniejsze MEMY z jego udziałem!Czytaj dalej
Przebieg odebrania Nagrody Pokojowej Nobla dla Lecha Wałęsy w całości transmitowało Radio Wolna Europa. Lech Wałęsa nie uczestniczył w uroczystości, bo władze komunistyczne odmówiły mu wydania paszportu.

Danuta Wałęsa - sylwetka

Towarzyszyła mężowi w każdym ważnym momencie. Zajmowała się dziećmi, broniła Lecha i próbowała uczynić z politycznego domu, ciepłe miejsce do rozwoju najmłodszych. To ona odebrała najważniejszą nagrodę dla polityka. To ona musiała zorganizować życie domowe, gdy on był internowany. Jak wspomina ten czas była Pierwsza Dama? Podobno ich drogi rozeszły się kilka lat temu. Oboje nie mogli sobie poradzić z przeszłością. - Rodzina się skończyła, gdy żona wyłamała się z obowiązków małżeńskich - miał powiedzieć Lech Wałęsa o relacji z żoną. Danuta wyznała w książce, że jej małżeństwo nie było udane. Bulwersująco nadmieniła, że ona i mąż-polityk nie pasowali do siebie tak jakby tego oczekiwała. Na ten "zarzut" Wałęsa miał odpowiedzieć, że z domu nie powinno się wynosić intymnych spraw. Nie wiadomo jednak, jak wyglądają relację między dwojgiem dziś. Działacz, polityk, społecznik i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Lech Wałęsa pomimo szerokiej sympatii wzbudza też wiele kontrowersji. Zagraniczne media jednak przyznają: "wielki człowiek". Polskie media dodają: "ale...". [category-link]ZOBACZ TAKŻE:
  1. Tego nie było jeszcze nigdy w historii. Gwiazda rocka z nagrodą Nobla!
  2. Solidarność chce zniszczyć Żabki. Wypowiadają im wojnę
  3. Tragiczny wypadek. Nie żyje jeden z szefów NSZZ "Solidarność"
Pierwsze damyPolskie Pierwsze Damy. Wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!Czytaj dalej
ZAMIANA

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News