Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zameldowania
Wybory prezydenckie zarządzone na czerwiec zbliżają się. Zdradzamy co trzeba zrobić, aby móc wziąć w nich udział. Wiele osób nie mieszka w miejscu, w którym są zameldowani. Co trzeba zrobić aby zagłosować poza miejscem?
Wybory prezydenckie miały odbyć się 10 maja w formie korespondencyjnej. Nie doszły one jednak do skutku. Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, zarządziła nowy termin wyborów. Co istotne, odbędą się one w formie mieszanej, czyli zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Osoby, które chcą zagłosować za pośrednictwem poczty powinny to wcześniej zgłosić. Polecamy zapoznać się z kalendarzem wyborczym.
Wiele osób mieszka poza miejscem stałego zameldowania. Ci, którzy znajdują się w takiej sytuacji i chcieliby oddać głos w tegorocznych wyborach, nie muszą wcale jechać w swoje rodzinne strony. Istnieje możliwość jednokrotnego dopisania do spisu wyborców lub stałego wpisania się do rejestru wyborców w danym obwodzie.
Wybory 2020 - każdy może głosować, gdzie chce
Na początek warto wiedzieć, że wszyscy, którzy dopisywali się do spisów wyborczych przed 10 maja i nadal chcą głosować w miejscu dopisania się, muszą złożyć swój wniosek ponownie. Procedura jest identyczna jak w przypadku osób, które będą się zapisywały po raz pierwszy do lokalnych spisów. Jak to zrobić? Są dwie opcje - stacjonarnie w najbliższym urzędzie miasta lub gminy w której chcemy głosować lub on-line bez wychodzenia z domu.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GALERIĄ
Jeżeli nie wiemy, gdzie będziemy przebywać w dniu wyborów, ale zależy nam na oddaniu ważnego głosu, możemy również skorzystać z zaświadczenia o prawie do głosowania. Zaświadczenie o prawie do głosowania pobiera się z urzędu gminy w której jesteśmy zameldowani lub poprzez ePUAP. Z zaświadczeniem o prawie do głosu możemy udać się do dowolnej komisji w Polsce lub za granicą i oddać swój głos. Zgubienie zaświadczenia skutkuje brakiem możliwości wzięcia udziału w głosowaniu. Wniosek o zaświadczenie trzeba złożyć do 26 czerwca.
Dopisanie się do spisu wyborców jest pomocne dla tych, którzy już wiedzą gdzie będą w dniu wyborów. Dopisanie do spisu wyborców ma charakter jednorazowy, czyli dotyczy tylko najbliższych wyborów. Ubiegać o dopisanie do spisu można do 23 czerwca. Wniosek należy złożyć elektronicznie, przez platformę ePUAP lub osobiście, w urzędzie gminy, w której chcemy głosować. Osoby, które składały ten wniosek przed 10 maja i nadal chcą głosować w gminie do której wniosek został wysłany, muszą go złożyć ponownie.
Ostatnia opcja przewidziana przez ustawodawcę to wpisanie do rejestru wyborców. Rejestr ma charakter stały. Oznacza to, że będziemy już na stałe (do czasu wpisania do rejestru w innej gminie) przypisani do komisji wyborczej, która obejmuje adres podany we wniosku. Wniosek o dopisanie do rejestru wyborców należy potwierdzić dokumentem świadczącym, że faktycznie mieszkamy pod adresem jaki wskazujemy, ale nie mamy tam zameldowania. Może to być na przykład umowa najmu mieszkania. Wniosek należy złożyć osobiście w urzędzie gminy lub za pomocą platformy ePUAP. Wniosek należy złożyć do 23 czerwca.
Dzisiaj grzeje:
1. 27-latek nie zatrzymał się do kontroli policyjnej, teraz nie żyje. Porażające szczegóły
2. Śmiertelny wypadek na Podkarpaciu. Rozpędzone auto wjechało w nastolatki
Są trzy możliwości, aby wziąć udział w głosowaniu poza miejscem zamieszkania. Są one tak skonstruowane, że każdy może wziąć udział w wyborach bez konieczności podróży w rodzinne strony. Osoby, które jeszcze nie wiedzą, gdzie będą 28 czerwca powinny pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Ci, którzy wiedzą gdzie będą w dniu wyborów, ale chcą zagłosować tam tylko w najbliższych wyborach muszą wystąpić o dopisanie do spisu wyborców. A ci, którzy na stałe przeprowadzili się do innego miejsca, ale nie posiadają tam meldunku mogą ubiegać się o dopisanie do rejestru. W dwóch ostatnich przypadkach bardzo ważne jest rozróżnienie wniosków. Spis i rejestr to dwa różne dokumenty.
Najlepsze newsy dnia:
- Dostał paragon w knajpie i zbladł. Właśnie dzieje się niewyobrażalne nad morzem, ceny zwalają z nóg
- Już od piątku rząd luzuje kolejne obostrzenia. Ważna wiadomość dla wszystkich polskich fanów sportu
- Nikt nie mówi o ogromnej zmianie we wszystkich sklepach. Niebawem wejdzie w życie, Polacy nie będą zadowoleni
- W sieci pojawiło się zdjęcie Katarzyny Dowbor, ma na nim 20 lat. Co za petarda, ciężko oderwać wzrok
- Mówią na nią "oszukana szarlotka". Jeden dodatek sprawia, że nie będziesz chciała powrócić do jabłek
- Na zdjęciu ukryta jest panda. Najlepsi widzą ją już po 20 sekundach, reszta szybko się poddaje
Źródło: Gazeta.pl