Wielki piątek - post ścisły. Co można jeść w Wielki Piątek?
pixabay
Wiadomości Pikio - 15 Kwietnia 2019

Post ścisły w Wielki Piątek. Co to oznacza dla katolika?

Wielki piątek - post ścisły. Co oznacza dla katolika post w dzień upamiętniający śmierć Jezusa na krzyżu? Co można zjeść tego dnia, a jakich potraw unikać. Ile posiłków możemy zjeść podczas Wielkiego Piątku?

Wielki piątek - post ścisły. W Kościele rzymskokatolickim Wielki Piątek to bez wątpienia jeden z najważniejszych dni w roku. Tego dnia wierni na całym świecie wspominają śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu, a adorując go, dają świadectwo swojej wiary i miłości do Boga. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez wycieńczonego Jezusa, a także symbolem miłości zwyciężającej na krzyżu.

Tego dnia kolor szaty liturgicznej kapłana jest czerwony, w świątyniach panuje spokój i cisza, nie usłyszymy utworów zagranych przez organistę. Jest to także jedyny dzień w roku, w którym nie jest odprawiana eucharystia. Wspólnota Kościoła na całym świecie udaje się natomiast na liturgię Wielkiego Piątku.

Dzień, w którym wspominamy śmierć Jezusa na krzyżu, jest wyjątkowy dla katolików również z innego powodu. Podobnie jak w Środę Popielcową, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu, obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych oraz umiarkowanie w jedzeniu. Sugerowany jest również post ścisły, jednakże nie jest on polecany dla każdego. Co można zatem zjeść w Wielki Piątek, a jakich potraw powinno się unikać? Ile posiłków powinniśmy zjeść tego dnia, aby zgodnie z harmonią i tradycją przeżyć pamiątkę śmierci Jezusa na krzyżu?

Wielki Piątek - post ścisły. Jaki post obowiązuje w Wielki Piątek? Kościół katolicki wyróżnia kilka rodzajów.

Chociaż najlepszą postawą katolika w Wielki Piątek jest oczywiście post ścisły, nie wszyscy potrafią przeżyć dzień ze szklanką wody i kromką chleba. Kobiety w ciąży, ludzie starsi, dzieci, a także pracujący fizycznie potrzebują zjeść danego dnia pewną liczbę posiłków, aby nie zakłócić ich prawidłowego funkcjonowania. Żaden z nich nie może ryzykować zdrowiem, a przypadki omdlenia w pracy z powodu nieregularnej diety są powszechnie znane. Można jednak ciałem oraz duchem uczestniczyć w poście ograniczając liczbę posiłków, a także zwrócić uwagę na rodzaje potraw, które będziemy jedli tego dnia.

Kościół katolicki wyróżnia kilka rodzajów postu. Oprócz wspomnianego już ścisłego, post możemy podzielić na jakościowy oraz ilościowy. Pierwszy każe zwrócić szczególną uwagę na powstrzymanie się od potraw mięsnych, a także mięsnych wywarów. Nie zabrania natomiast spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak nabiał czy tłuszcze. Jeżeli na śniadanie zjemy wegetariański omlet, na obiad rybę, a na kolację postny żurek, nie będziemy zmuszeni do złego samopoczucia względem religijnych obyczajów. Post ilościowy nie zabrania spożywania mięsa, aczkolwiek zaleca, aby posiłki ograniczyć do jednego sytego w ciągu dnia. Dla przykładu może być to solidny pożywny obiad w postaci ziemniaków, kotleta i zestawu surówek.

Ile posiłków w Wielki Piątek? Co można zjeść w Wielki Piątek? Co post oznacza dla katolika?

Post dla katolika jest świadectwem wiary i miłości do Boga. Poprzez wstrzemięźliwość wspominamy ostatnią drogę Jezusa Chrystusa, łączymy się z nim w cierpieniu i bólu, aby później razem świętować zwycięstwo. Tego dnia katolicy nie powinni zbyt często sięgać do lodówki, odwiedzać restauracji czy fast foodów, a także zrezygnować z potraw mięsnych. Jeżeli jednak ktoś nie będzie mógł się powstrzymać od zjedzenia kiełbasy z grilla czy kotleta, powinien mieć na uwadze, że taki posiłek może zjeść jeden w ciągu całego dnia. Śniadanie, obiad i kolacja są zalecane w przypadku kiedy zdecydujemy się na całkowitą eliminację mięsa.

Chociaż zmniejszanie liczby posiłków, a także wyrzucanie z diety potraw mięsnych z pewnością nie należy do najłatwiejszych, każdy katolik powinien odmówić sobie przyjemności tego jednego dnia, spędzając go w zadumie i z Panem Bogiem. Świadectwo miłości i łączenia się w bólu z ukrzyżowanym Jezusem zostaną nagrodzone w dzień jego zmartwychwstania, obfitym śniadaniem wielkanocnym zjedzonym w cudownej, rodzinnej atmosferze.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Wielki Czwartek - co się wydarzyło? Kościół wspomina to co tydzień
  2. Kiedy jest Triduum Paschalne 2019? Te dni już niebawem
  3. Wielkanoc 2019 już niebawem. Jaka jest dokładna data świąt?
  4. Najlepsze przepisy wielkanocne Magdy Gessler i Ewy Wachowicz
  5. Kiedy iść do spowiedzi przed Wielkanocą? W tych kościołach będą najmniejsze kolejki

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News