Wakacyjna praca dla młodych. Ile można zarobić w lecie?
Autor Wiadomości Pikio - 23 Maja 2019
Wakacyjna praca 2019. Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Okres letni to idealna okazja na sezonowy zarobek dla studentów, młodzieży, a nawet nieletnich. Jedni szukają pracy w celu oszczędzenia pieniędzy na nowy rok szkolny, inni chcą zarobić na wystrzałowe wakacje. Gdzie najchętniej chcą pracować młodzi? Jakie zarobki oferują pracodawcy?
Wakacyjna praca 2019 to fraza, którą młodzież coraz częściej wpisuje do internetowych wyszukiwarek. Nic dziwnego, powoli zbliża się lato, a wraz z nim niezliczona ilość pomysłów na to, jak spędzić wakacje, żeby nie żałować ani jednego ciepłego dnia. Do realizacji większości planów niezbędne będzie sięgnięcie do kieszeni. Aby ją zapełnić, wielu młodych ludzi decyduje się na podjęcie pracy sezonowej.
Wakacyjna praca 2019. Oferty dla studentów
Sezonowa praca w wakacje to często jedyna okazja do sowitego zarobku dla studentów w ciągu całego roku. Podczas okresu akademickiego niezwykle trudno jest im godzić uczęszczanie na zajęcia z pracą na pełen etat. Zazwyczaj mogą pozwolić sobie jedynie na kilkugodzinny dorobek w całym tygodniu, który nie jest w stanie usatysfakcjonować ich finansowo. Pora wakacyjna jest więc idealnym czasem na to, aby dołożyć do swojego budżetu sporą ilość gotówki, która pozwoli spełnić marzenia w postaci wymarzonych wakacji lub będzie stanowić konkretne oszczędności na okres jesienno-zimowy.
Praca sezonowa to świetna oferta zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Ten pierwszy chętnie zatrudni się tam, gdzie pieniądze będzie dostawał do ręki i częściej niż raz na miesiąc, ten drugi zaś, zdecydowanie bardziej od innych będzie wolał zatrudnić młodzież uczącą się, ponieważ nie będzie musiał odprowadzać za nich wszystkich składek. Taki idealny układ może skutkować świetną relacją na linii szef-pracownik, a co za tym idzie - zadowoleniem klienta.
Młodzież rozpoczynająca poszukiwanie pracy może zgłosić się do agencji, która po stworzeniu profilu kandydata rozpocznie przygotowywanie ofert. Taka opcja, chociaż nadal jest częstym wyborem studentów, może być jednak mniej opłacalna finansowo. Na poszukiwanie pracy na własną rękę decyduje się również spora liczba młodych ludzi. Zatrudnienie się bezpośrednio u pracodawcy powoduje, że z naszej pensji potrącane będą jedynie obowiązkowe podatki i składki, a nie dodatkowo prowizja dla agencji pracy.
Do najpopularniejszych kierunków, które obiera młodzież podczas wakacyjnego sezonu wciąż należy branża gastronomiczna, hotelarska i budowlana.
Wakacyjna praca za granicą. Oferty dla młodzieży.
W kraju młodzi najchętniej decydują się na pracę w gastronomii. Zarówno doróbka na kuchni, jak i w charakterze kelnera to świetne kierunki pod kątem zarobkowym. Okres letni to czas ogromnego popytu na restauracje, w związku z tym, chętnych do pomocy na kuchni z pewnością nie będzie brakować. Na stanowisku pomocnika kuchni można dzisiaj zarobić od 13 do nawet 18 złotych na godzinę. W Warszawie i innych większych miastach stawki mogą być jeszcze wyższe.
Kelnerzy, chociaż z podstawy zarobią mniej (stawka pomiędzy 12 - 15 zł/h) mogą liczyć na dodatkowe gratyfikacje w postaci napiwków, a im większy ruch, tym jest ich więcej. Na bonusy w postaci dodatkowej zapłaty od gości mogą liczyć również pracownicy hoteli i pensjonatów. W okresie turystycznym pękają one w szwach, w związku z czym ich właściciele są bardzo zainteresowani sezonowym zatrudnianiem.
Miesiące letnie to także świetny czas dla pracowników branży remontowo-budowlanej. Największe zapotrzebowanie jest na ekipy remontowe, wykonujące kompleksowe usługi, od elektryki i hydrauliki przez układanie glazury i terakoty, aż po kładzenie gładzi i malowanie. Stawki, w zależności od kwalifikacji i rodzaju wykonywanej pracy, kształtują się na poziomie od 13 do 20 złotych brutto na godzinę.
Większość młodych ludzi, którzy są zainteresowani wysokimi zarobkami, wakacje postanawia spędzić za granicą. Praca poza terenem polski to bardzo popularny wybór studentów, a także młodzieży w wieku licealnym od wielu lat. Najbardziej obieganymi kierunkami są Niemcy, Holandia oraz Wyspy Brytyjskie. Najczęściej polska młodzież zarabia na zbiorach, w gastronomii, w budownictwie, a także w charakterze konserwatorów powierzchni.
Stawki godzinowe potrafią być nawet trzykrotnie wyższe niż te w kraju. Sezonowi magazynierzy mogą zarobić nawet do 9.5 euro za godzinę. Na zbiorach oraz innych robotach grupowych średnie zarobki sięgają 7-8 euro za godzinę, natomiast w branży budowlanej ponad 12 euro. Pracę za granicą warto zaplanować wcześniej i jeżeli nie mamy rodziny lub przyjaciół poza obszarem Polski nie powinniśmy decydować się samodzielne poszukiwania. O wiele lepszym i bezpieczniejszym krokiem będzie zgłoszenie się do agencji pracy, która oprócz znalezienia nam najbardziej odpowiadającego nam stanowiska, zapewni również dojazd i motel pracowniczy.
Wakacyjna praca dla nieletnich
Sezon letni to również świetna okazja na dorobek dla nieletnich. Ci zazwyczaj mają mniejsze cele niż ich starsi koledzy, dlatego stawki oscylujące w okolicach 12 złotych za godzinę będą dla nich wysoce atrakcyjne. Najpopularniejszą pracą dla najmłodszych wciąż jest rozdawanie ulotek. Coraz częściej widujemy również nastolatków w punktach gastronomicznych jak na przykład budka z lodami czy bistro z zapiekankami.
ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL
- Gdzie jechać na wakacje w tym roku? Warto już o tym pomyśleć
- Kiedy zaczynają się tegoroczne wakacje? Uczniowie nie mogą się doczekać
- Gdzie jechać na urlop z niemowlakiem? Trzeba dopasować wakacje do dziecka
- Wniosek o urlop, kiedy i jak go złożyć? Banalnie proste!
- Wniosek o urlop bezpłatny. Urlop a ubezpieczenie