Czym grozi użądlenie pszczoły? Kiedy po tygodniu nie zeszła opuchlizna, lepiej iść do lekarza
Autor Wiadomości Pikio - 6 Maja 2019
Użądlenie pszczoły - może być niebezpieczne i w niektórych przypadkach natychmiast powinniśmy udać się do lekarza. Najczęściej jednak, skutki użądlenia są nieprzyjemne, jednak nie zagrażają one naszemu zdrowiu ani życiu. Jak domowymi sposobami zaleczyć uciążliwe skutki wywołane przez jad?
Użądlenie pszczoły, osy oraz trzmiela są najczęściej spotykane w naszym kraju.
Pszczoły często mylone są z osami i traktowane jako szkodnik, jednak zwierze to jest niezwykle pożyteczne dla naszego środowiska, jest wręcz niezbędnym elementem natury. Zbiera ona nektar i tym samym zapyla rośliny. Pszczoły są odpowiedzialne za utrzymanie bioróżnorodności w przyrodzie.
Samice na końcu odwłoku mają żądło, którego używają do walk z innymi pszczołami, jednak z reguły nie żądlą nim. Jedynie w krytycznych sytuacjach jest ono używane, ponieważ pszczoła, zostawiając w naszym ciele żądło, niszczy narządy wewnętrzne, które są do niego przyczepione i w konsekwencji umiera.
Użądlenie pszczoły: kiedy do lekarza?
Średnio aż u 5 ze 100 osób jad owadów wywołuje reakcję alergiczną, która może zagrażać życiu osoby użądlonej. Co robić w takim wypadku? Oraz skąd wiadomo, że jesteśmy uczuleni, czy potrzebne są wcześniejsze badania?
U zdrowych osób użądlenie pszczoły skutkuje obrzękiem. Natomiast jeśli jad pszczeli trafi do ciała człowieka uczulonego, może nawet dojść do wstrząsu anafilaktycznego zagrażającego życiu. Powodem do natychmiastowej wizyty u lekarza są niepokojące objawy: bladość skóry, przyśpieszone czynności serca, wysypka na części lub na całym ciele, uczucie ściskania klatki piersiowej, duszność, omdlenie, spadek ciśnienia krwi, zawroty głowy, nudności oraz wymioty, obrzęk języka lub twarzy.
Zagrażać życiu zdrowej, dorosłej osoby może jedynie użądlenie około stu pszczół. Zwykle użądlenia nie są niebezpieczne, najgroźniejsze są te w okolicach szyi, podniebienia, języka policzków, ponieważ powodują obrzęk błon śluzowych, krtani i zablokowanie dróg oddechowych.
Użądlenie pszczoły: co robić? Opuchlizna schodzi dopiero po tygodniu?
Dolegliwości związane z użądleniem pszczoły, takie jak ból, obrzęk, pieczenie i zaczerwienienie przeważnie utrzymują się od kilku godzin do doby, ma na to wpływ indywidualna odporność organizmu. Aby załagodzić te objawy, po usunięciu żądła należy dokładnie przemyć miejsce wodą z mydłem. Następnie dla złagodzenia bólu można przyłożyć zimny okład, cebulę, czosnek, ale również miksturę wykonaną z sody oczyszczonej i odrobiny wody, papka ta neutralizuje kwas znajdujący się w jadzie.
Według chińskiej medycyny naturalnej najlepszym sposobem jest przyłożenie w miejsce ukąszenia miedzianej monety, która jest czysta i sterylna. Po kilku minutach dokuczliwe objawy powinny ustać.
ZOBACZ TAKŻE:
- Światowy Dzień Pszczół - kiedy wypada w tym roku?
- Syn Katarzyny Nosowskiej ma już swoje lata. Pójdzie w ślady matki?
- Młoda aktorka M jak miłość ma słynną siostrę. Mało kto wie, że są rodzeństwem
- Kiedy jest Światowy Dzień Farmaceuty? Pracownicy aptek też mają swoje święto
- Jakie progi punktowe na studia obowiązują na Politechnice Warszawskiej? Wszystko zależy od kierunku