Urlop za granicą w 2021 roku – wszystko, co musisz wiedzieć
Autor Redaktor - 12 Października 2021
Dalekie podróże, ciepłe kraje i możliwość poznania nowych kultur to coś, za czym każdy tęsknił w czasie COVID-19. Wakacje w 2021 roku wyglądały na szczęście zupełnie inaczej niż w ubiegły roku. Wciąż jednak trzeba być ostrożnym. Dlatego mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek, jak bezpiecznie spędzić urlop za granicą.
Jak wyglądały wakacje w ubiegłych latach
Według danych opracowanych przez Departament Turystyki Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w 2019 roku przed pandemią koronawirusa aż 13,5 milionów Polaków odwiedziło kraje zagraniczne. Najchętniej odwiedzaliśmy Niemcy (2,5 mln), Włochy i Wielką Brytanię (1,1 mln), Hiszpanię, Czechy i Grecję (0,8 milionów) oraz Chorwację (0,7 mln). W 2020 roku liczba turystów mocno zmalała. Jedynie około 6,2 mln osób z Polski wyjechało za granicę. To spadek aż o 54,3% w porównaniu z 2019 rokiem.
W 2021 roku jest jednak zupełnie inaczej. W związku z wyciszającą się pandemią i coraz większą liczbą zaszczepionych przeciw COVID-19 kraje zagraniczne zaczęły otwierać się na turystów. Wakacje te były więc przeciwieństwem analogicznego okresu z ubiegłego roku. Polacy w końcu mogli cieszyć się podróżowaniem.
Jak przygotować się na wyjazd za granicę w 2021 roku
Mimo szczepień przeciw COVID-19 i mniejszej liczby zakażań pandemia wciąż daje o sobie znać. Jeśli planujesz urlop za granicą, wybierz miejsca rzadziej oblegane i cieszące się mniejszą popularnością. Dzięki temu zmniejszysz ewentualne ryzyko zakażenia się wirusem i trudności w powrocie do Polski. Koniecznie sprawdzaj bieżące dane na temat sytuacji epidemicznej oraz warunków wyjazdu do poszczególnych krajów. Wykup również ubezpieczenie turystyczne od PKO Ubezpieczenia. Zajmie ci to dosłownie kilka minut. Dzięki temu możesz zyskasz ochronę nie tylko na terenie Europy, czy krajów basenu Morza Śródziemnego, ale również całego świata.
Przed wyjazdem za granicę upewnij się, czy masz ważne dokumenty – dowód osobisty, wizę lub ważny paszport. Wyposaż się także w więcej niż jeden środek płatniczy, na przykład gotówkę, kartę debetową, kartę kredytową, kartę pre-paid czy kartę wielowalutową. Zabierz ze sobą stale przyjmowane lekarstwa na cały okres pobytu za granicą. Skontaktuj się również ze swoim lekarzem z prośbą o dobór leków w razie choroby, czy zatrucia. Warto również szukać noclegów w miejscach, gdzie właściciele dbają o czystość i zapewniają środki sanitarne.
Na co trzeba uważać w czasie wakacji za granicą
Jeśli wyjeżdżasz do zagranicznego kraju, pamiętaj o jego kulturze i obyczajach. Jest to wyraz szacunku dla miejscowej społeczności, która przyjmuje turystów. Zachowaj także wszystkie zasady bezpieczeństwa. Nie zatrzymuj się w zatłoczonych częściach miasta, unikaj dużych zgromadzeń i dostosuj się do panujących tam obostrzeń. Warto śledzić wpisy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdziesz tam bieżące informacje o podróżach do różnych krajów w Europie i na świecie. Pamiętaj również, aby cenne przedmioty zawsze trzymać przy sobie i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące zachowania.
Artykuł zewnętrzny
[EMBED-21]