Te rzeczy o rowerach elektrycznych warto wiedzieć przed ich zakupem
Autor Wiadomości Pikio - 27 Kwietnia 2023
Na ulicach naszych miast coraz częściej możemy spotkać rowery wyposażone w silniki elektryczne. Dzięki nim bez trudu i zmęczenia szybko dotrzemy do pracy oddalonej o kilka kilometrów czy odwiedzimy urokliwe miejsca. Jednak by rower elektryczny dobrze spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrany do naszych potrzeb. Dlatego przed zakupem, warto rozeznać się w temacie. Z miesiąca na miesiąc przybywa nowych modeli rowerów elektrycznych, a razem z nimi pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, bardziej pojemne akumulatory i wydajniejsze silniki. Są one bardziej skomplikowane niż rowery tradycyjne i podczas ich zakupu warto zwrócić uwagę na kilka ich aspektów.
Działanie silnika elektrycznego
Zasada działania silnika elektrycznego w rowerze jest bardzo prosta. Uruchamia się on automatycznie, gdy zaczynamy pedałować, a zamontowany kontroler steruje jego mocą. Im więcej pedałujemy, tym mocniej silnik będzie działać. Oczywiście na rynku znajdziemy też rowery elektryczne, których silnik pracuje bez pomocy i pozwala na przekroczenie prędkości 25 km/h. Jednak przepisy uznają je już za motorowery i wymagają rejestracji i wykupienia ubezpieczenia.
Zasięg roweru elektrycznego
Raczej nikt nie chce napędzać roweru elektrycznego wyłącznie siłą swoich mięśni. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się jakiej długości trasy chcemy pokonywać i ile kilometrów maksymalnie przejechać bez możliwości ładowania. Oczywiście zasięg roweru elektrycznego zależy od wielu czynników, takich jak moc silnika, pojemność baterii, nasza waga czy styl jazdy. Jednak przy użyciu silnika jako wsparcie pedałowania i przejechania 100 km, możemy założyć, że będziemy potrzebować baterii o pojemności przynajmniej 13 Ah.
Koszt zakupu roweru elektrycznego
Ceny rowerów elektrycznych z oczywistych względów są wyższe niż ceny rowerów tradycyjnych. Jednak najczęściej mieszczą się one w rozsądnych granicach. Patrząc na rynek, dobrej jakości rower elektryczny możemy kupić już za około 4 tys. złotych. Chodź, jeśli potrzebujemy roweru elektrycznego o bardzo dużym zasięgu, to jego zakupienie może nas kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Wyposażenie roweru elektrycznego
Rowery elektryczne zasilają silnik z akumulatora, dlatego są cięższe od rowerów tradycyjnych. W związku z tym powinny posiadać odpowiednie wyposażenie, dostosowane do swoich parametrów. Wybrany przez nas rower musi mieć solidne hamulce na przednim i tylnym kole. Możemy zakupić rower z hydraulicznymi hamulcami V-brake lub szczękowymi, jednak najlepiej sprawdzają się hamulce tarczowe.
Amortyzatory to kolejny element, na który warto zwrócić swoją uwagę. Oczywiście powinny być dostosowane do dróg, po których chcemy jechać. Jednocześnie warto pamiętać, że przy osiąganiu wyższych prędkości potrzebujemy amortyzatorów, które zapewnią wysoki komfort jazdy.
Nawet wybierając rower do miasta, dobrze jest rozważyć zakup szerszych opon. Z pewnością przydadzą się podczas przejeżdżania po rozkopanym chodniku czy pozwolą bezpieczniej przejechać przez szparę znajdującą się przy krawężniku.
Artykuł sponsorowany