Materiały promocyjne
Wiadomości Pikio - 10 Maja 2023

Sukraloza – co warto wiedzieć o tej substancji słodzącej?

Sukraloza to substancja słodząca, uzyskiwana na drodze chemicznej. Jest to kilku etapowy proces realizowany w warunkach laboratoryjnych, w którym słodzik pozyskuje się z sacharozy, czyli klasycznego cukru spożywczego, poprzez modyfikację chemiczną. Sacharoza jest około 600 razy słodsza niż cukier i nie dostarcza kalorii. Dzięki temu jest często wykorzystywana w żywności o niskiej zawartości kalorii i w napojach dietetycznych. Co jeszcze warto wiedzieć o sukralozie?

Czym jest suklaroza?

Sukraloza należy do grupy substancji słodzących. Zasady jej stosowania są określone w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333 z 2008 roku. Warto wiedzieć, że obecność tego słodzika w produktach spożywczych zawsze musi być oznaczona na opakowaniu symbolem E955. Co więcej, zarówno to, do jakich produktów słodzik jest dodawany, a także, w jakiej ilości również podlega regulacji.

Obecnie skularozę stosuje się jako słodzik na całym świecie, w tym w USA, gdzie została zatwierdzona przez Agencję Żywności i Leków (FDA), a także w Europie (pozytywna opinia wydana przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, EFSA).

Właściwości suklarozy

Suklaroza, jako substancja słodząca, charakteryzuje się dosyć uniwersalnym zastosowaniem. Dzięki temu, że ma intensywny słodki smak (jest aż 600 razy słodsza, niż cukier buraczany), doskonale zastępuje tradycyjne substancje słodzące takie jak miody, syropy czy cukier. Następnie, z uwagi na jej ogromną siłę słodzącą, stosowana jest w bardzo małych ilościach. Dzięki temu nie dostarcza kalorii.

Również w kontekście technologicznym mamy wiele potencjalnych zastosowań tego słodzika. Suklaroza jest odporna na działanie ciepła. W związku z tym może być używana do pieczenia i gotowania. Aby dowiedzieć się więcej na temat suklarozy, zajrzyj tutaj: https://www.budujmase.pl/diety/o-dietach/aspartam-sukraloza-sacharoza-cukier-czy-slodzik.html.

Czy suklaroza jest bezpieczna?

Słodzik ten jest uznawany za bezpieczny przez organizacje zajmujące się bezpieczeństwem żywności na całym świecie. Wśród nich warto wymienić Agencję Żywności i Leków (FDA) w USA oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Jak wskazują Eksperci EFSA, ocena bezpieczeństwa sukralozy potwierdziła, że słodzik ten ma szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka, a ustalone poziomy bezpieczeństwa nie wymagają zmian.

Co więcej, dotychczasowo opublikowane badania kliniczne i metaanalizy, dostępne w renomowanych czasopismach naukowych, takich jak "Food and Chemical Toxicology", "Journal of Toxicology and Environmental Health" oraz "Regulatory Toxicology and Pharmacology", zgodnie potwierdzają, że sukraloza jest bezpieczna dla zdrowia w zalecanych dawkach.

Analizując bezpieczeństwo suklarozy, należy mieć także na uwadze to, że jej bezpieczeństwo zostało potwierdzone dla osób zdrowych i dorosłych. Dzieci, młodzież, a także osoby przewlekle chore mogą wymagać indywidualnej oceny i konsultacji z lekarzem, bądź doświadczonym dietetykiem.

Jak suklaroza wpływa na zdrowie?

Suklaroza, spożyta wraz z pożywieniem, wchłania się w przewodzie pokarmowym i zostaje wydalona w formie niezmienionej. W przypadku zdrowych osób, w świetle obecnie dostępnych badań, nie ma wpływu na zdrowie. Jednak jej obecność istotnie wpływa na osoby z cukrzycą, u których metabolizm glukozy jest zaburzony.

Mianowicie, jeśli suklaroza zastępuje spożycie klasycznego cukru spożywczego, to nie wpływa na poziom glukozy we krwi. Dzięki temu nie wymaga wydzielania insuliny, której u diabetyków i tak naturalnie brakuje. Natomiast w przypadku spożycia klasycznego cukru spożywczego, dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu glikemii i konieczności podawania insuliny (cukrzyca typu I, zaawansowane typy cukrzycy typu II) i leków hipoglikemizujących (cukrzyca typ II). Zatem włączenie substancji słodzącej do diety, zamiast klasycznego cukru może ułatwić kontrolę glikemii i jej wyrównanie.

Podsumowując, suklaroza to słodzik o udowodnionym bezpieczeństwie. Włączając go jednak do diety, należy pamiętać o umiarkowanym jego spożyciu. Nadal podstawą diety powinno zawsze pozostać odpowiednio skomponowane menu na bazie świeżej i nieprzetworzonej żywności.

Bibliografia:

  • Agencja Żywności i Leków (FDA): https://www.fda.gov/food/food-additives-petitions/high-intensity-sweeteners
  • Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA): https://www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/sucralose
    Komitet Naukowy ds. Żywności (SCF): https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/sci-com_scf_out162_en.pdf
  • Magnuson, B. A., Roberts, A., Nestmann, E. R. (2017). Critical review of the current literature on the safety of sucralose. Food and Chemical Toxicology, 106, 324-355.
  • Schiffman, S. S., Rennert, O. M., Wiener, H. L. (2013). Sucralose safety: toxicological and regulatory considerations. Journal of Toxicology and Environmental Health, Part B, 16(7), 399-451.
  • Brusick, D. J., Goodman, J. E., Heseltine, E., Williams, G. M. (2014). Safety evaluation of low-calorie sweeteners. Regulatory Toxicology and Pharmacology, 70(2), 161-166.

Artykuł sponsorowany

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News