Materiał Partnerski
fot. pexels.com
Wiadomości Pikio - 6 Września 2022

Podnośnik motocyklowy - niezbędny sprzęt w każdym warsztacie

Podnośnik motocyklowy to urządzenie nie do przecenienia w warsztacie każdego wielbiciela motocyklów. Proste i bardziej skomplikowane naprawy, ale też zwykłe przygotowanie pojazdu do wyjazdu w dalszą trasę może stać się dzięki niemu znacznie prostsze i szybsze. Jak wybrać podnośnik? Jakie są rodzaje tego urządzenia dostępne na naszym rynku? Gdzie można je kupić? O tym wszystkim przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

1. Podnośnik motocyklowy — rodzaje
2. Wysokość podnoszenia i inne parametry
3. Podnośniki motocyklowe — gdzie je kupić?

Podnośnik motocyklowy — rodzaje

Motocykl podczas procesu naprawiania, bądź sprawdzania musi być stabilnie ustawiony na podwyższeniu, dzięki czemu mechanik będzie miał dostęp do części. Podstawowy podział urządzeń sprawiających, że podnoszenie takiego motocyklu staje się w ogóle możliwe to ten na podnośniki mechaniczne, hydrauliczne i pneumatyczne.

Najprostszym rodzajem podnośnika jest typ mechaniczny. W tym przypadku udźwig zależy od siły podnoszącego, gdyż wykorzystywane są tutaj typowo fizyczne zależności. Najpierw umieszcza się jedno z kół w uchwycie, w celu zapewnienia odpowiedniej stabilności na czas naprawy. Zwykle tego typu podnośnik wsuwa się pod pojazd przy pomocy specjalnych rolek. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie ma tutaj specjalnych ograniczeń co do wagi, najważniejsze jest dopasowanie do osi motocykla. Gdy koło jest już stabilnie umocowane, można go unieść przy pomocy mechanicznego ramienia. Ze względu na zjawiska, które w swoim działaniu wykorzystuje ten rodzaj podnośnika, jest on zwykle stosowany do lżejszych motocykli typu cross, czy enduro.

Nieco bardziej złożonym rodzajem podnośnika do motoru jest podnośnik hydrauliczny. Produkt tego typu opiera swoje działanie o silnik hydrauliczny. Dzięki swojej budowie nadaje się do pracy przy znacznie cięższych maszynach. Najbardziej rozbudowane wersje posiadają specjalne pompy elektryczne i platformy, zdecydowanie ułatwiające pracę i sprawiające, że można dzięki nim naprawiać nawet najcięższe motocykle. Niektóre modele są także wyposażone w pedał nożny, który umożliwia podnoszenie pojazdu bez używania dużej siły.

W nieco podobny sposób działają podnośniki pneumatyczne. W tym przypadku jednak w siłownikach i pompie używa się sprężonego powietrza. Najczęściej spotyka się modele określane jako podnośniki pneumatyczne poduszkowe. Korzystają one z poduszki powietrznej i prostej pompy ręcznej.

Wysokość podnoszenia i inne parametry

Każdy podnośnik motocyklowy jest opisywany przez szereg parametrów, których poznanie jest niezbędne przed wybraniem się do sklepu w celu zakupu wymarzonego urządzenia.

Pierwszym parametrem jest maksymalna nośność wybranego przez nas urządzenia. To właśnie ona określa, jak ciężki pojazd jesteśmy w stanie podnieść przy pomocy naszego podnośnika. Jej wartość zdecydowanie różni się w zależności od rodzaju podnośnika i ceny.

Innym, nie mniej ważnym parametrem jest wysokość podnoszenia, zwykle wyrażona jako przedział, bądź maksymalna wartość. Regulacja w sporym zakresie jest w stanie zapewnić nam zdecydowanie większy komfort podczas napraw, czy przeglądów, warto więc określić sobie, jaka rozpiętość nas interesuje i szukać urządzeń spełniających ten wymóg.

Kolejnym punktem opisu specyfikacji urządzenia tego typu jest wielkość platformy, bądź wymiary łoża podnoszącego, w zależności od tego, na jaki rodzaj podnośnika chcemy się zdecydować.

Ostatnim z najważniejszych parametrów jest wielkość i waga samego urządzenia. Dzięki dokładnemu przestudiowaniu tych wartości z łatwością określimy, czy oglądane urządzenie zmieści się i będzie wygodne w użyciu w naszym garażu.

Podnośniki motocyklowe — gdzie je kupić?

W Polsce z łatwością można znaleźć mniej lub bardziej specjalistyczne sklepy, hurtownie, sklepy internetowe, czy wytwórców oferujących podnośniki motocyklowe. Co więcej, używany podnośnik można łatwo znaleźć na najbardziej znanych serwisach aukcyjnych, jak np. OLX, co potrafi zaoszczędzić sporo pieniędzy (niestety, oczywiście jak zawsze podczas kupowania sprzętów używanych łączy się z pewnym ryzykiem, jakim może być np. znaczne zużycie niektórych elementów).

Jeśli już wybierzemy jeden z dostępnych sklepów, czy hurtowni, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, jakie opinie o sklepie wyrażają jego klienci? W dzisiejszych czasach, kiedy każdy może wystawić opis przebiegu transakcji m.in. w znanej wyszukiwarce, dane tego typu są łatwe do znalezienia. Kolejną sprawą jest czas i koszty transportu, a także dostawa. Informacje tego typu z łatwością znajdziesz na stronie internetowej każdego sklepu.

Podnośniki motocyklowe mogą w znacznym stopniu ułatwić pracę każdej motocyklowej "złotej rączki". Ich szeroka dostępność, duża rozpiętość cenowa (proste urządzenia można kupić już za kilkaset złotych), a także łatwość obsługi sprawiają, że wydają się być świetną inwestycją nawet dla osób, które nie zajmują się zawodowo, czy półzawodowo naprawą tego typu pojazdów. W końcu każdemu wielbicielowi spędzania wolnego czasu na motocyklu może przydarzyć się awaria.

Artykuł Sponsorowany

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News