Po ilu latach zwraca się fotowoltaika?
Autor Redaktor - 15 Września 2023
Popularność fotowoltaiki w Polsce rośnie naprawdę szybko. Coraz wyższe ceny energii w połączeniu z wydajniejszymi instalacjami i niższymi kosztami montażu czynią z tej technologii doskonałe rozwiązanie dla inwestorów szukających oszczędności.
Chociaż instalacji fotowoltaicznych nie przybywa tak szybko jak kilka lat temu, nadal widać trend wzrostowy. Według tegorocznych badań, w naszym kraju działa obecnie 1 mln 307 tys., przy czym 300 tys. z nich zamontowano od marca 2023. Łączna moc tych instalacji wynosi 10,15 GW, co jest 16-procentową częścią całego polskiego miksu energetycznego. Te statystyki najlepiej pokazują, fotowoltaika nie jest przejściową modą, a ważnym elementem całego systemu. Jej rosnące znaczenie to wynik coraz większej wydajności tej technologii. Co powinien wiedzieć o niej potencjalny inwestor?
Opłacalność fotowoltaiki w Polsce
Mimo wprowadzenia nowego systemu rozliczeń – zwłaszcza net-billingu – opłacalność fotowoltaiki w Polsce nadal stoi na wysokim poziomie. Chociaż czas zwrotu inwestycji może się nieznacznie wydłużyć, to fotowoltaika wciąż jest niezawodnym sposobem na zabezpieczenie się przed rosnącymi cenami energii elektrycznej oraz inflacją. Sytuacja jest jeszcze korzystniejsza dzięki programom wsparcia, takim jak Mój Prąd 5.0, Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna. Ich dostępność daje dodatkowy impuls dla rozwoju OZE w Polsce, przyspieszając zwrot inwestycji i przyczyniając się wzrostu zainteresowania domowym pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł.
Jak szybko zwróci się inwestycja w fotowoltaikę?
Przy obecnych cenach na rynku energii – zwłaszcza ze względu na dynamiczne podwyżki – inwestycja w instalację słoneczną zwykle zwraca się po około 7-8 latach. Te obliczenia dokonane są jednak przy założeniu, że inwestor nie będzie korzystał z programów wsparcia, atrakcyjnych form finansowania (np.https://fotowoltaikawpolsce.com/kredyt-ekologiczny/) i ulgi termomodernizacyjnej. Jeśli weźmiemy je pod uwagę, a także założymy, że tempo wzrostu cen przyspieszy, można oczekiwać, że czas ten znacząco się skróci. Opłacalności fotowoltaiki nie należy jednak rozpatrywać tylko pod kątem finansowych oszczędności. To też inwestycja w czystą i bezpieczną przyszłość. Jako niskoemisyjne źródło energii elektrycznej, pozwala ona znacząco zmniejszyć ślad węglowy firmy lub gospodarstwa domowego, a w szerszej perspektywie – spowolnić zmiany klimatyczne.
Co wpływa na opłacalność posiadania paneli PV?
Opłacalność produkcji prądu we własnej instalacji fotowoltaicznej to wypadkowa wielu czynników. Rozpatrując korzyści płynące z takiej inwestycji, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim:
- oszczędności dzięki produkcji własnej energii elektrycznej;
- długotrwała opłacalność inwestycji, wynosząca nawet ponad 25 lat;
- zabezpieczenie przed dynamicznymi podwyżkami cen energii elektrycznej;
- zwiększenie wartości nieruchomości, ułatwiające ewentualną późniejszą sprzedaż;
- możliwość uniknięcia strat finansowych związanych z przerwami w dostawie prądu;
- korzyści wizerunkowe dla firmy jako biznesu działającego w zrównoważony ekologicznie sposób;
- możliwość odliczenia od podatku (ulga termoizolacyjna) kosztów zakupu fotowoltaiki;
- dostępność różnych opcji finansowania – np. leasingu, kredytu lub dotacji.
Ceny prądu a koszt fotowoltaiki. Na co zwrócić uwagę?
Ceny prądu w istotny sposób wpływają na czas zwrot kosztów instalacji fotowoltaiki. Taka inwestycja szczególnie opłacalna staje się przy dynamicznych podwyżkach cen energii elektrycznej. W miarę ich wzrostu, użytkownicy paneli PV mogą czerpać wyższe zyski. Nie tylko oszczędzają na rachunkach za prąd, ale również generują nadwyżki energii, które mogą sprzedawać do sieci po wyższych cenach.
Po ilu latach zwróci się inwestycja? Podsumowanie
Długoletnia opłacalność takiej inwestycji oraz rosnące ceny energii elektrycznej dla potencjalnych inwestorów okazują się dużą zachętą. Aktualne trendy na rynku dają podstawę do tego, by prognozować coraz krótszy czas zwrotu - zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy możliwość skorzystania ze wsparcia dostępnego w programach unijnych i rządowych oraz ulgi termomodernizacyjnej. Fotowoltaika pozwala też wydatnie zatroszczyć się o stan środowiska naturalnego i dołożyć swoją cegiełkę do walki o czystsze powietrze oraz spowolnienie zmian klimatycznych.
Artykuł partnera