Łóżko do sypialni – jak połączyć wygodę z pięknem?
Łóżko to jeden z najważniejszych mebli w naszym domu. To od niego często zależy, czy nasz sen będzie zdrowy i przyjemny oraz, jak później będzie wyglądać nasz dzień. Przy wyborze odpowiedniego łóżka do sypialni ważne jest dopasowanie komfortowego rozmiaru do naszych preferencji. Pod względem aranżacyjnym istotny jest również materiał wykonania oraz design podkreślający wybrany styl. Sprawdź, jak wybrać łóżko jak ze snów.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru łóżka? Zaplanuj miejsce w sypialni
Przed wyborem łóżka do sypialni należy przede wszystkim rozplanować pomieszczenie tak, aby nowy mebel nie przeszkadzał w użytkowaniu tych pozostałych, a korzystanie z niego było komfortowe. Istotny będzie metraż, ale też rozmieszczenie okien, drzwi oraz innych elementów wystroju. Przeciętny odstęp między łóżkiem a innymi meblami lub ścianami to ok. 80 cm. Znajomość możliwości pozwoli nie tylko określić dogodne wymiary łóżka, ale też jego ustawienie. Warto przewidzieć, jakie będzie wygodne i optymalne dla naszego trybu życia.
Podczas planowania aranżacji sypialni i ustawienia łóżka, warto wziąć pod uwagę światło, jakie pada z okien i mogłoby zaburzać rytm snu. Niektóre osoby nie lubią też spać od drzwi, inne wprost przeciwnie – w takim układzie czują się bezpieczniej.
Model Maxliving Selene
Jakie łóżko wybrać do małej sypialni?
W przypadku małej sypialni nie tylko rozmiar łóżka ma znaczenie, ale też cała konstrukcja mebla. Powinien on być lekki, aby nie przytłaczać niewielkiego pomieszczenia. Najlepiej sprawdzą się konstrukcje oparte na wyższych nóżkach oraz ażurowe ramy. Dobrze wyglądać też będzie łóżko w stylu minimalistycznym oraz jasnych kolorach. Zbyt duża ilość zdobień, ozdób czy ciężki tapicerowany zagłówek będą zbytnio dominować. Korzystnie będzie się również prezentować lekkie podświetlenie ramy.
Monotonię minimalizmu i jasnych barw można przełamać wyborem różnorodnych tekstur. Do drewnianej lub metalowej ramy dobrać poszewki na poduszki z lnu i weluru, haftowane lub z imitacji futra. Dobrze prezentować się też będą materiały satynowe w zestawieniu z dobrej jakości bawełną.
Jakie łóżko wybrać do dużej sypialni?
W przestronnej sypialni możemy pozwolić sobie na większe, bardziej okazałe łóżko z dużym, tapicerowanym zagłówkiem, który wniesie powiew elegancji i hotelowego luksusu oraz będzie bardzo praktyczny i wygodny. Przykładem może być łóżko Maxliving City z zaokrąglonym zagłówkiem, który jakby otula swoją miękkością i ciepłem.
Jeśli zależy nam na hotelowej elegancji, możemy wybrać model Maxliving Trieste lub nieco bardziej klasyczny Maxliving Selene. W dużej sypialni możemy także pokusić się o królewskie łoże o wymiarach 2 na 2 metry.
Jaki rozmiar łóżka do sypialni będzie odpowiedni?
Rozmiar łóżka zależy nie tylko od możliwości, jakie daje nam metraż sypialni, ale też od tego, dla kogo będzie ono przeznaczone. Pojedyncze łóżka mają szerokość 90-140 cm i najlepiej dobrać je do swojej postury oraz pozycji, w jakiej najczęściej śpimy. Standardowe łóżka dwuosobowe powinny mieć od 160 do 200 cm szerokości. Klasyczna długość przy meblach dla dorosłych to 200 cm. Podane wymiary stanowią jednak rozmiar samego materaca, a nie ramy łóżka. Warto więc wziąć pod uwagę szerokość i długość wybranego modelu łóżka wraz z zagłówkiem, który często wystaje.
Istotna może być także wysokość, która ma znaczenie zwłaszcza w przypadku osób starszych, kobiet w ciąży czy osób mniej sprawnych ruchowo. Najlepiej dobrać ją też do wzrostu. Warto pamiętać, że z wyższych łóżek znacznie łatwiej wstać oraz się na nich położyć. Na wysokość ma jednak wpływ nie tylko rama, ale często także grubość materaca.
Jakie łóżko wybrać do sypialni – rodzaje łóżek
Jeśli znamy już wymiary, jakie może mieć łóżko do sypialni, powinniśmy też zastanowić się nad jego rodzajem. W ofercie salonów meblowych takich jak Maxfliz znaleźć można szeroką ofertę łóżek typu kontynentalnego, ramowego oraz z funkcjami dodatkowymi.
Łóżka kontynentalne – luksus i wygoda
Łóżka kontynentalne często spotykane są w doskonałej klasy hotelach i apartamentach. Ich konstrukcja oparta na tapicerowanej skrzyni ze sprężynami znacznie podnosi komfort snu. Nasze ciało opiera się nie tylko na dobrze dobranym materacu, ale jest też podtrzymywane przez ramę. Kolejną zaletą tego typu mebli do sypialni jest prosta bryła bez wystających elementów. Rozmiar materaca jest więc zazwyczaj rzeczywistym rozmiarem całego łóżka. Całość wygląda więc bardzo schludnie, ale też masywnie, przez co może przytłaczać bardzo małe pomieszczenia. Łóżka kontynentalne zazwyczaj nie są umieszczone na nóżkach, ale zdarzają się i takie modele, które wydają się wizualnie lżejsze i bardziej odpowiednie do niewielkiej sypialni.
Łóżka ramowe – klasyka w wielu stylach
Ramy łóżka, do których dopasowuje się materac o odpowiednich wymiarach to najpopularniejszy wybór. Ich oferta jest tak szeroka, że łatwo dopasować je do każdego pomieszczenia oraz stylu aranżacji sypialni. Konstrukcja zazwyczaj oparta jest na trwałych, lekko elastycznych listewkach, które dają odpowiednią wentylację oraz komfortowe podparcie. Łóżka ramowe mogą być:
- drewniane
Najbardziej klasyczne, wytrzymałe, solidne i wprowadzające do wnętrza naturalne kolory oraz ciepło. Są uznawane za najbardziej uniwersalne, ale mogą przyjmować różne formy: od bardzo tradycyjnych, przez retro i wiktoriańskie, po nowoczesne, jak np. projekt łóżka Nelson Andrei Lucatello z 2014 roku dla Cattelan Italia. To lekkie łóżko na drewnianej ramie zostało wzbogacone o minimalistyczny, ale wygodny tapicerowany zagłówek w kolorze naturalnego płótna. Mebel ten wydaje się unosić nad ziemią za sprawą ciekawie rozmieszczonych, bo cofniętych nóżek.
Model Nelson Andrei Lucatello dla Cattelan Italia
- metalowe
Lekkie, tańsze od pozostałych i łatwe do przestawiania, a jednocześnie często bardzo stylowe łóżka metalowe to wizualnie najlżejsza propozycja, która dobrze sprawdzi się np. w małych sypialniach. W ofercie znaleźć można romantyczne, fantazyjne formy zagłówków, jak również prosty, minimalistyczny design.
- tapicerowane
Ciekawym przykładem ramowego łóżka tapicerowanego jest projekt Manzoni e Tapinassi z 2016 roku łóżka Amadeus od Cattelan Italia. Porzucono tutaj klasyczny koncept ciężkiego, tapicerowanego łoża na rzecz lekkiej, nowoczesnej konstrukcji na nóżkach w duchu vintage. To dobry przykład jak nowe pięknie może mieszać się z sentymentalnym. Kilka geometrycznych linii wyznacza nietypowy, wręcz dekoracyjny sposób tapicerowania w części centralnej i na rogach zagłówka.
Model Amadeus, Cattelan Italia
Funkcjonalne łóżko z dodatkowymi funkcjami
Nowoczesne łóżka często pełnią więcej niż jedną funkcję. Można znaleźć modele ze schowkiem na pościel lub np. ubrania na inny sezon. To doskonały sposób na sprytne wykorzystanie przestrzeni, zwłaszcza w małej sypialni czy niewielkim mieszkaniu. Funkcjonalne zagłówki często są ruchome i dostosowują się do kształtu ciała lub preferencji użytkowników. Mogą też być dodatkowo podświetlane, co ułatwia czytanie książek lub wieczorną pielęgnację.
Artykuł sponsorowany