Lany Poniedziałek 2019
commons.wikimedia.org/Opusztaszer
Adrian Sobolewski - 16 Kwietnia 2019

Kiedy jest Lany Poniedziałek 2019? Śmigus-dyngus kochają wszystkie dzieci

Lany Poniedziałek 2019 - ukochane święto wszystkich dzieci właśnie nadeszło. Kiedy jest Lany Poniedziałek i jaka jest historia tego święta? W Polsce ten dzień nie zawsze był związany z Wielkanocą!

Lany Poniedziałek 2019. To święto co roku przynosi wiele radości najmłodszym i młodym duchem. Kiedy w tym roku przyjdzie czas na oblewanie się wodą i inne wodne psikusy? Sprawdzamy kiedy wypada śmigus-dyngus i jak ta tradycja wygląda w Polsce. Może się okazać, że wcale nie jest to katolickie święto...

Lany Poniedziałek w Polsce - co to za święto? Historia Lanego Poniedziałku

Bardzo często słyszy się, że Lany Poniedziałek jest świętem ludowym. Co to właściwie znaczy? Okazuje się, że korzenie tego święta sięgają bardzo daleko w przeszłość - nawet do czasów, gdy chrześcijaństwo nie zagościło jeszcze na ziemiach polskich. Historycy datują pierwsze tradycje związane z polewaniem się wodą na okolice roku 750. Wtedy miał to być znak żałoby po śmierci legendarnej księżnej Wandy.

Zwyczaj ten ewoluował i został przyjęty do kanonu wierzeń Słowian. Według nich polewanie wodą miało symbolizować odrodzenie przyrody po zimie, a także zapewniać dobre plony i płodność. Z tego powodu przyjęło się, że to mężczyźni moczyli kobiety, najczęściej te, które jeszcze nie były mężatkami. Była to nie tylko zabawa, ale często też łączyło się z pierwszymi zalotami - dlatego nie zostanie polaną tego dnia było złym omenem dla każdej panny.

Na początku historii chrześcijaństwa w Polsce śmigus-dyngus był problematyczny dla Kościoła. Przykładem może być dokument z 1420 roku:

- Zabraniajcie, aby w drugie i trzecie święto wielkanocne mężczyźni kobiet a kobiety mężczyzn nie ważyli się napastować o jaja i inne podarunki, co pospolicie się nazywa dyngować [...], ani do wody ciągnąć, bo swawole i dręczenia takie nie odbywają się bez grzechu śmiertelnego i obrazy imienia Boskiego - brzmi dokument synodu diecezji poznańskiej.

Na szczęście stopniowo zwyczaj polewania się wodą został zintegrowany z wiarą katolicką. Niestety może to oznaczać, że nawet po mszy świętej będziemy narażeni na oblanie...

Lany Poniedziałek 2019 - kiedy jest Lany Poniedziałek?

Obecnie Lany Poniedziałek jest nierozerwalnie związany z obchodami świąt Wielkiejnocy. Sprawia to, że śmigus-dyngus stał się świętem ruchomym, którego data wędruje wraz ze zmieniającą się datą obchodów Wielkanocy. W tym roku dzień tego święta wypada dość późno. Może to być dobry omen, ponieważ wygląda na to, że dzięki temu aura będzie sprzyjać oblewaniu się na zewnątrz. Lany Poniedziałek 2019 obchodzimy 22 kwietnia - czyli dzień po Niedzieli Wielkanocnej.

Do czasu obchodów śmigusa-dyngusa jeszcze tylko kilka dni. Czy udało wam się już zaopatrzyć w pistolety na wodę? Czas ucieka!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Piosenki na Lany Poniedziałek. Naucz ich swoje dzieci
  2. Pisanki wielkanocne - wszystkie pomysły i wzory w jednym miejscu
  3. Czy w Poniedziałek Wielkanocny jest wolne? To święto!
  4. Kiedy jest Poniedziałek Wielkanocny? Drugi dzień świąt jest pełen tradycji
  5. Co wspominamy w Wielką Sobotę? Czy to już święto?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News