Kto to prawiczek? Rzadko kto się przyznaje

Kto to prawiczek? Rzadko kto się przyznaje Źródło: Pixabay/Fangirl

Kto to jest prawiczek? Większość osób potrafi bezbłędnie rozszyfrować to określenie. Okazuje się jednak, że jest ono starsze, niż mogłoby się wydawać.

Kto to jest prawiczek? Większość osób nie ma problemu z odpowiedzią na to pytanie. Okazuje się jednak, że słowo to ma dość długą historię i nie jest wynalazkiem dzisiejszych czasów. Należy zacząć od początku. Mówiąc fachowo, prawiczek to mężczyzna, który nie podjął jeszcze stosunków seksualnych. Jest to męski odpowiednik dziewicy. 

Termin "dziewictwo" stosowany jest czasem również w stosunku do mężczyzn. Jednak dużo częściej używa się określenia "prawiczek". Okazuje się, że słowo to, które ma dziś głównie negatywne konotacje, ma długą historię. Jest to termin, którego używano już w języku staropolskim. Znaczy to tyle, że "prawiczek" jako zjawisko społeczne nie jest nowością.

Kto to jest prawiczek? To pojęcie ma swoją historię

Dziewictwo - w rozumieniu męskim i kobiecym - miało również swoje znaczenie symboliczne. Ma również wymiar religijny. Śmiało można więc mówić nie tylko o aspekcie fizycznym, ale również sakralnym. W przekonaniach i obyczajach religijnych akcent symboliczny i sakralny jest różnie rozłożony. Wszystko zależy od zasad danej religii.

Dzisiaj określenie to ma zupełnie inne konotacje. W dawnych czasach dziewictwo było powodem do dumy. Wydaje się, że dzisiaj jest to już nieaktualne. Prawiczek bardzo rzadko bywa dumny z tego, że jest prawiczkiem.

Prawiczek dzisiaj. Mało kto chce się przyznawać

Dzisiaj mało kto przyznaje się do tego, że nie przeszedł jeszcze inicjacji seksualnej. To, co kiedyś było powodem do dumy, dziś stało się przyczyną wstydu i zakłopotania dla wielu osób. Młodzi ludzie coraz wcześniej rozpoczynają współżycie seksualne i jest ono dla nich pewną oznaką atrakcyjności fizycznej i wkroczenia w dorosłość.

W kulturze popularnej mężczyźni, którzy są prawiczkami, są przestawiani w dość negatywny sposób. Stają się bohaterami komedii amerykańskich albo stałymi bywalcami memów internetowych. To między innymi z tego powodu ludzie coraz rzadziej przyznają się do tego, że pierwsze doświadczenie seksualne jest jeszcze przed nimi. Na forach internetowych takie osoby są często wyśmiewane. Bycie prawiczkiem coraz częściej jest kojarzone z życiową niezaradnością.

 

Następny artykuł