Kto to jest stalker? Strzeż się tej postaci
Autor Mariusz Wiącek - 19 Marca 2019
Kto to jest stalker? Wiele osób zadaje sobie pytanie, co też oznacza to anglojęzyczne słowo, które tak bardzo spopularyzowało się w Polsce. Co to za osoba, czym się charakteryzuje i dlaczego powinniśmy mieć oczy szeroko otwarte? Odpowiadamy na te pytania.
Kto to jest stalker, wiedzą chyba wszyscy młodzi ludzie. W języku potocznym określenie to zostało spopularyzowane do tego stopnia, ze ma już pewne instynktownie odczuwalne znaczenie. Jednak osoby starsze lub nie korzystające na co dzień z mediów społecznościowych mogą mieć pewien problem z prawidłową interpretacją tego określenia.
Stalker jest słowem pochodzącym z języka angielskiego, a polskim odpowiednikiem jest "prześladowca". W zasadzie jest to określenie osoby, która prześladuje, dręczy, śledzi lub natrętnie nawiedza drugiego człowieka, często działając w ukryciu.
W języku potocznym słowo to stało się popularne głównie dzięki rosyjskim pisarzom fantastyki naukowej - Arkadija i Borisa Strugackich.
Kto to jest stalker? Jak go rozpoznać?
Stalkerzy to w przeważającej większości osoby, które zostały odrzucone przez kogoś, kogo darzyli miłością i nie mogą się z tym pogodzić. Często są to nastolatkowie śledzący każdy ruch swojej wybranki, zazdrosne żony lub mężowie, a także sadystyczni prześladowcy lubujący się w doprowadzaniu swojej ofiary na skraj załamania psychicznego.
Ofiarami stalkingu są bardzo często celebryci, zwłaszcza (choć nie zawsze) kobiety, których zakochani adoratorzy nie dają im spokoju, śledząc każdy ruch, czasem nawet stojąc pod domem i patrząc w okna. Większość z nich nie ma zamiaru zrobienia komuś krzywdy, jednak sama presja psychiczna często jest znacznie gorszą raną niż fizyczny ból.
Stalkerów możemy spotkać także w mediach społecznościowych. Zwłaszcza na portalach, które sprzyjają zawieraniu nowych znajomości. Stalkerzy wtedy potrafią zaśmiecać skrzynkę odbiorczą mnóstwem wiadomości, często nie oczekując nawet odpowiedzi, a jedynym celem jest wywołanie wrażenia, że upatrzona osoba jest ciągle obserwowana.
W czasach internetu, do którego dostęp ma niemal każdy 24 godziny na dobę, działanie stalkerów jest znacznie ułatwione. Nie sprawia trudności odnalezienie często szczegółowych i intymnych informacji o osobie, która sama rezygnuje ze swojej prywatności zakładając konto w mediach społecznościowych.
Należy pamiętać, że zgodnie z prawem takie działania są przestępstwem i aby nie wahać się przed zgłoszeniem na policję przypadków stalkingu.
źródło: Newsweek