Kto to jest filozof i czym się zajmuje?
Kto to jest filozof i czym się zajmuje? Jeśli ktoś sądzi, że poświęci zawodowe życie na rozmyślaniu i stać go będzie na dostatnie życie - niestety, taka idealna droga nie istnieje.
Kto to jest filozof i czym się zajmuje? Jeżeli chcielibyśmy uzyskać encyklopedyczną odpowiedź, znajdziemy informację, że filozof jest osobą dążącą do zrozumienia świata, systematycznie rozważającą problemy i idee, szukającą ich istoty. Jest myślicielem. Kojarzy się z poważnym, wiecznie zadumanym osobnikiem, żyjącym we własnym świecie. Czy można więc dostać etat filozofa, szukać w swym umyśle odpowiedzi na pytanie, czym jest świat i co miesiąc otrzymywać za to na konto jakąś sumę?
Kto to jest filozof i czym się zajmuje? Niekoniecznie rozmyślaniem
Na uczelniach istnieją przecież kierunki filozoficzne, wydawać by się więc mogło, że przygotowują do pracy na konkretnym etacie. W pewien sposób tak jest. Absolwenci tego kierunku nie muszą opuszczać murów uczelni. Jedną ze ścieżek rozwoju może być dla nich praca wykładowcy. To piękna sztafeta - profesorowie uczą swych następców, którzy kiedyś przekazywać będą wiedzę kolejnym studentom. Ale co w przypadku, gdy kogoś nie interesuje kariera akademicka?
Na pytanie "czemu uczymy się w szkole matematyki?", jakie zadają niechętni przedmiotom ścisłym uczniowie, nauczyciele odpowiadają: "uczy logicznego myślenia". Podobnie jest z filozofią na uczelni. Część studentów nie przychodzi tam tylko po to, by poznać wszystkie nauki Sokratesa, Nietschego i Kanta i recytować je o każdej porze dnia i nocy.
Na portalach z ofertami pracy nie znajdziemy etatu filozofa. Pracodawcy nie szukają myślicieli, którzy rozważać mieliby o istocie świata. Szukają jednak ludzi inteligentnych, którzy elastycznie dopasowują się od sytuacji. Studenci filozofii znajdą pracę, w której mogą wykorzystać swoje humanistyczne umiejętności, a która na pierwszy rzut oka nie kojarzy się bezpośrednio z ich kierunkiem. Przykładowo, mogą być szkoleniowcami - firmy mogą poszukiwać filozofów, którzy będą przeprowadzać dla pracowników szkolenia o zachowaniach etycznych w sprawach zawodowych. Do tego otwarte są dla nich wszelkie stanowiska doradcze czy PR, łączące się z pilnowaniem etyki zawodowej i biznesowej. Wielkie umysły będą więc pożądane coraz bardziej - a gdzie umysł może rosnąć bardziej, niż na studiach filozoficznych?