Kiedy urodził się Zbigniew Wodecki
Wikipedia/Zbigniew Wodecki
- 4 Września 2019

Kiedy urodził się Zbigniew Wodecki? Wyjątkowa data dla polskiej muzyki

Kiedy urodził się Zbigniew Wodecki? Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista był ikoną polskiej sceny muzycznej. Data jego urodzenia jest niezwykle wyjątkowa.

Kiedy urodził się Zbigniew Wodecki? Polski muzyk był ceniony i kochany przez Polaków. Charakteryzowała go czysta i wyjątkowa barwa głosu, a także niezwykłe umiejętności muzyczne. Potrafił grać na wielu instrumentach, między innymi na skrzypcach i trąbce. Komponował i tworzył aranżacje. Popularność przyniosły mu między innymi wykonania piosenek do animowanych produkcji "Pszczółka Maja" i "Rudolf Czerwononosy Renifer".

Kiedy urodził się Zbigniew Wodecki?

Zbigniew Wodecki rozpoczął swoją karierę z kabaretem Piwnica pod Baranami. Współpracował także z orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia. Swój debiut jako wokalista odnotował w 1972 roku podczas festiwalu w Opolu. Jego największe przeboje to "Chałupy Welcome to", "Z Tobą chcę oglądać świat" czy "Lubię wracać tam, gdzie byłem". Był również jurorem w XII edycjach "Tańca z Gwiazdami", emitowanych przez telewizję TVN.

Wokalista pochodził z uzdolnionej muzycznie rodziny. Swój talent na pewno odziedziczył po rodzicach. Jego ojciec pracował jako pierwszy trębacz w Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji. Matka Wodeckiego była posiadaczką głosu sopranowego, a siostra zaś była wiolonczelistką i solistką w operetce krakowskiej i śląskiej.

Zbigniew Wodecki przyszedł na świat 6 maja 1950 roku w Krakowie. Tego dnia 22 lata później urodził się również inny znany polski muzyk, wokalista zespół Myslowitz Artur Rojek. Dla każdego fana talentu obydwu muzyków jest to na pewno wyjątkowa data. Maj jest miesiącem, w którym według statystyk rodzi się najwięcej osób uzdolnionych artystycznie. W tym wypadku data urodzenia Zbigniewa Wodeckiego potwierdza tę tezę. Jakby tego było mało - nazwa maj, zadziwiająca pokrywa się z imieniem słynnej bohaterki animowanej produkcji z lat 70' XX wieku "Pszczółka Maja". To właśnie utwór przewodni ze słynnej bajki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów artysty.

Ceniony polski muzyk zmarł 22 maja 2017 roku w Warszawie na skutek komplikacji pooperacyjnych i udaru mózgu. Zmarł w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA. Był żonaty z Krystyną Wodecką, z którą miał trójkę dzieci.

źródło: Culture, RMF FM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News