Kiedy tabletka „dzień po” może nie zadziałać?
Autor Wiadomości Pikio - 24 Sierpnia 2022
W przypadku stosunku bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem zawodnym ostatnią deską ratunku dla niektórych może być tabletka „dzień po”. Antykoncepcja awaryjna jest ceniona za wysoką skuteczność ochrony przed nieplanowaną ciążą, jednak ważne jest, aby tabletkę „po” przyjąć jak najszybciej od stosunku. Czy pigułki „po” mogą jednak nie zadziałać?
Czym są tabletki „dzień po” i jak można je kupić?
Tabletki „po” to typ hormonalnych środków antykoncepcyjnych, które stosowane są już po współżyciu w celu ochrony przed ciążą. Są to preparaty, które można przyjmować wyłącznie sporadycznie i w uzasadnionych przypadkach. Nie powinny być traktowane jako główna metoda antykoncepcji, a raczej opcja awaryjna, gdy stosowana antykoncepcja z jakiegoś powodu zawiedzie lub dojdzie do stosunku bez zabezpieczenia. Nie są to środki wczesnoporonne, czyli ich przyjęcie nie prowadzi do przerwania ciąży już istniejącej.
Antykoncepcji awaryjnej nie kupimy w Polsce bez recepty, a biorąc pod uwagę, co to tabletka „dzień po” i jak działa, oczekiwanie na wizytę stacjonarną u lekarza może być problemem. Rozwiązaniem w tym przypadku mogą być jednak tabletki dzień po przepisywane zdalnie. Na konsultacje zdalne nie trzeba umawiać się z wyprzedzeniem i można odbyć je od ręki, bez wychodzenia z domu, czy też modyfikacji swoich planów. Jeśli lekarz nie będzie mieć zastrzeżeń i wykluczy przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji awaryjnej przez pacjentkę, wystawi jej e-receptę w kilka minut.
Jak działają tabletki jeden „dzień po”?
Podstawową kwestią, jeśli chodzi o działanie tabletek „po”, jest niedopuszczenie do jajeczkowania w terminie, czyli opóźnianie lub hamowanie owulacji. W ten sposób uwolnione do dróg rodnych kobiety plemniki nie będą w stanie w porę dotrzeć do komórki jajowej i ją zapłodnić. Antykoncepcja ratunkowa ma dość wysoką skuteczność działania, jednak bardzo ważne jest, aby pigułka „po” została połknięta możliwie najszybciej. Zależnie od rodzaju dostępnych na rynku pigułek kobieta ma na przyjęcie pigułki 5 dni lub 3 dni, jednak lepiej będzie się wyrobić odpowiednio w 24 godzinach lub 12 godzinach.
Nie zawsze jest tak jednak, że przez kobietę zostanie prawidłowo przyjęta tabletka „dzień po”, a test ciążowy wyjdzie negatywnie. Antykoncepcja awaryjna nie posiada 100% skuteczności działania, co oznacza, że kobieta może zajść w ciążę, mimo połknięcia pigułki „po”. Oczywiście im szybciej pacjentka połknie tabletkę „dzień po”, tym większa szansa, że zadziała ona skutecznie.
Czy tabletki „dzień po” mogą nie zadziałać?
Nie w każdym przypadku tabletka „dzień po” zadziała, nawet jeśli zostanie połknięta zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce. Skuteczność Escapelle przyjętej w pierwszych 3 dniach od stosunku to 84%. Jeśli chodzi o ellaOne, 2 kobiety na 100, które przyjmą lek, zajdą w ciążę. Pigułki „po” najskuteczniejsze będą po zażyciu w możliwie najkrótszym czasie od współżycia.
Podstawowy mechanizm pigułek „po” opiera się na opóźnianiu owulacji. Jeśli natomiast przez pacjentkę zostanie przyjęta tabletka „dzień po”, a owulacja już miała miejsce, szansa na jej skuteczne działanie nie jest już tak duża. Tabletki ellaOne po owulacji nie działają. Escapelle może natomiast dodatkowo utrudniać plemnikom zapłodnienie uwolnionej komórki jajowej, jednak jest to działanie „dodatkowe”. Jeśli zatem przez kobietę w danym cyklu przyjęta była tabletka „dzień po”, a okres się nie pojawi na czas lub wystąpią objawy mogące wskazywać na wczesną ciążę, dobrze wykonać test ciążowy.
Artykuł Sponsorowany