Pralki Gorenje
Materiały Partnera
Redaktor - 29 Września 2021

Jakie są najważniejsze parametry pralki?

Pralki automatyczne to podstawowe urządzenia dużego AGD. Są niezbędne w domach, hotelach, firmach, a od ich działania zależy higieniczna czystość naszych rzeczy.

Jakie są najważniejsze parametry pralki?

Pralki to sprzęt, który pojawia się w łazience lub kuchni i choć codziennie dba o odświeżanie ubrań, pomaga pozbyć się plam, to wybór optymalnego rozwiązania idealnie dopasowanego do potrzeb może być trudny. Na rynku jest wiele propozycji. Popularne są pralki ładowane od góry. Świetnie sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach. Niezmiennie królują modele tradycyjne oraz coraz popularniejsze pralko-suszarki. Przy wyborze warto jednak zwracać też uwagę na funkcje oraz dopasować odpowiednie detergenty. Wśród ważnych parametrów znajduje się na przykład maksymalna prędkość wirowania oraz zużycie wody. Poza tym sprawdzają się takie programy jak pranie ręczne czy pranie wstępne, opcje dla ubrań sportowych czy też rzeczy dziecięcych.

Sprawdź, jakie jest zużycie wody oraz maksymalna prędkość wirowania

Producenci oferują szereg różnych urządzeń. Każda nowa seria zaskakuje innowacyjnymi technologiami, nowoczesnymi parametrami oraz rozwiązaniami, które mają ułatwić codzienne obowiązki i sprawić, że ubrania będą się mniej niszczyć, a przy tym będziemy zużywać mniej wody i prądu. Dlatego tak ważna jest klasa energetyczna. Poza tym, wybierając pralkę, koniecznie trzeba zweryfikować zużycie wody. Jest to ważne z punktu widzenia ekologii, ale także przełoży się na późniejsze rachunki. Pralka automatyczna obecnie w większości wypadków ma już wyświetlacz elektroniczny, który ułatwia sterowanie i dobór odpowiednich parametrów. Poza tym ważne funkcje to także automatyczne dozowanie środka piorącego, zdalne sterowanie oraz programy przeznaczone do konkretnych rzeczy. Zdarza się oczywiście, że dużą ilość dodatkowych funkcji sprawi, że poszczególne pralki będą droższe, a w praktyce wcale nie będziemy z nich korzystać. I dlatego właśnie warto się najpierw zastanowić, czego potrzebujemy. Na przykład automatyka wagowa będzie pozwalać na różnego rodzaju oszczędności i skrócenie czasu prania, ale jeśli mamy dużą rodzinę, to z pewnością nie będziemy korzystać z opcji połowy bębna.

Najlepsze pralki automatyczne

W polskich warunkach zazwyczaj pralki wirnikowe dobierane są do konkretnego miejsca. W małych mieszkaniach każdy centymetr jest na wagę złota. Tam też często pojawia się pralka ładowana od góry. To rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić dużo miejsca. Poza tym oczywiście standardem są urządzenia o głębokości i szerokości do 60 cm oraz wysokości do 85 cm, choć producenci często zaskakują także innymi parametrami. Przy dużej rodzinie lub też wtedy, gdy mamy więcej miejsce warto zdecydować się na pralkę ładowaną od frontu z dużą pojemnością. Tego typu sprzęt będzie doskonały w domach, gdzie mieszkają cztery i więcej osób. Tu zużycie energii będzie większe niż w przypadku mniejszych urządzeń, ale w konsekwencji w jednym cyklu będzie można wyprać więcej rzeczy – a to już się opłaca.

Pralki ładowane tradycyjnie czy od góry?

Obecnie pralki Gorenje i innych wiodących marek wyróżniają się jakością oraz bardzo dobrymi parametrami. Nowa klasa energetyczna sprawia, że oszczędza się energię oraz wodę, co przekłada się na ochronę środowiska i oczywiście na wysokość rachunków. Pojemność urządzenia będzie natomiast związana przede wszystkim z jego wymiarami. W wielu sprzętach mieć będziemy możliwość skrócenia czasu prania, co sprawdza się przy mniejszym załadunku lub też wówczas, gdy zależy nam na tym, by odświeżyć rzeczy. Poza tym obecnie najlepsze pralki automatyczne mają zdalne sterowanie smartfonem, co świetnie wpisuje się w nowoczesne systemy inteligentnego domu. W efekcie przy użyciu dostępnych środków komunikacji jesteśmy w stanie zarządzać pracą różnych urządzeń, a tym samym oszczędzać czas. To także możliwość obniżenia zużycia energii, jeśli mamy na przykład fotowoltaikę i opłaca się uruchomić urządzenia w momencie, gdy generuje się najwięcej prądu. Przy zakupie pralki warto także zwrócić uwagę na prędkość wirowania zależną oczywiście od trybu prania. Ten parametr jest o tyle ważny, że skraca się czas potrzebny na wysuszenie ubrań.

Prędkość wirowania to inaczej maksymalna liczba obrotów bębna w czasie cyklu. Ten parametr jest określany w obrotach na minutę. Już pobieżna analiza różnych pralek pokazuje, że można znaleźć te od 700 obr/min do nawet 1600 obr/min. To ważny aspekt całego procesu prania. Na panelu sterowania da się ustawić maksymalną prędkość lub niższą, w zależności od swoich potrzeb czy też rodzaju rzeczy. Specjalne programy prania natomiast gwarantują łatwe prasowanie, ochronę delikatnych ubrań czy na przykład sportowego sprzętu. Popularnością cieszy się ostatnio pranie bąbelkowe, które jest skuteczne i ogranicza ilość detergentów. Wiele urządzeń ma także możliwość dodania ubrań w czasie cyklu, co jest świetnym rozwiązaniem dla zabieganych i zapominalskich. Pralki różnią parametrami i technologiami i co jakiś czas w tym segmencie urządzeń widać rewolucyjne zmiany. Obecnie często producenci montują silnik inwerterowy, decydują się na automatyczne dozowanie środków i oczywiście stawiają na zdalne inteligentne systemy obsługi.

Materiał zewnętrzny

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News