Jak wziąć kredyt hipoteczny bezpiecznie?
Niskie stopy procentowe i coraz wyższe zarobki, a jednocześnie obawa przed nieustannym wzrostem cen nieruchomości - ta kombinacja czynników sprawia, że kredyty hipoteczne cieszą się rosnącą popularnością.
Sprzyjające warunki nie będą utrzymywały się wiecznie, dlatego propozycje banków należy przeglądać rozsądnie. Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny? Według jakiego klucza przeglądać dostępne oferty? Czym sugerować się przy wyborze? Skorzystaj z poniższych podpowiedzi.
1. Zmienne parametry kredytu hipotecznego.
2. Oszacuj swoje możliwości! Jak wybrać bezpieczny kredyt hipoteczny?
3. Kiedy przyda się ubezpieczenie kredytu?
Szacunki pokazują, że małżeństwo z jednym dzieckiem zarabiające łącznie około 7 tysięcy złotych netto może liczyć nawet na 600 tysięcy złotych na własne cztery kąty. Jeśli więc marzy ci się własne mieszkanie, pomoże Ci w tym kredyt hipoteczny.
Zmienne parametry kredytu hipotecznego
Kredyt mieszkaniowy jest zobowiązaniem na długo, a szacunki, które widnieją na umowie kredytowej dziś, niekoniecznie będą obowiązywały za kilka - kilkanaście lat. Może zdarzyć się tak, że początkowa niska rata wraz ze wzrostem stóp procentowych przeobrazi się w poważne zobowiązanie mocno obciążające budżet. Zmienne są także inne składniki kredytu. Na które z nich należy zwrócić uwagę?
Oprocentowanie kredytu, które najdobitniej obrazuje rzeczywista roczna stopa oprocentowania, podlega zmianom w oparciu o wskaźnik WIBOR. Stopa WIBOR to średnia wysokość oprocentowania, w oparciu o którą największe polskie banki pożyczają sobie pieniądze. Wskaźnik wyliczany jest w odniesieniu do różnego okresu - w przypadku zawarcia umowy kredytu hipotecznego najczęściej wykorzystuje się WIBOR 3M, czyli trzymiesięczny.
Obecnie polska gospodarka znajduje się w okresie inflacji. Jeśli jednak Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się podnieść stopy procentowe - a prędzej czy później to nastąpi - udzielenie kredytu może być bardziej skomplikowane, a raty - zarówno nowe, jak i dotychczasowe - sporo wyższe. O ile? Z przeliczeń wynika, że w przypadku kredytu w wysokości 300 tysięcy rozłożonego na 25 lat spłaty w ratach wysokości 1500 złotych, WIBOR wyższy o 2% wymaga doliczenia do raty 200 złotych.
Oszacuj swoje możliwości! Jak wybrać bezpieczny kredyt hipoteczny?
Dzisiaj najtańszy kredyt hipoteczny za kilka lat może stać się poważnym obciążeniem dla domowego budżetu. Jak zatem zadbać o terminowość spłaty kredytu? Skorzystaj z poniższych wskazówek.
- Bank zbada twoją zdolność kredytową, ale kieruj się również zdrowym rozsądkiem. Eksperci szacują, że wysokość miesięcznej raty nie powinna przekraczać 30% dochodów. Ta kwota powinna obejmować nie tylko zobowiązania związane z kredytem hipotecznym, ale również kredyty konsumpcyjne, raty itp.
- Pamiętaj, że po zawarciu umowy kredytu całkowity koszt to nie wszystko. Opłacić trzeba także podatki, koszty notarialne czy wynagrodzenie pośrednika nieruchomości.
- Roczna stopa oprocentowania RRSO to nie wszystko. Weź pod uwagę wzrost stóp procentowych.
- Zbuduj sobie poduszkę finansową - oszczędności, które w trudniejszych czasach pozwolą ci regularnie spłacać raty.
Ważne, by na bieżąco monitorować swoją sytuację.
Kiedy przyda się ubezpieczenie kredytu?
Pomocne mogą okazać się także wszelkie ubezpieczenia kredytu. Często umożliwiają one spłatę rat w trudnej sytuacji, na przykład po utracie pracy lub czasowej niezdolności do pracy. Zanim jednak zdecydujesz się na taką możliwość, pamiętaj, że składka - choć niewysoka - będzie pewnym obciążeniem. Sprawdź warunki polisy.
Materiał zewnętrzny