Jak wyrobić dowód osobisty za granicą? Znamy odpowiedź
Autor Paulina Musianek - 7 Maja 2019
Jak wyrobić dowód osobisty za granicą? Może zdarzyć się, że koniec terminu ważności dowodu przypada na czas dłuższego pobytu w innym kraju. Czy trzeba koniecznie wracać do Polski, aby wyrobić nowy? Przedstawiamy, co należy zrobić, aby wyrobić dowód osobisty za granicą.
Jak wyrobić dowód osobisty za granicą?
Jak wyrobić dowód osobisty za granicą? Koniec ważności polskiego dowodu osobistego podczas pobytu za granicą wcale nie musi być problematyczny. Będąc poza Polską, wniosek o nowy dowód można złożyć przez Internet. Wystarczy skorzystać ze strony internetowej www.epuap.gov.pl - tam można składać elektronicznie wniosek o wydanie dowodu osobistego.
Wyrobienie dowodu osobistego za granicą
Taka możliwość bardzo ułatwia życie w szczególności Polaków, którzy na stałe lub przez dłuższy okres mieszkają poza granicami ojczyzny. Nie muszą oni specjalnie wracać do kraju, aby tylko załatwić swoje urzędowe sprawy i niezbędne formalności. Aby móc jednak skorzystać z takiej możliwości, należy mieć specjalne konto w tzw. Profilu Zaufanym.
Profil Zaufany - co to takiego?
Profil Zaufany to rządowa usługa umożliwiająca zrealizowanie przez Internet różnego rodzaju formalności, które wcześniej wymagały wizyty w urzędzie, m.in. właśnie pozwala złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, a także:
- zgłosić utratę dowodu osobistego,
- sprawdzić punkty karne
- uzyskać z urzędu stanu cywilnego akty i poświadczenia, takie jak np. akt małżeństwa czy urodzenia
- składać podania, opłaty, deklaracje itd.
Założenie Profilu Zaufanego, nazywanego zweryfikowaną cyfrową tożsamość, jest dosyć łatwe oraz darmowe. Problemem dla osób przebywający za granicą może być fakt, że jego założenie wymaga poświadczenia podpisem. Jednak bez problemu można to zrobić w wielu urzędach na terenie Polski, a także w zagranicznych biurach handlowych i konsulatach.
Profil Zaufany umożliwia również korzystanie z usług online na portalach urzędowych, takich jak ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) czy CEIDG (Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej).
Utrata dowodu za granicą
Co jeśli podczas zagranicznych wakacji dowód osobisty zaginął lub został skradziony? Bezzwłocznie należy udać się na najbliższy posterunek policji i zgłosić utratę dokumentu. Pomocy w takich przypadkach udzielają również pracownicy konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej. Tam wypełnia się dokument tymczasowy (Emergency Travel Document – ETD), dzięki któremu można załatwić konieczne sprawy i powrócić do domu.
Źródło: Naszświat