Jak powinna wyglądać pielęgnacja kota?

Autor Redaktor - 10 Września 2021

Pielęgnacja kota jeszcze do niedawna była tematem dość kontrowersyjnym- w końcu koty to niesamowicie czyste zwierzęta, które myją się samodzielnie przy pomocy własnych łap oraz języka.

Pielęgnacja kota jeszcze do niedawna była tematem dość kontrowersyjnym- w końcu koty to niesamowicie czyste zwierzęta, które myją się samodzielnie przy pomocy własnych łap oraz języka.

Okazuje się jednak, iż aby utrzymać kota w stanie idealnym, potrzeba nieco więcej, niżeli tylko samodzielna pielęgnacja sierści. U kota równie ważna jest higiena jamy ustnej (a czasem także mycie kocich zębów) oraz odpowiednia pielęgnacja kocich pazurów. Istotnych porad na w tym zakresie można zasięgnąć u lekarza weterynarii. Można także skorzystać z naszych porad i... spróbować przekonać do nich kota. A kto już takiego wyjątkowego, zawsze chodzącego swoimi ścieżkami, pupila posiada, ten wie, iż jest to nie lada zadanie- dobrze mieć zatem zawsze pod ręką kilka wysokomięsnych smaczków. ;)

Pielęgnacja kota - najważniejsze elementy

Szczotkowanie jest jedną z najważniejszych czynności w pielęgnacji dostojnego kociego futra. Jeśli chodzi o koty długowłose, można by powiedzieć, iż jest nawet i najważniejsze. Zwolnieni z tego obowiązku, będącego jednocześnie przyjemnością, są posiadacze kotów raz bezwłosych typu sfinks. Szczotkowanie powinno się odbywać regularnie. Warto przyzwyczajać do niego kota już od najmłodszego wieku, ponieważ znaczna część pupili za tym nie przepada. Staraj się, aby kot kojarzył szczotkowanie z czymś przyjemnym- warto nagrodzić kota wyżej wspomnianym smaczkiem, jeśli da się porządnie wyszczotkować. Szczotkowanie kotów długowłosych powinno się odbywać jak najczęściej, a przynajmniej trzy razy w tygodniu. Koty krótkowłose wystarczy czesać raz na tydzień lub dziesięć dni. Dzięki temu wszystkie martwe włosy zostaną usunięte.

Wszystkie elementy niezbędne do zachowania higieny u Twojego pupila znajdziesz na przykład tutaj: https://zooart.com.pl/pol_n_Koty_Czystosc-1413.html.

Czyszczenie uszu

Koty mają umiejętność samodzielnego dbania o czyste uszy- wystarczy, że co jakiś czas profilaktycznie skontrolujesz ich stan i sprawdzisz, czy nic nie wygląda niepokojąco. Jeśli kot nie radzi sobie z higieną uszu, możesz je oczyścić przy pomocy płynnej parafiny z apteki. Wystarczy, że rozprowadzisz kilka kropel bezpośrednio na małżowinie, a następnie delikatnie wmasujesz ją palcami na wewnętrzną część małżowiny.

Zęby kota - czyszczenie

Zadbany kot to także zdrowe zęby bez nieprzyjemnego zapachu, dlatego o pielęgnację i higienę jamy ustnej należy dbać regularnie. Płytka nazębna, która odkłada się na zębach, może zmienić się w kamień, powodujący zapalenia dziąseł, dlatego warto nauczyć się myć kotu zęby... co może nie do końca przypaść mu do gustu, zatem najlepiej oswajać go ze szczoteczką zwilżoną w ciepłej wodzie już od małego.

Jak umyć kotu zęby?

Choć koty to niezwykle czyste zwierzęta, w utrzymaniu higieny uzębienia nierzadko trzeba im pomóc. Można zakupić niewielką szczoteczkę dla dzieci o miękkim włosiu oraz specjalną pastę do zębów- przeznaczoną jedynie dla kotów. Nie wolno stosować past do zębów dla ludzi, ponieważ te zawierają szkodliwy dla kotów fluor. Mycie zębów powinno się odbywać codziennie. 

Innym rozwiązaniem jest podanie kotu specjalistycznych smakołyków usuwających kamień nazębny lub zakup patyczków matatabi, które nie tylko wabią koty zapachem i świetnie sprawdzają się podczas zabaw, ale również pomagają pozbyć się osadu nazębnego. W taki sam sposób działa poprzerastane mięso, którego jednak nie powinno się kotom podawać częściej, niż trzy razy w tygodniu.

Obcinanie pazurów

Dla tych, którzy koty posiadają i także dla tych, którzy ich nie posiadają (choć rzec by raczej można, iż to koty posiadają nas) nie jest raczej tajemnicą, iż koty posiadają ostre pazury. Oficjalnie służą im one do polowania na mniejsze ofiary i obrony, nieoficjalnie także do wyrażania niezadowolenia z licznych, kotom tylko znanych powodów. Pazury stale rosną, a więc trzeba je odpowiednio skracać. Doskonale sprawdza się tutaj drapak, który można nabyć w sklepie zoologicznym bądź wykonać samodzielnie- na przykład z drewna i sznurka sizalowego. Jeśli pomimo posiadania drapaka pazury są za długie, należy je skrócić specjalnymi obcinaczkami, pod kątem, zawsze omijając unerwioną nieprzeźroczystą część. Jeśli nie do końca wiesz, w jaki sposób przyciąć kocie pazury, najlepiej poprosić weterynarza o pokazanie najlepszej metody. 

Materiał zewnętrzny

Następny artykułNie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News