Ile osób zasiada w Sejmie, a ile w Senacie?

Autor Redaktor - 25 Lutego 2024

W ostatnich latach coraz większa liczba Polaków chce aktywnie uczestniczyć w życiu politycznym naszego kraju. Wraz z tym faktem zwiększa się ich świadomość nie tylko na temat realiów polskiej sceny politycznej, ale również ustalonego przez Konstytucję porządku prawnego. Ile osób zasiada w Sejmie, a ile w Senacie? Do jakich partii należą dzisiejsi parlamentarzyści?

Sejm i Senat w polskim porządku prawnym

W przeciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosła liczba osób, które są żywo zainteresowane życiem politycznym w naszym kraju, czego dowodzi zarówno wzrastająca frekwencja wyborcza, jak i coraz liczniej i intensywniej podejmowane debaty światopoglądowe. Trudno jest się takiemu stanowi rzeczy dziwić – wszak polityka nie jest jakąś autonomiczną zabawą wyłącznie dla decydentów, a bezpośrednio oddziałuje na życie każdego z nas.

Dobrze byłoby, aby w ramach rzeczonego zainteresowania obywatele mieli także jak najszersze pojęcie na temat obowiązującego ustroju państwowego. Podstawę polskiej demokracji stanowi nie tylko osoba prezydenta, wybieranego w wyborach powszechnych, ale również dwuizbowy parlament – Sejm oraz Senat.

Sejm stanowi izbę niższą parlamentu, a Senat – wyższą. Organizacja wewnętrzna obu izb jest niemalże identyczna, a podział stanowi zabezpieczenie przed nadmierną koncentracją władzy w ramach jednej struktury. To właśnie parlament ma w Polsce kluczową rolę w zakresie kształtowania obowiązującego porządku prawnego.

Ilu jest posłów, a ilu senatorów? Jakie partie są w parlamencie?

Liczba posłów i senatorów wybieranych do parlamentu jest stała, a określa ją Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z treścią ustawy zasadniczej, liczba posłów na Sejm wynosi 460, natomiast liczba senatorów w Senacie – 100. Jednak nie tylko liczba posłów i senatorów jest istotna – ważne informacje na temat aktualnego klimatu politycznego podaje rozkład sił politycznych, a więc przynależność partyjna wybranych przez obywateli polityków.

Rządzącą dziś klasę polityczną wyłoniły wybory parlamentarne 2023. Zgodnie z ich wynikiem, najwięcej mandatów poselskich zdobyła partia Prawo i Sprawiedliwość, bo aż 194. Niemniej, pomimo zwycięstwa w wyborach nie jest ona w stanie rządzić, ponieważ większa jest łączna suma mandatów partii, które wchodzą dziś w skład zwycięskiej koalicji. Jest to Koalicja Obywatelska (157 mandatów), Trzecia Droga (65 mandatów) i Nowa Lewica (26 mandatów). Najmniejszą liczbę posłów do Sejmu wprowadziła Konfederacja, uzyskując 18 mandatów.

W podobny sposób wygląda podział polityczny w Senacie, jednak tutaj zwycięska okazała się Koalicja Obywatelska, uzyskując 41 mandatów. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 34 mandaty, a podium zamknęła Trzecia Droga z 12 senatorami. Pozostałe mandaty otrzymała Nowe Lewica (9 senatorów) oraz Koło Senackie Niezależni i Samorządni (4 senatorów).

Następny artykułNie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News