Kiedy urodziła się Frida Kahlo? Biografia słynnej artystki
Autor Wiadomości Pikio - 5 Czerwca 2019
Frida Kahlo. Życie utalentowanej Meksykanki stało się inspiracją dla reżyserki Julie Taymor do stworzenia pięknego filmu. Obrazy malarki przeszły do historii sztuki, a jej wyjątkowa postać może być wzorem do naśladowania dla wielu kobiet. Z okazji zbliżającej się rocznicy urodzin artystki, przypominamy kim była słynna Frida.
Frida Kahlo była postacią niezwykłą, podobnie jak jej obrazy. Malarka charakteryzowała się oryginalną urodą, interesującą osobowością oraz niesłychanym talentem. Była obiektem westchnień zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Kochała życie i pragnęła chwytać je garściami, pomimo że nie było dla niej nazbyt łaskawe. Niedługo będziemy obchodzić kolejną rocznicę urodzin artystki, z tej okazji przypomnijmy, jak ważna jest postać dla Meksykanów oraz historii sztuki.
Frida Kahlo prywatnie - biografia artystki
Meksykańska artystka naprawdę nazywała się Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón. Urodziła się 6 lipca 1907 roku w Meksyku. Całe życie spędziła w miejscowości Coyoacán w domu zwanym popularnie "niebieskim". Frida całe życie twierdziła, że urodziła się 7 lipca 1910 roku, ponieważ jej pragnieniem było utożsamianie z narodzinami nowego Meksyku, którego powstanie datuje się na rok 1910. To właśnie wtedy miała miejsce meksykańska rewolucja.
Okoliczności, w których Meksykanka postanowiła zająć się malarstwem, były niecodzienne. Kiedy dziewczyna wraz ze swoim przyjacielem wracała ze szkoły, doszło do niesłychanej tragedii. Na skutek zderzenia z autobusem jedna z poręczy przebiła ją na wylot, łamiąc jej żebra, kręgosłup w trzech miejscach, lewą nogę w jedenastu, a prawą miażdżąc, uszkadzając nerkę i wychodząc przez pachwinę. Widok był straszny i niezwykle zdumiewający, bowiem jej zmasakrowane nagie ciało pokrywała złota farba w proszku, która wysypała się jednemu z pasażerów autobusu.
Chociaż lekarze nie dawali jej dużych szans na przeżycie, artystka łatwo się nie poddała. W trakcie długich miesięcy, kiedy leżała unieruchomiona w łóżku oglądała albumy i uczyła się malować. To właśnie wtedy odkryła pasję, która towarzyszyła jej do końca życia - sztukę. Wypadek dodatkowo wzmógł jej chorobę, na którą cierpiała od szóstego roku życia - wirus polio. Jednak ani choroba zakaźna, ani wypadek nie były największymi problemami w jej życiu. Jak sama mówiła, na ten tytuł zasługuje tylko jeden człowiek - Diego Rivera, mąż artystki.
Diego Rivera był brzydki, gruby, a w dodatku o 20 lat starszy od niej. Uchodził jednak za inteligentnego uwodziciela, którego charyzmie oraz unikatowemu poczuciu humoru kobiety nie umiały się oprzeć. Frida upatrzyła sobie mężczyznę jeszcze jako nastolatka. W 1929 roku zakochani wzięli ślub, pomimo tego, że matka malarki nie zgadzała się na to małżeństwo. Ich związek był wyjątkowo toksyczny i burzliwy. Para często się kłóciła oraz zdradzała. Biseksualna Frida miała wiele romansów, między innymi z Lwem Trockim oraz Josephine Baker.
Maż artystki akceptował jej związki z kobietami, jednak był zazdrosny o kochanków. Sam miał płomienny romans z młodszą siostrą Fridy, co bardzo rozgniewało utalentowaną Meksykankę. Para rozwiodła się w 1939 roku, jednak już rok później ponownie powiedzieli sobie "tak". Niestety ich drugie małżeństwo niewiele różniło się od pierwszego.
Frida po przewlekłych chorobach zmarła w 1954 roku. Oficjalnie mówiło się, że przyczyną zgonu była zatorowość płucna, jednak przypuszcza się, że śmierć mogła być efektem przedawkowania leków. Diego Rivera w swojej autobiografii podkreślił, że dzień, w którym Frida umarła był najbardziej tragicznym dniem jego życia i dopiero wtedy zrozumiał, że najwspanialszym, co spotkało go w życiu była miłość do jego żony.
Obrazy, cytaty, ciekawostki
Początkowo kształcąca się w kierunku medycznym, zrezygnowała z planów dla malarstwa. Frida zaczęła od tworzenia oryginalnych i ekspresyjnych autoportretów. W swojej twórczości inspirowała się rodzimym folklorem, własną biografią, a także elementami surrealizmu. Malarstwa Meksykanki nie sposób oddzielić od jej barwnej biografii.
To właśnie dzięki bogatemu życiu Kahlo zyskała światową sławę. Była pierwszą kobietą-artystką, która odważyła się złamać obyczajowe tabu i pokazać brutalną prawdę o kobiecości, zwłaszcza w jej wymiarze cielesnym. W swoich pracach dotykała problemów kobiecej tożsamości, kwestii ciała, pragnień erotycznych i macierzyńskich. Jej dzieła stanowią oryginalne połączenie brutalnego naturalizmu z prostotą, prymitywizmu i fantastyki. Ulubionym tematem artystki była ona sama.
Poniżej prezentujemy wybrane obrazy artystki oraz daty ich powstania:
- Autoportret w aksamitnej sukni (1926)
- Autobus (1929)
- Frieda i Diego Rivera (1931)
- Henry Ford Hospital (1932)
- Autoportret na granicy Meksyku ze Stanami Zjednoczonymi (1932)
- Moje narodziny (1932)
- Moja suknia tam wisi (1933)
- Kilka małych ukłuć (1935)
- Moi rodzice, moi dziadkowie i ja (1936)
- Co widziałam w wodzie (1938)
- Czterej mieszkańcy Meksyku (1938)
- Samobójstwo Dorothy Hale (1938-1939)
- Dwie Fridy (1939)
- Dwie nagie kobiety w lesie (1939)
- Autoportret z obciętymi włosami (1940)
- Sen (Łóżko) (1940)
- Złamana kolumna (1944)
- Mojżesz (Jądro stworzenia) (1945)
- Niech żyje życie (Viva la vida) (1954)
Frida Kahlo słynęła z bardzo pięknych, zawierających życiowe mądrości wypowiedzi. Niektóre z nich zabarwione były poczuciem humoru, inne zaś nieco kontrowersyjne. Oto niektóre z nich:
- Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?
- To była dziwna kolizja. Nie gwałtowna, raczej milcząca, powolna i skrzywdziła wszystkich. Mnie najbardziej.
- Nie chciałabym się karmić choćby najmniejszą nadzieją, wszystko poruszą się w rytm tego, co kryje się w brzuchu.
- Maluję, bo jestem sama. Siebie znam najlepiej.
- Jedyne, co wiem, to że maluję, bo jest mi to potrzebne, a maluję to, co mi przychodzi do głowy i więcej się nad tym nie zastanawiam.
- Chciałabym cię namalować, lecz brakuje kolorów, bo jest ich tak wiele, w mojej dezorientacji, namacalnej formie mojej bezbrzeżnej miłości.
- Mam nadzieję, że śmierć jest radosna. Mam nadzieję, że nigdy nie wrócę.
Z życiem Fridy Kahlo wiąże się wiele ciekawostek. Oto najbardziej interesujące
- W 1937 była Frida Kahlo już zaangażowaną politycznie komunistką, zaciekawia, że wówczas udostępniła samemu Trockiemu i jego żonie swój dom. Rosyjski polityk uzyskał wówczas azyl polityczny właśnie w Meksyku. Ponadto Kahlo nawiązała z Trockim romans, po jego ujawnieniu Trocki wraz z żoną przenieśli się do innej rezydencji. Niedługo później w 1940 polityk został zamordowany, prawdopodobnie na terenie posiadłości Fridy.
- Na kilka dni przed śmiercią napisała w swoim pamiętniku: „Ufam, że odejdę bez żalu i że już tu więcej nie wrócę - Frida”.
- Prawdopodobną przyczyną zgonu Fridy Kahlo było przyjęcie zbyt dużej dawki lekarstw.
- Malarka była biseksualna.
- W 1959 w rodzinnym „Niebieskim Domu” Fridy zorganizowano muzeum poświęcone jej osobie i twórczości. Podczas przebudowy w ściennej szafie tego domu znaleziono 180 strojów z regionu Oaxaca (styl jej autoportretów), jak również kolczyki od Picassa, szale, buty, biżuterię. W lecie 2007 znaleziska te towarzyszyły zorganizowanej z okazji 100. rocznicy urodzin artystki wystawie.
- Po śmierci Fridy Diego Rivera utrzymywał jej rodzinny dom aż do czasu swojej śmierci w 1957 roku.
Film biograficzny. Salma Hayek jako Frida Kahlo
Meksykańska artystka była inspiracją dla Julie Taymor, która wyreżyserowała wybitny film o życiu malarki. W główną rolę wcieliła się Salma Hayek, a produkcja z 2002 roku zdobyła sześć nominacji do Oscara. Ostatecznie film zdobył dwie statuetki. Scenariusz został napisany na podstawie książki Haydena Herrery Frida: A Biography of Frida Kahlo.
Poniżej prezentujemy pełną obsadę filmu:
- Salma Hayek jako Frida Kahlo
- Alfred Molina jako Diego Rivera
- Antonio Banderas jako David Siqueiros
- Mía Maestro jako Cristina Kahlo
- Valeria Golino jako Lupe Marín
- Ashley Judd jako Tina Modotti
- Edward Norton jako Nelson Rockefeller
- Geoffrey Rush jako Lew Trocki
- Saffron Burrows jako Gracie
- Roger Rees jako Guillermo Kahlo
- Margarita Sanz jako Natalie Trocki
- Didi Conn jako Kelnerka
- Elliot Goldenthal jako Sprawozdawca kroniki filmowej
- Ehécatl Chávez jako pijany młody mężczyzna
- Chavela Vargas jako La Pelona
- Diego Luna jako Alejandro Gonzalez Arias
- Amelia Zapata jako służąca
- Roberto Medina jako doktor Farril
- Lila Downs jako Śpiewaczka Tango
Życie Fridy Kahlo z pewnością można określić jako cierpienie w kolorach. Barwna postać na zawsze zapisała się na kartach historii sztuki.
ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL
- Ile lat ma Zenek Martyniuk? Trudno uwierzyć, że tak dobrze się trzyma
- Kiedy premiera Jokera? Film wchodzi do kin w 2019 roku
- Kiedy premiera filmu Annabelle wraca do domu? Zwiastun zapowiada arcydzieło
- Historia tragedii rodzinnej Polańskiego w filmie Tarantino. Kiedy premiera Once upon a time in Hollywood?
- Kiedy Kraina Lodu 2? Zwiastun przedstawia się bardzo okazale