Kiedy jest Dzień Marynarza? Trzeba im złożyć życzenia
Autor Adrian Sobolewski - 29 Maja 2019
Dzień Marynarza to świetna okazja na zapoznanie dzieci z zawodem, który przyczynił się do bardzo wielu odkryć i przygód w historii świata. Kiedy jest ten dzień i jak możemy przeprowadzić lekcję na jego temat? Z datą może być mały problem!
Dzień Marynarza i Żeglarza, kiedy wypada to święto? Tego dnia pamiętamy o wszystkich marynarzach i rybakach, którzy mieli ogromny wpływ na świat. To dzięki dzielnym żeglarzom ludzie odkrywali nowe lądy, a rybołówstwo od dawna jest jednym z podstawowych sposobów zdobywania mięsa w nadmorskich miejscowościach - nawet dziś, gdy transport nie jest już problemem.
Dzień Marynarza Śródlądowego i Dzień Marynarza i Żeglarza - czy to to samo?
Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę słowa "Dzień Marynarza", możemy natrafić na dwa różne święta - Dzień Marynarza i Żeglarza oraz Dzień Marynarza Śródlądowego. Nie jest to wcale to samo święto, które ma dwie różne nazwy, ale dwie osobne uroczystości.
Pierwsza z nich jest obchodzona 25 czerwca, a jej tradycja odnosi się do święta obchodzonego od wielu lat na Islandii, gdzie rybołówstwo i żeglarstwo było jednym z podstawowych sposobów utrzymania populacji przy życiu. Drugi z tych dni nawiązuje tylko do osób, które kierowały statkami na akwenach śródlądowych, czyli jeziorach i rzekach - jest w takim razie skierowane do mniejszej grupy osób i świętowane raczej rzadziej. Data tego święta to 5 grudnia.
Życzenia na Międzynarodowy Dzień Marynarza
Czego możemy życzyć marynarzom? Mimo rozwoju techniki nadal jest to niesamowicie niebezpieczny zawód, ponieważ morskiego żywiołu nie sposób opanować. Dlatego najlepiej zacząć życzenia od pomyślności i bezpieczeństwa - przecież zachowanie zdrowia i życia na łodzi jest najważniejsze.
Dobrze jest wspomnieć o tym, żeby marynarz miał dużo wody pod kilem, jego wachta była spokojna i oczywiście, aby zawsze miał lub miała do kogo wracać do portu - wiadomo przecież, że jest to praca, która wymaga długotrwałego przebywania z dala od domu.
Światowy Dzień Marynarza - scenariusz w przedszkolu
W jaki sposób możemy przedstawić dzieciom życie i trudności związane z zawodem marynarza? Po chwili wprowadzenia możemy zaproponować im zabawę w marynarzy. Przydzielamy dzieciom odpowiedzialne stanowiska na dywanie - statku - jedno z nich jest na dziobie i wypatruje skał i gór lodowych, drugie steruje statkiem, trzecie - siedzi w bocianim gnieździe. Z głośników puszczamy dzieciom dźwięk morza i dajemy im zadania - muszą wykonywać prace powiązane z zawodem marynarza.
Jeśli chcemy urozmaicić taką zabawę, możemy zabawić się też w sztorm - trzeba będzie uważać, aby nikt nie wypadł za burtę! Jeszcze lepszym miejscem do przeprowadzenia takich zajęć będzie plac zabaw, na którym możemy wykorzystać niektóre konstrukcje do symulowania fal na morzu i chybotliwych lin, po których mali marynarze muszą przedzierać się z niemałą zręcznością.
ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
- Dzień Przytulania 2019. Międzynarodowe czy polskie święto?
- Dzień Ojca na świecie. Jak świętują w USA, Niemczech, Anglii?
- Dzień Ratownika WOPR - życzenia. Kiedy jest święto?
- Światowy Dzień Smerfa 2019 - data nietypowego święta
- Ocet jabłkowy na odchudzanie - jak go stosować i gdzie kupić?