Patrycja Staszczyk - 27 Kwietnia 2018
Dieta wątrobowa: Co jeść? Jadłospis i przepisy kulinarne
Dieta wątrobowa jest zalecana w profilaktyce i leczeniu chorób wątroby, trzustki i pęcherzyka żółciowego. Wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie, ale też na utratę wagi. Co jeść na diecie wątrobowej?
Dieta wątrobowa jest dietą lekkostrawną, która w niektórych przypadkach wymaga wielu wyrzeczeń. Jednak kiedy wątroba odmawia posłuszeństwa, jest też ostatnią deską ratunku. Przy lekkich chorobach wątroby dieta powinna być uboga w białko, natomiast przy ciężkich chorobach białko należy całkowicie wyeliminować. W przypadku zdrowej wątroby spożywanie białka jest konieczne. Produkty białkowe powinny być bogate w substancje lilotropowe, które zapobiegają gromadzeniu tłuszczu i cholesterolu w wątrobie. Są to m.in. witamina B2, C, cholina czy metionina. Szczególnie ważne jest ograniczenie spożywania tłuszczów (do 40 g dziennie). Stosowane tłuszcze powinny mieć niski punkt topnienia, np. olej słonecznikowy czy masło. Posiłki należy spożywać 5 razy dziennie w równych odstępach czasu i w małych porcjach. Potrawy nie powinny być gorące ani smażone. Najlepiej dusić je na parze lub gotować.
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News Dieta wątrobowa przepisy kulinarne
Dietetyczny krupnikSkładniki: 1\2 pojedynczego fileta z kurczaka, marchew, mała pietruszka, listek pora ok.10 cm, kawałek selera, 2-3 łyżki kaszy jęczmiennej, dość duży ziemniak, łyżeczka posiekanego koperku, kulka ziela angielskiego, 1\2 małego listka laurowego, 1\2 łyżeczki przyprawy uniwersalnej do zup. Przygotowanie: Oczyszczony filet i warzywa wkładamy do garnka i zalewamy ok. 0,5 l wody. Dodajemy listek laurowy, ziele angielskie, listek pora i gotujemy około 20 minut. Następnie przez około 20 minut gotujemy kasze. Wyjmujemy z garnka marchew, pietruszkę oraz seler i ścieramy je, kiedy przestygną. Do zupy wkładamy obranego i pokrojonego ziemniaka i gotujemy dopóki ziemniak i kasza nie zmięknie. Wsypujemy starte warzywa i koperek do garnka i gotujemy.Surówka z selerów i jabłekSkładniki: seler, 2 jabłka, szczypiorek, koperek, łyżeczka cukru, odrobina koncentratu owocowo-witaminowego. Przygotowanie: Oczyszczone warzywa i jabłka ścieramy na grubej tarce. Koperek i szczypiorek drobno siekamy. Składniki mieszamy i polewamy roztworem wody, cukru i koncentratu.Smoothie bananowo-pomarańczoweSkładniki: 2 duże pomarańcze, 1 duży banan, 1/4 szklanki chudego mleka Przygotowanie: Owoce obieramy. Następnie wszystkie składniki blendujemy.Dietetyczne leniweSkładniki: 25 dag chudego sera twarogowego, 5 łyżek kaszy manny, jajko, łyżeczka soli. Przygotowanie: Do garnka wlewamy 1,5 litra wody i wsypujemy płaską łyżeczkę soli. Ser rozgniatamy palcami, wbijamy jajko i wsypujemy kaszę mannę oraz szczyptę soli. Wyrabiamy ciasto i lepimy w dłoniach kulki. Kiedy woda się zagotuje, wrzucamy leniwe do garnka. Wyciągamy kluski po ok. 4 minutach, kiedy wypłyną na wierzch. Można podać lekko słodkim przetworem.Pulpety mięsneSkładniki: 9 dag chudego mięsa, 10 dag czerstwej jasnej bułki, 5 g masła, 1 białko jaja kurzego, 25 ml odłuszczonego mleka. Przygotowanie: Zmielone mięso mieszamy z masłem, bułką namoczoną w mleku i odciśniętą oraz pianą ubitą z białka. Następnie z masy formujemy okrągłe pulpety, które później wkładamy do wrzącej wody i gotujemy przez ok. 10 min.Dieta wątrobowa jadłospis
Poniżej przedstawiono przykładowy jadłospis na diecie wątrobowej:- Śniadanie: manna na mleku, pieczywo pszenne z masłem i chudym twarogiem, świeża pomarańcza, słaba herbata.
- Drugie śniadanie: galaretka z ryby, obrane jabłko, sok z pomarańczy.
- Obiad: zupa jarzynowa z lanymi kluskami, pierś z kurczaka grillowana w folii, duszona marchew, ryż, tarty seler, kompot owocowy.
- Podwieczorek: koktajl mleczno-warzywno-owocowy, biszkopt.
- Kolacja: pierogi leniwe, marchew utarta z jabłkiem z dodatkiem soku z cytryny, herbata z miodem.
Dieta wątrobowa co jeść a czego nie
Na diecie wątrobowej zaleca się spożywanie produktów:- pieczywo: jasne, czerstwe, pszenne
- mąka: pszenna, pytlowa, ziemniaczana kukurydziana, owsiana
- mleko świeże lub mleko odtłuszczone w proszku, młody kefir i kwaśne mleko
- sery chude twarogowe
- chude gatunki mięsa i ryb
- marchew, dynia, koperek, sałata inspektowa
- pomidory, owoce jagodowe, cytrusowe, owoce dzikiej róży
- masło na surowo w ograniczonych ilościach
- białka jaj
- makaron „nitki"
- kasza: manna, kukurydziana, płatki owsiane, ryż, jęczmienna, tapioka