czy Cola Zero jest zdrowa - za i przeciw
Wikimedia Commons/Jorge Barrios
Jan Odyniec - 29 Kwietnia 2019

Czy Cola Zero jest zdrowa? Największy mit obalony

Czy Cola Zero jest zdrowa? Napój ten wybierany jest przez osoby dbające o linię, a zarazem ceniące sobie smak klasycznej Coca-Coli. Warto jednak zastanowić się, czy produkt ten nie ma negatywnego wpływu na nasz organizm.

Czy Cola Zero jest zdrowa? W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się, czy wybierane przez nich produkty spożywcze są korzystne dla zdrowia. Nie chodzi tylko o jedzenie, ale również o napoje - wszak powinniśmy wypijać codziennie ok. 2,5 litra płynów. Tylko od nas zależy, czy zdecydujemy się wybrać takie, dzięki którym będziemy zdrowsi, czy takie, które w długofalowej perspektywie nam zaszkodzą. Dziś przyglądamy się Coca-Coli Zero - czyli uważanej za zdrowszą wersję popularnego napoju. Czy to jednak nie jest mit?

Czy Cola Zero jest zdrowa?

Coca-Cola to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Według informacji jej producenta, koncern produkujący Coca-Colę liczy sobie już 130 lat. Produkty z rozpoznawalnym na całym świecie logo podbiły serca konsumentów na wszystkich kontynentach, stały się swoistym symbolem "globalnej wioski", w której zarówno przepływ informacji, jak i towarów, odbywa się na niespotykaną nigdy wcześniej w dziejach świata skalę. Ludzie na niemalże całym świecie oglądają, piją i kupują to samo.

Producent Coca-Coli nie spoczywa na laurach i od lat wprowadza na rynek coraz to nowe produkty, pozwalające dotrzeć mu do jeszcze szerszych mas konsumentów. Jednym z takich produktów jest Cola Zero - czyli wersja popularnego napoju pozbawiona kalorii, na polski rynek wprowadzona w 1993 roku, skierowana do osób dbających o linię i zdrową dietę. Producent zapewnia nas na swojej stronie internetowej, że jego produkt "wpisuje się w koncepcję odrzucenia negatywnych stron życia i zastąpieniu ich pozytywami".

Czy jednak sam fakt nieposiadania w sobie kalorii automatycznie czyni dany produkt zdrowszym?

Jak wynika z danych zamieszczonych na portalu Żywienie Mistrzów, każda puszka czy butelka uwielbianego przez dorosłych i dzieci napoju, niezależnie czy będąca klasyczną jego wersją czy nie, nie pozostaje obojętna dla naszego zdrowia. Dlaczego?

Wszystko ze względu na cały szereg zawartych w niej słodzików. Acesulfam K, aspartam, cyklaminian sodu - to tylko niektóre z wielu użytych do produkcji napoju substancji słodzących. Spożywane w nadmiarze mogą przyczynić się do wywołania u spożywającej je osoby chorób takich jak epilepsja czy choroba Parkinsona. Należy podkreślić - spożywane w nadmiarze.

Następnym razem, gdy najdzie nas ochota na ugaszenie pragnienia łykiem orzeźwiającego napoju, lepiej zastanówmy się, czy nie lepiej zastąpić Colę domowej roboty lemoniadą. Oczywiście jeśli będziemy spożywać Colę - czy to wersję klasyczną, czy Zero - w rozsądnych ilościach, to raczej nic nam nie grozi. Jak zwykle warto pamiętać jedną prostą zasadę - we wszystkim należy zachować umiar.

Źródło: Żywienie Mistrzów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News