Częstotliwość odświeżania obrazu – o co w tym chodzi?
Kupując nowy telewizor, jest wiele kwestii, które trzeba przeanalizować przed podjęciem decyzji. Są parametry, które przykują uwagę tylko części kupujących, inne zaś będą kluczowe praktycznie za każdym razem, niezależnie od tego, czy telewizję oglądamy od czasu do czasu, czy niemal codziennie prowadzimy nocne rozgrywki na konsoli. Zwykle jednak to bardziej zaangażowani użytkownicy mają listy bogatsze w pozycje, które powinny znaleźć się w specyfikacji nowego sprzętu. Bez wątpienia to fani gamingu stawiają przed każdym urządzeniem największe wymagania. Jednym z kluczowych parametrów, na który zawracają uwagę gracze, ale nie tylko, jest częstotliwość odświeżania obrazu. Co to takiego i dlaczego ma znaczenie?
Co to jest częstotliwość odświeżania obrazu?
Częstotliwość odświeżania to parametr, który wskazuje, ile razy w ciągu sekundy wyświetlacz jest w stanie wygenerować nowy obraz. Wartość ta podawana jest w hercach (Hz). Przykładowo, jeśli gamingowy telewizor ma częstotliwość odświeżania, która wynosi 100 Hz, oznacza to, że w ciągu sekundy wyświetlacz odświeża obraz 100 razy w ciągu jednej sekundy.
Innym parametrem, który ściśle związany jest z częstotliwością odświeżania jest czas pomiędzy poszczególnymi aktualizacjami obrazu – wyrażany w milisekundach (ms). To nic innego, jak czas reakcji.
Nie można również pominąć innej kwestii, która pomaga określić, czy dany sprzęt jest odpowiedni dla graczy. To wskaźnik FPS. Oznacza on dosłownie frames-per-second, czyli klatki na sekundę. Czego dotyczy? Prezentowania określonej liczby zdjęć (klatek) w ciągu sekundy. Jeśli jego wartość spada poniżej określonego poziomu, obraz traci płynność, a odbiorca może dostrzec zjawisko zwane klatkowaniem.
Znając różnice pomiędzy kluczowymi parametrami obrazu, które są istotne dla graczy, skupimy się na częstotliwości odświeżania i określimy, jakie powinna mieć ona parametry, gdy szukamy idealnego telewizora dla graczy korzystających z najpopularniejszych konsol.
Częstotliwość odświeżania obrazu - dlaczego ma znaczenie?
Każdy gracz zdaje sobie sprawę, że przeznaczony dla nich sprzęt musi mieć mocniejszą specyfikację niż ten do innych form rozrywki. Nie inaczej jest z telewizorami. Modele przeznaczone dla graczy mają zwykle częstotliwość odświeżania na poziomie 100 Hz, podczas gdy sprzęty przeznaczone do oglądania Netflixa mogą spokojnie mieć 50 Hz.
Dlaczego tak? W gamingu jak w żadnej innej rozrywce liczy się możliwość dostrzeżenia najmniejszych detali, zmian scenerii, niemal niewidocznych ruchów. Doskonała płynność obrazu jest kluczowa dla realizowania celów w rozgrywce.
Dobrze mieć świadomość, że producenci telewizorów często stawiają na technologie, które wspierają odświeżanie obrazu, by był on możliwie najlepszej jakości – płynny, doskonale prezentujący każdą scenę.
Telewizory kompatybilne z konsolami nowej generacji mają w swojej specyfikacji wiele istotnych dla graczy parametrów. Wśród nich pojawia się także VRR, czyli zmienna częstotliwość odświeżania. Jej głównym zadaniem jest eliminacja rozdzierania obrazu podczas prowadzenia rozgrywki. Jest częścią standardu HDMI 2.1.
Kto oprócz graczy doceni wysoką częstotliwość odświeżania obrazu? Będą to z pewnością miłośnicy transmisji sportowych i filmów sensacyjnych, w których na ekranie dużo się dzieje.
Jaki telewizor dla graczy wybrać? Warto przejrzeć pod tym kątem telewizory Samsung – w sklepie MediaMarkt czeka wiele modeli, które są świetnie oceniane przez miłośników gamingu.
Artykuł sponsorowany