Co psi opiekun powinien wiedzieć o babeszjozie?

Autor Redaktor - 12 Lutego 2021

Babeszjoza, zwana też piroplazmozą, to ciężka choroba psów. Wywołują ją pierwotniaki z rodziny Babesidae, które roznoszą kleszcze. Z uwagi na to, że jest dość powszechnym problemem, właściciele czworonogów powinni zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jej temat.

Czym jest babeszjoza?

Babeszjoza to pasożytnicza choroba psów. Rozpowszechniona jest na całym świecie. Pierwsze doniesienia na temat babeszjozy w Europie pojawiły się około 100 lat temu. W Polsce zachorowania na nią udokumentowane są od 1966 roku. Za babeszjozę odpowiadają głównie Babesia canis i Babesia gibsoni. W warunkach klimatycznych panujących w Polsce najczęstszym czynnikiem etiologicznym jest Babesia canis. Dermacentor reticulatus to najczęściej spotykany kleszcz u psa zakażony tym pierwotniakiem. Gatunek ten rozpowszechniony jest zwłaszcza na wschodzie, północy i północno-wschodniej części Polski. Do zakażenia dochodzi w wyniku ukąszenia zakażonego kleszcza lub kontaktu z zakażoną krwią. Najbardziej podatne są młode psy. Poza tym choroba przebiega u nich gwałtowniej w porównaniu z dorosłymi osobnikami.

Jak objawia się babeszjoza?

Nieleczona babeszjoza prowadzi do śmierci psa. Wywołujące ją pierwotniaki niszczą erytrocyty, czyli czerwone krwinki, co z czasem skutkuje pojawieniem się anemii. Wraz z przebiegiem choroby dochodzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych, zwłaszcza nerek. Elementy uszkodzonych erytrocytów blokują kłębuszki nerkowe, przez co u chorych zwierząt zaobserwować można zażółcenie błon śluzowych, brak oddawania moczu albo oddawanie moczu o brązowym zabarwieniu (krwiomocz). Pierwsze objawy babeszjozy są niespecyficzne. U czworonoga stwierdza się podwyższoną temperaturę ciała, spadek apetytu, apatię (zwierzę staje się osowiałe), powiększenie węzłów chłonnych, zwiększenie częstości oddechów, przyspieszenie tętna. Niekiedy pojawiają się wymioty i biegunka. Wystąpić mogą również zaburzenia ze strony układu nerwowego.

Leczenie i zapobieganie babeszjozie?

Dzięki wiedzy na temat objawów choroby opiekunowie psów mogą szybko wychwycić nieprawidłowości w zachowaniu zwierzęcia i powiązać je z babeszjozą. Wiedza na jej temat jest bardzo istotna z uwagi na gwałtowny przebieg wymagający szybkiej interwencji weterynaryjnej, aby ocalić zwierzę. Leczenie babeszjozy na dwojaki charakter. Po pierwsze podejmowane jest leczenie przyczynowe, które skupia się na usunięciu pierwotniaka z organizmu czworonoga. W tym celu zwierzęciu podaje się pierwotniakobójczy lek. Po drugie podejmowane jest leczenie objawowe. 

Z uwagi na różnorodność dolegliwości obserwowanych u chorego psa konieczne jest podjęcie wielu działań:

Babeszjoza predysponuje do nadkażeń bakteryjnych, które wymagają antybiotykoterapii. Aby zapobiec pojawieniu się choroby, właściciele psów powinni stosować odpowiednie zabezpieczenie przed kleszczami. Na rynku dostępne są rozmaite odstraszające je preparaty. Oferowana jest też szczepionka przeciw babeszjozie, przy czym zdania na temat jej efektywności są podzielone.

Artykuł Partnerski

Następny artykułNie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News