Te pytania zadają przed pracą w policji. Budzą kontrowersje

Autor Mikołaj Pilecki - 18 Lutego 2018

Praca w policji jest zawodem trudnym i wymagającym psychicznie. Co roku w rekrutacji do służby uczestniczy dziesiątki tysięcy osób, mundur zakłada jednak o wiele mniej niż połowa z nich. Wszystkiemu winien jest niezwykle trudny dla niektórych test, który Ty także musisz przejść, jeśli marzy ci się stanie na straży prawa i ładu społecznego.

Wbrew powszechnemu przekonaniu wstąpienie do służby nie jest ani szybkie, ani łatwe. Kandydaci na policjantów muszą spełniać warunki fizyczne, ale przede wszystkim wymagania psychiczne formacji. Każdego roku tysiące odrzuconych zwala winę za swoje niepowodzenie na test MultiSelect, o którym w internecie krążą już legendy.

Zdaniem ekspertów i samych policjantów testu "MS" nie można określać kategoriami "łatwy" czy "trudny". Jest to test, który wypełnia się na podstawie własnych doświadczeń, a jego niezaliczenie łączy się raczej z brakiem określonych predyspozycji niż z brakiem inteligencji.

Wielu niezadowolonych ze swojego wyniku winę zrzuca na prowadzących test i rozmowę kwalifikacyjną psychologów. Sfrustrowani internauci określają ich jako oderwanych od rzeczywistości i zwracają uwagę na fakt, że często pozytywnie oceniają osoby, które nie mają najmniejszego doświadczenia w podobnym zawodzie.

- Te inteligentne panie psycholog po wieloletnich studiach i setkach mądrych książek, które przeczytały, przepuszczają oszołomów, co się naoglądali seriali o policjantach, a normalnych gości, bo znam też takie przypadki, oblewają . Człowiek ma jakieś doświadczenie, świadomie składa te papiery, wie czego się spodziewać w tej robocie, a taka kobieta oderwana od rzeczywistości, żyjąca w swoim książkowym świecie zadecyduje, że się nie nadajesz - pisze jeden ze wściekłych internautów.

Praca w policji nie jest dla każdego

W osławionym teście znajdują się pytania rodem z testów na IQ, ale głównie są to pytania, na które odpowiada się prosto - "tak" lub "nie". Skonstruowane są tak, by liczyła się w nich pierwsza myśl. Prawdopodobną odpowiedź na pytanie, w jaki sposób test dokonuje przesiewu, znajduje się na forum "Gazety".

ZOBACZ TAKŻE: Atak na straż miejską w Warszawie! Ludzie panikują, wozy strażackie ruszyły (zdjęcia)

- Ten program nie odrzuca zbyt inteligentnych, tylko tych, którzy nie potrafią odpowiadać tak samo na pytania, które są inaczej zbudowane, ale mają ten sam wątek. Kto nie jest na tyle bystry, żeby pamiętać, co odpowiadał wcześniej, ten niestety nie zda! Jeśli ktoś nie potrafi zdać, to trudno się mówi, ale to nie znaczy, że jest zbyt inteligentny! - czytamy.

Bywa też tak, że chętni do pracy w policji zaprzeczają samym sobie, co innego zaznaczając na papierze czy w komputerze, a co innego mówiąc psychologom. To również dyskwalifikuje ich w oczach komisji rekrutacyjnej.

- Psycholog zadaje proste pytania typu: dlaczego chcesz pracować w policji, jak sobie radzisz ze stresem i pytanie, które bardzo często pada: czy wolałbyś pracować z gejem, czy z alkoholikiem. Tutaj odpowiedź powinna być, według mnie, że z gejem, bo chodzi o tolerancję - powiedział naTemat Jarosław Sokołowski, który zajmuje się opracowywaniem MS i sprzedawaniem odpowiedzi do niego.

Każdego roku do służby zgłasza się około 20 tys. osób. Przysięgę składa jedynie jedna trzecia z nich. Zbrojne ramie MSWiA W roku 2018 Komenda Główna ogłosiła limit przyjęć nowych policjantów na 4075 osób.

źródło: natemat.pl

Następny artykułNie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News