Zawał
unsplash.com
Redaktor - 6 Maja 2022

Ból w klatce piersiowej nie tylko od zawału

Ból w klatce piersiowej kojarzy się zwykle z zawałem mięśnia sercowego. Jednak przyczyn bólu w klatce piersiowej jest więcej. Co może oznaczać tego rodzaju dolegliwość?

Ból w klatce piersiowej może mieć różne przyczyny. Nie wszystkie są kardiologiczne, czasem źródłem tego rodzaju bólu są nieprawidłowości układu oddechowego (więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://wylecz.to/uklad-oddechowy/bol-w-klatce-piersiowej-po-prawej-stronie-co-to-znaczy/). Poznaj mniej oczywiste przyczyny bólu w klatce piersiowej.

Choroby płuc

Ból z prawej strony klatki piersiowej może być objawem zapalenia płuc. Bólowi towarzyszą też inne dolegliwości: gorączka, kaszel, duszność, ogólne osłabienie. Podczas badania pacjenta zgłaszającego takie objawy lekarz sprawdza, czy występują zmiany osłuchowe (m.in. trzeszczenie w płucach).

Inna przyczyna bólu klatki piersiowej (zarówno z prawej, jak i z lewej strony) to odma opłucnowa. Odma może być samoistna (zwykle u osób wysokich i szczupłych) i urazowa. W przypadku pourazowej odmy opłucnowej uczucie bolesnego ukłucia w klatce piersiowej nasila się przy wdechu i uniemożliwia wzięcie głębszego oddechu.

Powikłania po półpaścu

Przyczyną bólu z prawej strony klatki piersiowej może być przebyty półpasiec. Półpasiec jest chorobą wirusową wywoływaną przez wirusy ospy wietrznej i półpaśca. Jednym z najczęstszych (9-15 % przypadków) powikłań półpaśca jest neuralgia półpaścowa, czyli nerwoból postherepetyczny. Jeśli w wyniku choroby dojdzie do uszkodzenia włókien nerwowych, mogą pojawić się objawy bólowe, w tym nerwobóle w klatce piersiowej.

Schorzenia układu pokarmowego

Ból w klatce piersiowej może wiązać się z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Ciekawostką jest fakt, że podczas hucznie obchodzonych świąt wielu pacjentów zgłasza się na SOR, przestraszonych stanem swojego zdrowia. Uczucie kłucia w mostku, a dokładniej w pobliżu prawego łuku żebrowego, może być objawem przejedzenia i zjedzenia bardzo obfitego, tłustego posiłku. Nie należy jednak lekceważyć tego objawu, ponieważ utrzymujący się ból w klatce piersiowej o charakterze kolki może być także objawem kamicy żółciowej, ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, choroby wrzodowej żołądka, a nawet wiązać się z ostrym zapaleniem trzustki. W tym ostatnim przypadku bólowi towarzyszą silne nudności i ogólnie złe samopoczucie.

Jaki ból towarzyszy zawałowi?

Zawał także może objawiać się bólem w klatce piersiowej. W tym przypadku jest to często ból rozlany, który trudno zlokalizować. Ból pojawia się w okolicy mostka i ma charakter uścisku. Trwa 20-30 minut. Warto pamiętać, że zawał to bardzo podstępna choroba. Nie każda choroba w klatce piersiowej jest wynikiem zawału, a różne objawy niekojarzone z zawałem (np. silny ból brzucha czy ból w żuchwie) może zwiastować zawał. Dlatego tak ważne jest przy niepokojących objawach zasięgnięcie pomocy lekarskiej.

Do postawienia prawidłowej diagnozy przy bólach w klatce piersiowej zwykle potrzebne są badania EKG, RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News