W wieku 66 lat zmarła była wicepremier w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i współzałożycielka Platformy Obywatelskiej. Zyta Gilowska od wielu lat miała problemy z sercem.

Była wicepremier i współzałożycielka Platformy Obywatelskiej urodziła się w Nowym Mieście Lubawskim. Ukończyła Ekonomię Polityczną na Uniwersytecie Warszawskim. W jej życiorysie możemy również znaleźć, że była profesorem zwyczajnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jak również jest autorką ponad 200 naukowych publikacji z dziedziny finansów publicznych.

W polityce stopniowo szła do góry. Na początku swojej drogi, bo w latach 1990-1998, pełniła funkcję miejskiej radnej, czyli urząd ten sprawowała dwa razy z rzędu. W przeszłości należała do Unii Wolności, a później była współzałożycielką Platformy Obywatelskiej, by później zostać posłanką.

Późniejszy etap dla Zyty Gilowskiej w Platformie Obywatelskiej nie był jednak kolorowy. Zarzucono jej nepotyzm. Postawiono ją przed sądem koleżeńskim. Posłanka nie mogła się z tym pogodzić, dlatego zdecydowała się na odejście z partii.

Kolejny etap to przygoda w rządnie Kazimierza Marcinkiewicza, gdzie pełniła funkcję wicepremiera. Piastowała tutaj również urząd ministra finansów. Był etap, że oskarżono ją o ”kłamstwo lustracyjne”, jednak sąd prawomocnie Gilowską uniewinnił. Wtedy Jarosław Kaczyński przywrócił ją na wcześniej obejmowane stanowiska.

Zyta Gilowska pełniła wiele funkcji politycznych. Posłowie wspominają ją ciepło i sympatycznie.

źródło: gazeta.pl

 

...

Zobacz również