Władimir Żyrinowski świętował w budynku rosyjskiego parlamentu zwycięstwo Donalda Trumpa. Wiceprzewodniczący Dumy Państwowej wzniósł toast za pomyślność stosunków Rosji z USA. Rosyjscy eksperci są jednak przeciwnego zdania.

W środę po ogłoszeniu wyników Władimir Żyrinowski razem z kolegami z Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji fetowali zwycięstwo Trumpa w wyborach. Podczas zabawy w budynku parlamentu mieli wznieść toast na cześć nowego prezydenta. Zdaniem Żyrinowskiego Trump doprowadzi do zniesienia sankcji z Rosji i doprowadzi do wyciszenia konfliktu na Ukrainie.

Rosyjscy eksperci są przeciwnego zdania. Według Siergieja Samujłowa z Rosyjskiej Akademii Nauk zbudowanie od nowa stosunków rosyjsko-amerykańskich jest niemożliwe, natomiast nastąpi ich ocieplenie.

Nie będzie „resetu” w stosunkach rosyjsko-amerykańskich, ale nastąpi w nich ocieplenie – powiedział dziennikowi „Moskowskij Komsomolec”.

Zdaniem Fiodora Łujkanowa z Rady ds. Polityki Zagranicznej i Obronnej stosunki między Stanami Zjednoczonymi i Rosją od ponad sześćdziesięciu lat układają się według ustalonego schematu. Swoje przemyślenia na ten temat napisał w artykule przypominającym list do nowego prezydenta USA.

– Dlatego nie należy żywić iluzji, że staniemy się bliskimi partnerami, a tym bardziej sojusznikami. Nie trzeba udawać, że mamy wiele zbieżnych interesów […] nie trzeba dążyć do zmienienia Rosji bo to bez sensu. Rosja kieruje się swoją logiką, inną niż amerykańska, co nie znaczy, że niesłuszną. – napisał Łujkanow.

Nowego prezydenta skomentował też Michaił Gorbaczow. Były prezydent ZSRR nie wykluczył poprawy stosunków USA-Rosja. Zastrzegł przy tym jednak, że wszystko zależy od dogadania się w kluczowych kwestiach na arenie międzynarodowej.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk źródło: tvn24.pl

...

Zobacz również

Zobacz również