Tegoroczne święta Wielkanocne przykrył gęsty tuman czarnego dymu. W powietrzu wciąż jeszcze słychać krzyki niewinnych, dogorywających samotnie w kałuży własnej krwi. Są daleko? Tylko na odległość strzału.
Cała Zachodnia Europa ma na rękach ich krew. Krew której nie zmyją ani „dumne” marsze przeciw nienawiści i terroryzmowi ani puste deklaracje sprzedajnych polityków.

Podobnie jak przed wiekami Grecja czy Rzym, współczesna Europa topi się w bagnie własnego zepsucia. Nad całym kontynentem powstała moralna próżnia, która zasysa najbardziej przerażajace bestie. Podobnie jak przed wiekami Grecy czy Rzymianie, padamy ofiarą własnych skłonności, które z początku pchają nas do rozwoju, lecz w końcu wypaczaja się i wrzucają nas w otchłań bez dna.

Ciekawość świata, otwartość na innych ludzi, indywidualizm, umiłowanie wolności, gościnność, umiejętność dostosowania sie do innych to wszystko wielkie cnoty, którym Europa zawdzięcza wiele ze swej wielkości.

Jednak Europejczyk w niczym nie zna umiaru.
Pozbawiony ram narzucanych mu przez silną władzę (czy to świecka czy duchową) szybko podąża w stronę skrajności.
I tak ciekawość świata przepoczwarza się u niego w nienawiść względem własnej ojczyzny, otwartość na innych w nieskrępowany kult moralnego relatywizmu i wszystkiego co obce, dziwne, nietypowe. Indywidualizm i umiłowanie wolności po połączeniu z demokracją przemienia się w tendencje anarchistyczne i egotyczne, umiejętność dostosowania się do innych w wyrzeczenie się własnej tożsamości w imię koegzystencji i pokojowej współpracy.

Europa jaką znamy umiera. Niech więc skona czym prędzej i odrodzi się nowa i czysta, silna i zdrowa. Niech zginie stary ład wysadzony przez obcych najeźdźców. A na jego gruzach powstanie nowy, który każdemu da to co mu się należy. Niech skona demokratyczna Europa praw człowieka, socjalizmu i liberalizmu, która przekładając dobro obcych nad dobro własnych dzieci sama zawiązała gordyjski węzeł na własnej szyi. Niech zmartwychwstanie Europa Wojująca, która na przemoc odpowiada przemocą, na najazd bezpardonową wojną. Nowa, a jednak taka jak przed wiekami gdy Europejczycy mieli w sobie siłę by odkrywać, walczyć, ujarzmiać i tworzyć. Takiego właśnie cudu zmartwychwstania sobie samemu i nam wszystkim życzę.

...

Zobacz również