Profesor Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, oznajmił w rozmowie z TVN24, że zastanawia się, czy marsze Komitetu Obrony Demokracji nie są kolejnym posunięciem Rosji w prowadzonej w naszym regionie wojnie hybrydowej.

 – Z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa trzeba rozważyć scenariusz, że mamy do czynienia z wojną hybrydową prowadzoną przez Rosję. Wczoraj miałem okazję rozmawiać z ekspertem od wojny hybrydowej. Nie robi się w ramach wojny hybrydowej rzeczy niedopuszczalnych. Nie zabija się ludzi, nie zatruwa się wody w wodociągach. Ale można zatruwać umysły. Obserwując marsz KOD w ubiegłą sobotę, niezależnie od intencji uczestników, zastanawiam się, czy to nie jest posunięcie w wojnie hybrydowej – oznajmił Zybertowicz.

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy skomentował również manifestacje Komitetu Obrony Demokracji w kontekście sprawy odnalezienia w domu gen. Kiszczaka dokumentów TW Bolka mających świadczyć o rzekomej agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy.

 – W momencie, gdy KOD demonstruje w obronie swojej wizji Trybunału, wszystko rozgrywa się w ramach demokratycznego sporu. Ale teraz demonstruje w obronie kapusia, donosiciela. Co to znaczy, kiedy wzywamy tysiące ludzi do obrony człowieka, który łamał i wciąż łamie podstawowe zasady logiki? Wzywanie ludzi do solidarności ze złem, kłamstwem i pogardą dla słabych może wywołać szkody psychiczne – stwierdził Zybertowicz.

Dziennikarz prowadzący rozmowę przytoczył również argumenty Ryszarda Petru popierającego działania Komitetu Obrony Demokracji i broniącego Lecha Wałęsy. Lider Nowoczesnej zasugerował w jednym z wywiadów, że cała sprawa z odnalezieniem dokumentów w domu gen. Kiszczaka nie jest przypadkowa i maczało w niej palce Prawo i Sprawiedliwość do spółki z wdową po generalne.

 – Jeśli Ryszard Petru na jakichś spiskach się zna, to na spiskach finansjery. Natomiast nie można wykluczyć, że to jest nieskoordynowane z nikim posunięcie pani generałowej – odpowiedział Zybertowicz na argumenty Petru.

Andrzej Zybertowicz jest socjologiem. W przeszłości był doradcą społecznym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a od 2015 doradcą społecznym prezydenta Andrzeja Dudy.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: tvn24