Co trzeci Polak straci pracę. Przyszłość jest nieubłagana

Co trzeci Polak straci pracę. Przyszłość jest nieubłagana Źródło: fot. pixabay.com

Zwolnienie z pracy to koszmar wielu Polaków, którego boją się jak ognia. Według doniesień już w niedalekiej przyszłości co trzeci obywatel naszego kraju może stracić zatrudnienie. Co będzie temu winne?

Technologia w naszym życiu jest coraz bardziej obecna. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt z nas nawet nie przypuszczał, że w kieszeni będziemy nosić telefony z mocą obliczeniową przewyższającą nawet najnowocześniejsze komputery tamtych czasów. Nie jest to jednak jedyna dziedzina naszego życia, gdzie widać postęp technologiczny. Coraz więcej urządzeń jest całkowicie zautomatyzowanych i praktycznie niepotrzebujących człowieka do poprawnego działania. Przez to naukowcy na całym świecie zakładają, że już niedługo wiele zawodów całkowicie zniknie z naszego rynku pracy przez to, że zastąpią nas roboty.

Zwolnienie z pracy: kogo mogą zastąpić roboty?

Według specjalistów z Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych przyszłość wielu Polaków na rynku pracy wygląda co najmniej niepokojąco. Poddali oni analizie ponad 900 zawodów, z których około 20 jest niezwykle zagrożonych technologicznym bezrobociem. - Dwadzieścia zawodów obecnych na polskim rynku pracy, które w świetle modelu pozostają najsilniej zagrożone mechanizacją w horyzoncie 20 lat, stanowi łącznie niemal jedną trzecią polskiego rynku pracy - ostrzegali Maciej Bitner, Rafał Starościk, Piotr Szczerba. Najbardziej zagrożonymi zawodami są telemarketerzy, technicy laboratoryjni okulistyczni, księgowi oraz operatorzy dźwigów. Te zawody według specjalistów niemal ze 100% pewnością znikną z naszego rynku pracy. Trochę większe szanse na zachowanie pracy mają taksówkarze, bibliotekarze i technicy sprzętu audio-wideo. Martwić powinni się również ekonomiści, ponieważ ten problem też ich dotyczy.

W jakiej branży pracownicy nie muszą się martwić o zwolnienie?

Okazuje się, że najbezpieczniejszą branżą jest dział IT, który bardzo prężnie się teraz rozwija. Co więcej, ktoś przecież będzie musiał programować te wszystkie maszyny. W przyszłości powstanie również wiele zupełnie nowych zawodów, więc osoby wykonujące zawody zagrożone automatyzacją powinni już teraz pomyśleć o przekwalifikowaniu się, ponieważ już niedługo będzie za późno.Najlepsze newsy dnia:

  1. Polska najbardziej zagrożona. Niemcy stworzyli mapę
  2. Szokujące słowa o następcy Nawałki w Polsacie. „Niech mu ziemia lekką będzie”
  3. Dramatyczne wyznanie. Śmierć zdruzgotała Mariusza Pudzianowskiego
źródło: interia.pl Następny artykuł