MZ przedstawiło swoje stanowisko na temat przenoszenia koronawirusa przez zwierzęta
Pixabay Lepale
Agata Jaroszewska - 10 Maja 2020

Wiemy, czy zwierzęta domowe zarażają ludzi koronawirusem. Nie ma żadnych wątpliwości

Zwierzęta w czasach światowej epidemii wirusa SARS-CoV-2 zostały oskarżone o to, iż pomagają rozprzestrzeniać się koronawirusowi. Wraz z popularyzacją tej opinii coraz więcej właścicieli pupili domowych zaczęło obawiać się, że nieświadomie mogą wystawić się na kontakt z wirusem. W mediach przetoczyła się fala wiadomości na temat coraz większej ilości porzucanych zwierząt w obawie, że sprowadzą zagrożenie do swojego domu. Organizacje zajmujące się pomaganiem futrzakom biły na alarm i prosiły o upowszechnianie informacji, iż nie ma żadnych badań potwierdzających tezę na temat przenoszenia przez zwierzęta wirusa, także polski rząd zdecydował się na zabranie głosu.

Zwierzęta nie zawsze mają szczęście znaleźć dobry dom, często słyszy się o okrutnych rzeczach jakich dopuszczają się ludzie względem bezbronnych istot. Wydawałoby się, że te zwierzęta, które znalazły dom są bezpieczne, jednak epidemia koronawirusa postawiła przed nimi kolejne wyzwanie i wiele z nich musiało pogodzić się z porzuceniem.

Rodzina królewska - testament DianyPorażające fakty wyszły na jaw. Testament księżnej Diany został zmieniony po jej śmierciCzytaj dalej

Zwierzęta domowe zarażają koronawirusem?

Zwierzęta domowe nie są w stanie przenieść wirusa SARS-CoV-2 tak, by ten był w stanie zarazić człowieka. Kancelaria Premiera opublikowała w niedzielę w samo południe na swoich kanałach informacyjnych, w tym Twitterze, oficjalne stanowisko dotyczące problemu. Ekspert występujący w krótkim filmie przekonuje, że nie ma takiej możliwości aby zwierzę domowe stanowiło dla nas zagrożenie. Opinia wygłaszana jest przez specjalistę w dziedzinie chorób zakaźnych, konsultanta krajowego profesora Andrzeja Horbana.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tata był odpowiedzialny za zniknięcie swojego dzieckaTata wyszedł z 5-letnim synem i nigdy nie wrócił. Zrozpaczona mama nie traciła nadziei, 13 lat później poznała prawdę i zaniemówiłaCzytaj dalej

To kolejna plotka krążąca w internecie

- Nie ma żadnych danych, ze zwierzęta domowe biorą udział w transmisji wirusa z człowieka na człowieka. Za rozprzestrzenianie wirusa jesteśmy odpowiedzialni my i nie można zrzucać winy na biedne zwierzęta żyjące z nami. Także możemy spokojnie je głaskać, nie wyrzucać z domu i nadal traktować jak przyjaciół - mówi na filmie umieszczonym przez Kancelarię Premiera profesor Horban. Informacja to jedna z wielu plotek pojawiających się w internecie w związku z epidemią. Światowa panika sprzyja powstawaniu domorosłych teorii niepopartych żadnymi faktami naukowymi. W dobie powszechności informacji powinniśmy badać czy to co czytamy jest prawdą i czy poświadczone jest odpowiednimi źródłami. Właśnie w związku z fake newsami powstał nowy rządowy program informacyjny.

Dzisiaj grzeje:

1. Od dzisiaj wchodzi w życie kolejny zakaz. Potrwa do 23 maja lub jeszcze dłużej

2. Całe województwo może zostać zamknięte? Jest oficjalna odpowiedź ministra Szumowskiego, ma pomysł

Chcą ograniczyć rozprzestrzenianie się nieprawdziwych informacji

Teorii na temat koronawirusa jest pełno, także w polskim internecie. Kancelaria Premiera przygotowała kampanię aby dementować nieprawdziwe wiadomości. Potwierdzono, że zwierzęta domowe nie przenoszą wirusa, wcześniej dementowano jakoby promienie słoneczne miały go leczyć oraz wyjaśniono dlaczego noszenie maseczek nie powoduje, że wdychamy własne bakterie. Aby odpowiedzieć na te pytania zdecydowano się na nagrywanie krótkich filmików, gdzie na męczące Polaków pytania odpowiada konsultant krajowy do spraw chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Porzucona suczka zobaczyła swoich właścicieli w schronisku. Była pewna, że przyszli po nią, niestety
  2. Koń ciągnący dorożkę przewrócił się, umarł. Dorożkarz z Krakowa usłyszał zarzuty
  3. Małgorzata Rozenek urodziła w tajemnicy przed wszystkimi? Internauci zauważyli ważny szczegół
  4. Cała prawda o Michale Szpaku wyszła na jaw. Jego przyjaciółka wszystko wygadała
  5. Nagła śmierć polskiego muzyka. Fani w żałobie, miał dopiero 42 lata
  6. Cejrowski oskarża polski rząd o ukrywanie prawdy o koronawirusie. Wzywa Polaków do sprzeciwu

ŻonaUjawnili największy sekret żony Szumowskiego. Chcieli przemilczeć całą sytuacjęCzytaj dalej

Źródło: Twitter / Kancelaria Premiera

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News