Zwierzę to nie towar

Każdego roku transportuje się miliony zwierząt przez cały świat. Przeciwko temu procederowi protestuje wiele organizacji na rzecz dobrostanu zwierząt, wspieranych przez znane postacie kultury oraz polityków.

29 sierpnia 2016 odbył się pierwszy w historii dzień akcji przeciwko długodystansowym transportom żywych zwierząt, pod hasłem “Zwierzę to nie towar”. Tego dnia tysiące aktywistów i aktywistek z całego świata połączyło swoje siły, aby zamanifestować przeciwko eksportowi żywych zwierząt. Na ten dzień przypada 20 rocznica od katastrofy, w której 70,000 owiec spłonęło i utonęło, gdy transportujący je przez Ocean Indyjski statek, stanął w płomieniach i zatonął. 28 organizacji z całego świata, z Londynu po Paryż, z Tel Aviv po Sydney, dokładnie w tym jedynym dniu zorganizowały marsze, happeningi i przemowy publiczne.

Dlaczego wielogodzinny eksport żywymi zwierzętami musi zostać zatrzymany? Podróże trwają bardzo długo, często brak jest odpowiedniej ilości pożywienia, wody i odpoczynku. Często transportuje się zwierzęta chore i zranione czy wręcz będące w ciąży. Pojazdom transportującym brakuje odpowiedniego wyposażenia oraz są przepełnione, przez co zwierzęta depczą po sobie. Małgorzata Szadkowska, dyrektor CIWF Polska podsumowuje sprawę następująco – „Każdego roku miliony zwierząt są transportowane na długie dystanse w ciasnych ciężarówkach. To zadawanie niepotrzebnego cierpienia! Zwierzęta często umierają, zanim skończą swą ostatnią podróż lub są zabijane w okrutny sposób już na miejscu. Handel żywymi zwierzętami jest niepotrzebny i może być z łatwością zamieniony na handel mięsem„.

Protesty mają również miejsce w Polsce, gdzie dwie organizacje zajmującej się ochroną zwierząt hodowlanych – CIWF Polska (Compassion in World Farming) oraz Stowarzyszenie Otwarte Klatki postanowiły połączyć swoje siły w trzech miastach w Polsce: w Warszawie, Poznaniu i Katowicach. W Warszawie wydarzenie miało miejsce na trasie pomiędzy metrem Centrum a Dworcem Centralnym. Aktywiści obu organizacji z wykorzystaniem kartonów z literami utworzyli hasło „Zwierzę to nie towar”, którym zachęcali przechodniów do refleksji oraz podpisania petycji przeciwko transportowi żywych zwierząt poza teren Unii Europejskiej. Jednym z jej postulatów jest rewizja rozporządzenia o transporcie zwierząt przez Komisję Europejskiej i doprowadzenie do ograniczenia transportu zwierząt do max 8h.

Organizacja CIWF Polska z tej okazji nakręciła specjalny spot, którym reklamuje światowy dzień akcji „Zwierzę to nie towar”. Dostępny jest on pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=m3ZrGJr27tY

Żródło: informacja prasowa

...

Zobacz również