Najniższą emeryturę w kraju wypłacana jest w Wałbrzychu. Jeden z tamtejszych emerytów pobiera co miesiąc 37 groszy od ZUS.

Urzędnicy tłumaczą tak niskie świadczenia niewielką liczbą przepracowanych miesięcy. Podkreślają, że otrzymywana emerytura bazuje na składkach jakie były do ZUS odprowadzane od zarobków.

Nie jest to jednak przypadek odosobniony. Jak zbadali dziennikarze Radia Wrocław, w samym Wrocławiu 2,5 tys. osób pobiera emeryturę niższą niż minimalna i jest ich coraz więcej. Najmniejsza kwota wynosi 15,21 zł.

„Kwota emerytury wynika wprost ze składek, które uzbieraliśmy podczas aktywności zawodowej” – mówi Katarzyna Serdeczna, rzecznik ZUS w Wałbrzychu.

Kobieta zaznacza, że aby otrzymać minimalną kwotę emerytury należy przepracować określoną ilość czasu. Mężczyźni muszą pracować 25 lat, a kobiety między 20 a 25. Rzecznik przypomina, że 2022 roku dojdzie do zrównania tego wieku.

„Aby uzyskać emeryturę w kwocie minimalnej, potrzebny jest określony staż pracy. To jest dwadzieścia pięć lat dla mężczyzn oraz między dwadzieścia i dwadzieścia pięć lat dla kobiet. W 2022 roku ten wiek zostanie zrównany” – mówi Serdeczna.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: tvp.info
pt

...

Zobacz również