Księża nie będą musieli płacić ZUS-u, zgodnie z tarczą antykryzysową. Co myślicie o preferencyjnych warunkach dla duchownych?

Księża nie będą musieli płacić ZUS-u, zgodnie z tarczą antykryzysową. Co myślicie o preferencyjnych warunkach dla duchownych? Źródło: unsplash.com Z I

ZUS kompletnie nie będzie interesował księży? Zgodnie z założeniami tarczy antykryzysowej mają być zwolnieni ze wszelkich opłat i skorzystają z preferencyjnych warunków.

ZUS dotyczy księży, lecz nie zakonnic i zakonników. Kapłani płacą, jednak o wiele mniej od przeciętnego Kowalskiego. Zgodnie z danymi pochodzącymi z Ministerstwa Finansów, w 2018 roku przeciętny ksiądz przez cały rok zapłacił jedynie 482 złote zryczałtowanego podatku. Składki zdrowotne mają wyliczane od minimalnego wynagrodzenia, a duchowni pracujący w duszpasterstwie płacą jedynie 20% składki emerytalnej, resztę pokrywa Fundusz Kościelny z budżetu państwa. Teraz księża mają w ogóle nie płacić ZUS-u przez 3 miesiące.

Arkadiusz Pączka, ekspert Pracodawców RP, informuje, że dodano autopoprawkę do projektu tarczy antykryzysowej. Wynika z niej, że do 30 maja duchowni nie muszą martwić się o ZUS. Zwolnienie z opłacania składek będzie możliwe wtedy, kiedy ksiądz sam złoży wniosek. Co sądzicie o takim rozwiązaniu dla osób duchownych?

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News